Vine Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Vine Nedir Döneminin en popüler sosyal medya platformlarından olan Vine, 6 saniyelik videoların paylaşıldığı bir yerdir. Bu videolar, birbirinden komik anların paylaşıldığı ve bizleri kahkahaya boğan türdendi. Eylül Öztürk, Aslı Bekiroğlu, Aykut Elmas, Hakan Hepcan, Halil Söyletmez gibi fenomenleri doğuran bu platform, 2017 yılında kapandı. Ama bu isimlerden birçoğu şimdilerde oyuncu olarak hayatlarına devam ediyor.

Akıllı telefonların yaygınlaşıp, sosyal medya ağlarının yoğun bir şekilde kullanıldığı sırada ortaya çıkan Vine, kısa videoları ile büyük ilgi toplamıştı. İnsanlar sıkılmadan birkaç saniyede stres atacağı komik videoları izleyip, kendileri de bu videolardan oluşturuyordu. 2012 yılında Twitter tarafından satın alınan platform, bundan sonra yaygınlaşmaya başlamıştı.

2017 yılının başında kapatılan platform, hem reklam hem de eğlenceli anların paylaşıldığı bir yer olarak hafızalardaki yerini almıştır. Kapatılmasıyla birlikte bir sosyal ağ olmaktan çıktı ve Vine Camera isimli bir video uygulamasına dönüştürüldü. Şimdi hakkında merak ettiğiniz bilgilere ve kapatılma nedeninin detaylarını inceleyelim.

Vine Nedir?

Vine Nedir?Twitter tarafından geliştirilmiş olan Vine, yeni bir sosyal medya uygulaması olarak tasarlanmıştır. Vine uygulamasının temeli akıllı telefonlar ve tabletlerden video çekilerek paylaşılması üzerine kuruludur. Ocak 2013 tarihinde piyasaya sürülmüş ve hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır.

Vine uygulamasındaki videoların maksimum süresi 6 saniyedir.

Sosyal medya kullanımı günümüzde oldukça popülerlik kazanmış durumda. Pek çok kişi de sanal ortamda fazlasıyla vakit geçirmektedir. Fotoğraf ve video paylaşım sayısının arttığı son günlerde Vine adlı uygulama da oldukça popülerlik kazanmıştır.

Vine akıllı telefonlar ve tabletler ile video kaydedip, birçok insanla paylaşmaya yarayan bir uygulamadır. Fakat Vine’nin diğer paylaşım sitelerinden farkı vardır. Bu fark kullanıcıların sürekli yeni bir şeyler üretme, adeta bir gösteri, tiyatro havasında videolar çekmesidir.

Vine kullanıcılarının sadece 6 saniyeyle kısıtlı olan bu zaman dilimine neler sığdırdığını ise tahmin bile edemezsiniz. Birçok insanın yeteneğinin keşfedilmesine vesile olan Vine kullanıcı sayısı her geçen gün artan bir sosyal ağ konumundadır.

Vine Nasıl Kullanılır?

3 kez durdurma imkânı bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin kurgulanması mümkün olabilmektedir. Çekilen videolar sürekli tekrar edecek şekilde sisteme kayıt edilmektedir.

Facebook üzerinde olduğu gibi bir duvar bulunmakta ve çekilen videolar bu duvar üzerine konulmaktadır. Vine videoları üzerine gelindiğinde videolar otomatik olarak gösterilmeye başlamaktadır. Bu tekrarlar diğer videoya gidene kadar devam etmektedir. Arkadaş ekleme ve takip etme özelliği de yer almaktadır.

  • Uygulama indirildikten sonra kayıt olunarak bir profil oluşturulması gerekmektedir. Bunun için ise kendi e-mailiniz ile yeni bir profil oluşturmaktır. Ya da Twitter hesabınızla uygulamaya giriş yaparak hazırdaki profili kullanma seçeneğiniz bulunmaktadır.
  • Uygulamada video oluşturmak için ana sayfa ekranında sağ üst köşede bulunan video ikonuna tıklanması gerekmektedir. Burada ise ekrana dokunarak kayıt yapılabilmekte, parmağınızı ekrandan kaldırarak da kayıt durdurma özelliği kullanılabilmektedir.
  • Uygulamada video çekiminden önce ekranda yer alan adımların takip edilmesiyle de uygulamanın nasıl çalıştığı deneyerek öğrenebilirsiniz.
  • Video kaydı tamamlandıktan sonra Twitter ya da Facebook üzerinden paylaşım yapılabilmektedir. Vine ile çekilen videolar yayınlandığında video anında herkese açık hale gelmektedir.
  • Çekilen videoları internete erişim sağlayan herkes görebilmektedir. Bu sebeple Vine ile yayınlanan videolarda mahremiyete dikkat etmekte fayda vardır.
  • Uygulamada Vine videosunu yayınlamadan önce çektiğiniz konuyla ilgili bir ya da birkaç etiket koyarak başkaları tarafından bu videoların daha kolay bulunmasını sağlama imkânınız bulunmaktadır.
  • Bunların yanı sıra uygulama içinde yer alan “explore” bölümünde diğer kullanıcı videolarına göz atmanız da mümkündür. Daha öncesinde çekilmiş videoları Vine uygulamasında kullanmak ise ne yazık ki mümkün değildir. Vine üzerinden özel çekim yapılması gerekmektedir.

Vine Ne İşe Yarar?

Vine Ne İşe Yarar?

Bu uygulama akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla video kaydedilmesi ve video paylaşımı sunan bir uygulamadır. Uygulama ilk defa çalıştırıldığında konum bilgileri, bildirimler ve bununla birlikte standart izinlerin yer aldığı onay mesajları gelmektedir. Bundan sonra ise Twitter ya da e-posta adresiyle hesap oluşturulması mümkündür.

Uygulama üzerinde telefon numarasının ekleneceği bir bölüm yer almaktadır. Vine üzerinde arkadaş ekleme ve Vine kullanan arkadaşlarınızı arama seçenekleri de yer almaktadır. Ayrıca e-posta aracılığıyla arkadaşlarınızı Vine uygulamasına davet etmeniz de mümkündür.

Vine çekimi tamamlandıktan sonra çekilen video ile ilgili bir önizleme görülmektedir. Bu noktada oluşturulan Vine silinebilmekte ya da paylaşmak için devam edilebilmektedir. Devam edilmesi durumunda Vine, Facebook ve Twitter üzerinde paylaşılması seçenekleriyle karşılaşılmaktadır.

Oluşturulan Vine’ların yalnızca kaydetmek istiyor ve yayınlanmasını istemiyorsanız bu durumda varsayılan olarak gelen Vine’da paylaş bölümünü etkisiz hale getirmeniz gerekmektedir.

Bu durumda çekilen Vine telefonunuz üzerine kaydedilecek ve hazırlanan Vine’a ulaşmak için herhangi bir izin gerekmeden her an görüntüleme imkânınız bulunmaktadır.

Ancak bu durumda daha sonra cihazınıza kaydettiğiniz videoları yayınlamak isterseniz yalnızca Vine üzerinden paylaşım yapılmaktadır.

Vine Neden Kapatıldı?

Vine Neden Kapatıldı?

Vine, 2013 yılının Ocak ayında hayatımıza girmiştir. 2012 yılının Haziran ayında yapıldı ve Ekim ayında Twitter tarafından satın alındı. Uzun videolar yerine 6 saniyelik ve eğlenceli videoların paylaşıldığı platform, birçok fenomen yaratmıştır. 27 Ekim 2016 da Twitter küçülme ve bu kapsamda Vine platformunu kapatma kararı almıştır.

Kapatılma kararı, 2017 yılının başında uygulanırken, kullanıcıları videolarını indirebilmeleri için platform bir süre açık tutuldu. Şu anda da bir arşiv olarak kullanılıyor ve mevcut videoların URL’leri çalışmaya devam ediyor.


Göz Atın!

İnci Sözlük Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Sözlük dediğimiz zaman aklımıza canlanan birkaç tane mini boy kitap benzeri bilgi kaynaklarıdır. Ama internet camiasının sözlük kavramı, bunlardan çok daha gelişmiş bir şekilde hayatımızda yerini aldılar. İnci Sözlük de bunlardan birisidir ve konular hakkında yazarların ortaya koyduğu birbirinden farklı cevapları barındırmaktadır. Şimdi onun hakkında bilgilere göz atalım:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir