Solidworks Nasıl Öğrenilir ?

Bir kişi SolidWorks’ü nasıl öğrenir

Solidworks Nasıl Öğrenilir ? Aslında ne olmak istediğinizi ve SolidWorks’ü kullanma amacınızın ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, anladığım gibi, size SolidWorks hakkında kısaca bilgi vereyim.

Solidworks nasıl öğrenilir Diye Arattığımızda YouTube’da birçok ders var, bu yüzden videodan öğrenmenizi öneririm. Gerçekten çok fazla uygulamaya ihtiyacınız var, bazı projeleri yaparak SolidWorks’te çok pratik yapabilirsiniz.

Yazılımla akıcı bir şekilde arayüz oluşturmak için mümkün olduğunca çok sayıda komut edinin. Ayrı olarak imal edilecek birden fazla parça için bir montaj kullanın. Montaj ve gerekli dökümana yine izleyerek ulaşabilirsiniz. Bizim milletimiz paylaşmayı seven bir millettir.  Son öneri ama bence en önemlisi, mekanik çizim, mekanik mühendisliği, statik, makine tasarımı prensibi ve benzeri konularında biraz bilgi edinmeniz gerekiyor.

Solidworks nasıl öğrenilir ? sorusu genelde merak edilen sorulardan birisidir. Şuanda Solidworks programının bütün Dünya’da kabul görmesinin en büyük sebebi, kullanıcı dostu olması yani rahat kullanılması ve öğrenme konusundaki rahatlığıdır. Şimdi bu konuyu biraz daha açalım. Bu yazının devamında şu sorulara yanıtlar vermiş olacağız;

Bir kişi SolidWorks’ü İzleyerek Öğrenebilir

1. Dahili SolidWorks dersleriyle başlayın. Her modül için en az bir YouTube eğitimini tamamlayın. Örneğin, YouTube’da bu kanallara katılın. Veya size uygun bir kanal arayın.

#SolidWorks Öğreticileri

#CAD Dersleri

#GrabCAD dersleri

2. Bu bilgiyi bir şeyi modellemede kullanmaya çalışmak. Torna tezgahı, araba, hidrolik pres vb. Size sorunlu görünen adımların öğreticilerine bakın.

3. Artık bu konuyu ele geçirdiğinize göre, kinematik çalışmalar, yapısal simülasyon vb. Gibi gelişmiş modüllere gidin. Bu amaç için YouTube veya GrabCAD eğitimlerini kullanın.

Solidworks Nasıl Öğrenilir?

  1. Solidworks öğrenmek için herhangi bir temel kursa giderek başlangıç yapılabilir. Bu biraz zaman alıcıdır. Eğer Solidworks öğrenmek için bir destek ihtiyacınız varsa mümkünse kaliteli bir eğitmenle özel ders tercih edebilirsiniz. 
  2. Eğer kurs yada özel dersler için zaman ayıramayacaksanız, internet ortamında bulunan binlerce eğitim videosundan faydalanabilirsiniz. Son derece güzel eğitim videoları bulunmakta. Bu videolarda izlenilen bütün adımları, tek tek atlamadan sizde bilgisayarınızda yaparsanız mutlaka gelişme kaydedeceksiniz.
  3. Piyasada Solidworks eğitim kitapları mevcut. Ben hiç bir zaman bir eğitim kitabı satın alarak bir şey öğrenmek öğrenmeye çalışmadım. Fakat siz döküman seviyorsanız yine de bunları satın almayın. Ücretli olanlarını tercih ederek daha fazla bilgi satın alacağınızı Sanmayın.
  4. Teknik resimbilginizi belirli bir seviyeye getirmeniz gerekiyor. En azından kağıtta gördüğünüz bir teknik resmiyorumlayabilmelisiniz. Bu konuda blogda yer alan teknik resim örneklerini kullanabilirsiniz.

Bir kişi SolidWorks’ü Aıştırma Yaparak Öğrenebilir

Solidworks Yazılımını kurduktan sonra, bir gün boyunca çeşitli seçeneklerle karıştırın. Ardından temel bilgiler için youtube videolarına bakın. Bunlardan bol miktarda vardır. Biraz güven kazandıktan sonra, www.grabcad.com gibi çevrimiçi CAD kütüphanelerine gidin ve bazı CAD dosyalarını indirin ve yeniden oluşturmaya çalışın.

Solidworks‘te daha iyi olmanın tek yolu içinde zaman geçirmek.

Çoğu CAD yazılımı öğrenmesi oldukça kolaydır. Bunlardan herhangi birine başlamadan önce birkaç temel bilgiyi bilmeniz yeterlidir. Bloguma birkaç gün önce yararlı bulabileceğiniz küçük bir yazı yazdım Bu Yaıya Buradan Ulaşabilirsiniz. 3D CAD Bilinmesi Gereken Genel Terimler

SolidWorks’ü öğrenmenin en iyi ve en hızlı yolu pratik yapmaktır. Herhangi bir CAD yazılımını öğrenmek için bazı iyi adımlar İSe Şunlardır.

1- 3D modelleme kavramı hakkında bir fikriniz olmalı. Yani Yukarıdaki 3D CAD Bilinmesi Gereken Genel Terimler Yaımızdan edinebilirsiniz.

2 – Mümkün olduğu kadar çabuk kullanmaya başlamak için yalnızca yazılım navigasyonunda ve arabiriminde ihtiyacınız olana  odaklanın.

3- Yazılımdaki en önemli özellikleri öğrenin. Yani ilk önce işinize yarayacak komutlara odaklanın.

4- Alıştırma Alıştırma Alıştırma, ne kadar çok alıştırma yaparsanız, o kadar çok problemle karşılaşırsınız ve bunları çözerek deneyimleriniz artar.

5. Bu benim şahsi fikrim eğer imakanınız varsa uygulamalı yani bir iş yerinde hem çizim hem imalat konusunda tecrübe edinerek öğrenmeniz çok daha iyi olacaktır.

Solidwork yazılımını öğrenmek çok zor değildir. Sadece işinize odaklanmanız ve yinede dediğim gibi sürekli alıştırma yapmak ve gerekli videolarla kendinize ilham kaynağı bulmak çok daha güzel olacaktır. Hepinize bol şans diliyorum. bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bir kişi SolidWorks'ü nasıl öğrenir ?

Solidwork Alıştırma - 10
Solidwork Öğrenme - 10

10

Puan

Bir kişi SolidWorks'ü nasıl öğrenir ? Yazımıza yorum yapmayı unutmayınız.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Göz Atın!

Autocad Alan Hesaplama Nasıl Yapılır

Autocad Alan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Autocad Alan Hesaplama Nasıl Yapılır? Autocad alan hesaplama çok kısa bilgi olmasına karşın, ince dokunuşlar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir