Dailymotion Nedir?

Dailymotion Nedir Bilgi edinme, haber izleme veya herhangi bir konuya göz atmak için hemen bir video paylaşım platformuna giriyoruz. Okumak yerine doğrudan konu hakkında hazırlanmış videoları izleyerek, en hızlı şekilde bilgiye ulaşabiliyoruz. Aynı zamanda müzik dinlemek veya bir şeyler izlemek için de bu platformları sıklıkla kullanıyoruz.

Youtube kadar popüler bir platform olamasa da Dailymotion’da da pek çok kategoriye ayrılmış şekilde videolar bulabilirsiniz. 2004 yılında Fransa’da kurulan bu platform, kısa sürede birçok videoyu barındırıp, web sitesinde video bölümü oluşturmak isteyen kişilere de host etme imkanı vermeye başlamıştır. Sırf bu özelliği sayesinde bile kendi kullanıcı kitlesini oluşturabilmiştir.

Dailymotion da Youtube gibi video yükleyerek para kazanabileceğiniz platformlardandır. Üstelik Dailymotion’ın diğer platformlara göre daha yüksek bir kazanç sunduğu da söylenmektedir. Bazı kaynaklarda 1 milyon izlenmeye 1000 lira ödeme yaptığı belirtilmektedir. Ama bunun video konusuna göre değişeceğini de hesaba katmalısınız. Şimdi bu platform hakkında bilinmesi gerekenlere göz atalım:

Dailymotion Nedir?

Dailymotion Nedir?Kullanıcılarına video izleme imkanı sunan bir uygulama olan Dailymotion spor, müzik, eğitim, haber, sanat, teknoloji, oyun, seyahat, dizi gibi pek çok türde video izleme imkanı sunmaktadır. Site üzerinde videoları favorilere ekleme ve sosyal ağlarda paylaşma gibi özellikler de bulunmaktadır.

Oldukça geniş bir yelpazede video içeren bu sitede aradığınız videolara ulaşmanız oldukça kolaydır. Arama butonu sayesinde istediğiniz videolara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Üzerinde 20 dakika uzunluğuna kadar olan videolar rahatlıkla eklenebilmektedir.

Ayrıca site Türkçe dil seçeneğine sahip olduğundan kolay bir kullanım sağlamaktadır. Site üzerinde sınırsız boyutlarda video ekleyebilmek için yaratıcı videolar hazırlayarak Motion Maker üyeliğine geçebilme imkanınız bulunmaktadır. Siteye video eklemek oldukça basit ve ücretsizdir.

Dailymotion Nasıl Kullanılır?

Video ekleyebilmek için üyelik gerekmektedir. Siteye üye olmak ücretsizdir ve oldukça kolaydır.

Öncelikle site adresi olan www.dailymotion.com adresine girilmeli ve sağ üstte yer alan “create an account” butonuna tıklayarak üyelik sayfasına geçilmelidir. Bu aşamada üyelik işlemlerini daha rahat ve kolay yapmak için sitede Türkçe dil seçeneğine geçiş yapabilirsiniz.

Üyelik sayfası üzerinde gerekli yerleri doldurarak oldukça kısa bir zamanda üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Gerekli alanları doldurduktan sonra gerekli koşulların yer aldığı bölümü okuyarak “I have read and agree with” yazan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ise yapmanız gereken işlem mail adresinize gelen onay linkine tıklamak olacaktır. Bu işlemden sonra üyeliğiniz tamamlanmaktadır.

Video eklemek için üye isminizle siteye giriş yapmanızın ardından “upload videos” ya da video ekle yazan yere tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra Browse (Göz at) butonuna basarak yüklemek istediğiniz videoyu bilgisayarınızdan seçmeniz ve “Yükle” tuşuna basmanız gerekmektedir. Sitede MP4( H264), WMV, MOV ve AVI dosya formatları desteklenmektedir.

Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra video başlığı, anahtar kelimeleri ve isteğinize bağlı açıklamaları yazarak onaylamanızla videoyu başarılı bir biçimde yüklemiş olacaksınız. Videolarınızı istediğiniz sitede yayınlamak için videonun altında yer alan “embed” kodunu Embeddable Player ile kopyalayarak istediğiniz siteye eklemeniz yeterli olmaktadır.

Dailymotion Ne İşe Yarar?

Dailymotion Ne İşe Yarar?İstediğiniz videoları sizlere izleme imkanı sunan bir sitedir. Plus üyeliği ile binlerce çeşitteki filmi istediğiniz kadar izleme fırsatı bulabileceğiniz online bir film kütüphanesi de bulunmaktadır. Tamamen ücretsiz ve bağımsız olan bir video platformudur.

Plus ise tecrübe ve kaliteyle seçilmiş olan filmlerin en yüksek kalitede ve sınırsız izlenmesi imkânı sunmakta olan ücretli bir servistir. Dailymotion arşivinde bulunan tüm filmler tek parça olarak mevcuttur. Böylece bir sonraki parçaya geçmek için film keyfinizi bölmenize gerek kalmadan heyecanla istediğiniz filmi izleyebilirsiniz.

Film şirketleri ile yapılan anlaşmalar gereğince Dailymotion ailesi yalnızca filmleri yayınlama hakkına sahiptir. Bu nedenle site üzerindeki filmlerin indirilmesi, herhangi bir yöntem kullanılarak kaydedilmesi ve yayınlanması suçtur.

Dailymotion’da Kanal Oluşturma ve Para Kazanma

Dailymotion’da Kanal Oluşturma ve Para KazanmaKendi kanalınızı oluşturmak için Dailymotion Partner sayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Burada kaydınızı açtıktan sonra kanalınızı açmak için bir form doldurursunuz. Bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz. Hangi kategoriye hizmet edeceğinizi belirtmeli, kanal adı ve etiket kısmını ilgi çekici bir şekilde oluşturmalısınız.

Kanalınızın URL’sini iyice düşünmeli ve buna göre belirlemelisiniz. Dil ve ülke seçeneklerini de girilmelidir. Sonra varsa web siteniz ile kanala ait sosyal medya hesaplarını girmelisiniz. Son olarak manşet ve avatar resimlerini de dikkat çekici bir şekilde oluşturup yükledikten sonra kanalınızı açmış olursunuz.

Yükleyeceğiniz videolardan para kazanabilmek için mutlaka özgün olmalarına dikkat etmelisiniz. Başka birine ait videolarla herhangi bir gelir sağlamanız mümkün değildir. Hatta telif nedeniyle kanalınız bile kapatılır.

Dailymotion’dan 3 farklı şekilde para kazanabilirsiniz. Bunlardan birincisi video yüklemektir. Kanalınızı oluşturduktan sonra yüklediğiniz videoların içine otomatik bir şekilde reklamlar yerleştirilir. Bu reklamlar video öncesi, ortası ve sonunda otomatik olarak bulunacaklardır. Bazı reklamlar yalnızca gösterim ile kazanç sağlarken, bazıları tıklamaya göre kazandırmaktadır. Bu size bağlı değildir.

Dailymotion reklamları otomatik bir şekilde yerleştirmektedir. Bu nedenle videolardan elde edeceğiniz gelir farklılık gösterecektir. Ama siz özgün ve düzenli bir şekilde video yüklerseniz kazanç yüzdeniz artacaktır.

İkinci bir para kazanma yöntemi

İnternet sitesi sahipleri içindir. Eğer bir web siteniz varsa veya açmayı düşünüyorsanız Dailymotion’dan internet sitenize yükleyeceğiniz videolar ile de para kazanırsınız.

Dailymotion Your Sites sayfasına giriş yaptığınız zaman, internet sitenizi ekleme bölümü ile karşılaşacaksınız. Buraya internet sitenizi girip, doğrulama yöntemlerinden birini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz. En sık kullanılan doğrulama yöntemi ise 1. maddedir.

Doğrulama işlemi için 1. maddenin altındaki dosyayı indirip, sitenizin kurulu olduğu FTP dizininde Root (Public_Html) klasörüne yükleyin. Daha sonra web sitenizi doğrula butonuna tıklayın.

Doğrulama işlemi birkaç saat sonra tamamlanmış olacaktır. Dailymotion Nedir

Doğrulama tamamlandıktan sonra videoları embed özelliği ile sitenizde istediğiniz kısımlara ekleyin. İşlemleri tamamladıktan sonra videolarınız izlendikçe gelir elde etmeye başlayacaksınız.

Üçüncü yöntem

Başkalarının videolarını yayınlayarak para kazanmaktır. Bu yöntemde de bir internet sitesine sahip olmanız ve doğrulamanız gerekiyor. Doğrulama işleminden sonra size verilecek olan widget kodunu, internet sitenize yükledikten sonra başkalarının videolarından da para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Dailymotion’dan para kazanabilmek için özgün ve ilgi çekici videolar yüklemelisiniz. Ayrıca bu işi düzenli bir şekilde yapmalısınız. Üstelik bir web sitesinden de yararlanmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde ortalama olarak her 100 bin izlenmeye 150 lira gibi bir kazanç elde edersiniz. Bu kazançlar, videonuzun kalitesine, uzunluğuna ve fark yaratmasına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Kazandığınız parayı ise aylık olarak alabilirsiniz. Ödeme alabilmeniz için minimum 100 dolar kazanç elde etmeniz gerekmektedir. Bu rakama ulaştıktan sonra banka bilgilerinizi sisteme girerek 2 – 3 gün içinde ödeme alabilirsiniz. Ödemeleri, banka hesabınıza doğrudan alabileceğiniz gibi Payoneer gibi ödeme sistemlerinden de almanız mümkündür. Aynı zamanda kredi kartınıza da ödeme alabilirsiniz ve en hızlı yöntemin bu olduğu biliniyor. Buna karşın 10 lira masraf aldığı için çok tercih edilmiyor.


Göz Atın!

İnci Sözlük Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Sözlük dediğimiz zaman aklımıza canlanan birkaç tane mini boy kitap benzeri bilgi kaynaklarıdır. Ama internet camiasının sözlük kavramı, bunlardan çok daha gelişmiş bir şekilde hayatımızda yerini aldılar. İnci Sözlük de bunlardan birisidir ve konular hakkında yazarların ortaya koyduğu birbirinden farklı cevapları barındırmaktadır. Şimdi onun hakkında bilgilere göz atalım:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir