Anasayfa / Genel Kültür

Genel Kültür

Dama Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Tavla ve satranca olan benzerliğiyle bilinen dama, çok eski çağlardan bu yana insanların keyifle oynadığı, boş zamanlarını değerlendirdiği bir zeka oyunudur. İki kişi ile oynanan damanın Yunanlı savaşçı Palamed tarafından icat edildiği bilinmektedir. Dama oynamak için 32 eşit taşa ve bir dama tahtasına ihtiyaç vardır. Yazımızda damanın nasıl oynandığı ve oyun sırasında kullanılan terimler detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Devamını Oku »

Eksantrik (Kam) Mili Nedir? Nasıl Çalışır?

Eksantrik mili kam mili olarak da bilinir. Hareketini krank milinden alarak çalışan, yardımcı bir parçadır. Subaplara hareket verir, bu hareket sayesinde, egzoz ve hava subapları kontrollü bir şekilde açılıp kapanabilir. Bu yazımızda motorlu araçlarda, motorun egzoz subaplarının zamanında açılmasını sağlayan kam milinin çalışma prensipleri anlatılmıştır.

Devamını Oku »

İnci Sözlük Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Sözlük dediğimiz zaman aklımıza canlanan birkaç tane mini boy kitap benzeri bilgi kaynaklarıdır. Ama internet camiasının sözlük kavramı, bunlardan çok daha gelişmiş bir şekilde hayatımızda yerini aldılar. İnci Sözlük de bunlardan birisidir ve konular hakkında yazarların ortaya koyduğu birbirinden farklı cevapları barındırmaktadır. Şimdi onun hakkında bilgilere göz atalım:

Devamını Oku »