Ev / netbilgi / Tarih

Tarih

Antik Roma Ne Demek?

İmparatorluğun batı bölgesinin dağılması, tarihçiler tarafından Antik Çağlar’ın sonu, Orta Çağ’ın, aynı zamanda Karanlık Çağ’ın da başlangıç tarihi olarak kabul edilir. Diğer taraftan Doğu Roma İmparatorluğu, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u feth etmesiyle sona ermiştir.

Devamını Oku »

Nezahat Onbaşı Kimdir? Nezahat Onbaşı Hakkında Kısa Bilgi

Nezahat Onbaşı Milli mücadelemizin destansı kahramanlarından birini daha tanıtmadan önce Bilgitor okurlarına birkaç soru yöneltelim? 8 yaşında cephelerle tanışan ve Türk askerlik tarihinde 12 yaşında onbaşı rütbesi alan tek kız çocuğu kimdir? Daha 12 yaşındayken Meclis tutanaklarına ‘Türk Jan Dark’ adıyla geçen efsane kahramanı kız çocuğun gerçek adı nedir? Evet, …

Devamını Oku »

31 Mart Vakası (Ayaklanması)

31 Mart Vakası, II. Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’da yönetime karşı yapılmış büyük bir ayaklanmadır. 13 Nisan 1909 tarihinde başlayan bu ayaklanmanın,  31 Mart Vakası olarak adlandırılmasının nedeni, bu tarihin Rumî Takvim’e göre 31 Mart 1325 olmasıdır.

Devamını Oku »

Atatürk’ün Hayatı, Üstün Kişiliği ve Eserleri

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, 1881 yılında Selânik’te doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Küçük yaşta babasını yitirdi ve onu annesi büyüttü. İlk öğrenimini Selânik’te Şemsi Efendi Mektebi’nde tamamladı. Bir süre Selânik Mülkiye Rüştiyesi’ne devam ettikten sonra ayrıldı ve Askerî Rüştiye’yi bitirdi. Askerî Rüştiye’den sonra Manastır Askerî İdadisi’ni de başarı ile bitirerek Harbiye’ye girdi. Harbiye öğreniminden sonra Harp Akademisi’nde okudu ve 1905 yılında kurmay yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu.

Devamını Oku »

Derdini Marko Paşaya Anlat Deyiminin Anlamı Nedir ?

        Bizim Milletimiz Gelenek Görenekleriyle ve hatta etkileyici kelime buluşlarıyla garip bir millet . Ancak tabiki buldukları tüm kelimeler ardı arkası olan dayanaklı cümleler olsa gerek ki derdini marko paşaya anlat dedikleri de bunlardan birisi olsa gerek. Bizim milletimiz neden derdini marko paşaya anlatıyor onu anlamak ve …

Devamını Oku »