Anasayfa / netbilgi

netbilgi

Almanya Ekonomisi Hakkında Kısa Bilgiler

Dünyanın en büyük ulusal ekonomileri arasında ilk üç sırada bulunan Almanya ekonomisi Avrupa’nın en büyük ulusal ekonomisi durumundadır. Gayri safi yurt içi hasılaya sahip üçüncü ülkesi olan Almanya satın alma gücü paritesine göre de dünyanın beşinci ülkesidir. Reel büyüme oranı  2007 yılı verilerine göre %2.4’tür.

Devamını Oku »

Servet-i Fünûn Edebiyatı Hakkında Kısa Bilgi

Edebiyat tarihimizde önemli yeri olan Servet-i Fünûn edebiyatı veya topluluğu, II. Abdülhamid döneminde, Batı edebiyatından etkilenen ve gelişen bir edebiyat hareketidir. Servet-i Fünûn dergisi etrafında toplanan yazar ve şairler tarafından oluşturulmuştur.Türk Edebiyatında 1860’tan sonra bir Doğu-Batı çekişmesi yaşanmış, Batı Edebiyatının özellikle de zamanın popüler sanat akımları olan sembolizm ve parnasizmin derin etkilerini taşıyan bir üslup egemen olmuştur.
Servet-i Fünûn Edebiyatı döneminde Türk Edebiyatı, hem içerik hem de biçim (üslup) olarak Avrupai bir zihniyete dahil olmuş, bu anlamıyla Batılı bir nitelik kazanmıştır. Servet-i Fünûn, birden bire ortaya çıkan bir akım değil, uzun ve yoğun geçen çalışmaların ürünüdür.

Devamını Oku »

Uluslararası Öğrenciler Günü

Her yılın 17 Kasım günü kutlanan Uluslararası Öğrenciler Günü, Prag Üniversitesi’nde gösteri yaparken Alman güçleri tarafından öldürülen öğrencilere adanmış özel bir gündür. Bazı üniversitelerde bu acı olayın içeriğinden farklı olarak, üniversitelerin yabancı öğrencileri ve çok-kültürlülüğü kutlama için 17 Kasım’da organizasyonlar düzenleniyor olsa da Uluslararası Öğrenciler Günü ile bir alakası bulunmamaktadır.

Devamını Oku »

Kulak Çınlaması Nedir, Tedavisi Var mı?

Kulak Çınlaması Nedir? Kulak çınlamasının ismi, Latince de ‘tinnitus’ isimli çınlama, kulakta hissedilen vızıltı ve çınlama şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Halk dilinde ise kafanın duyulan ses olarak adlandırılır. Kulak çınlamasının tek başına bir hastalık olmayıp, başka bir hastalığın belirtisi veya habercisi olabileceği gerçeği gözardı edilmemelidir. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); …

Devamını Oku »

Nasreddin Hoca Kimdir? En Çok Sevilen 5 Nasreddin Hoca Fıkrası

Nasreddin Hoca 1208 yılında doğup 1284 yılında ölen, günümüzde ise ünü Anadolu’nun çok dışına taşan efsanevi kişidir. Mizahi zeka ürünü, bilgece bir hazır cevap ustası denilebilir. Bu kişiliğinin birebir yansıtıldığı kısa hikayeler ve fıkralarla tanınır. Nasreddin Hoca fıkraları ise dünya kültüründe kendine has bir özellik sunar. Esasen Nasreddin Hoca yaşadı mı, yaşadıysa gerçek adı neydi? Gibi sorular bağlamındaki tartışmalar sürmektedir. Ancak Nasreddin Hoca’nın gerçek gerçek olduğu, 1208 yılında Hortu köyünde doğduğu, burada temel eğitimini aldığını bazı belgelerde belirtilmektedir. Yine söz konusu belgelere göre Hoca, ilk eğitimini tamamladıktan sonra Sivrihisar’da medresede eğitim görmüştür. Babası ölünce memleketine dönmüş ve köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Bir süre sonra Akşehir’e göçmüş ve Mahmûd-ı Hayrânî’nin dervişi olmuştur.  1284’te Akşehir’de ölmüş ve günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi’ne gömülmüştür.

Devamını Oku »

Anneler Günü Neden Kutlanır? Anlamı ve Önemi

Anneler Günü, diğer tüm özel günlerden daha önemli olan bir gün olarak kabul edilir. Anneleri yaşayan evlatlar çok şanslıdır ki, onları ne kadar çok sevdiklerini gösterme fırsatları vardır. Sıcacık ellerinden tutmak, sevgiyle gözlerinin içine derin derin bakmak için güzel bir fırsatları vardır. Anneleri artık hayatta olmayan evlatlar içinse anneleri anmak ve onların ruhlarını onurlandırmak fırsatı için anneler günü gibi bir şans günü vardır aslında. Anneler Günü, bütün Dünya’da geçerliolan, saygı ve itina ile kutlanan bir gündür. Türkiye ve bir çok ülkede Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır ama bazı ülkelerde de farklı zamanlarda kutlanır bu çok özel gün.

Devamını Oku »

Türkan Şoray Kimdir? Kısaca Hayatı ve Filmleri

Türkan Şoray memur bir ailenin ilk çocuğu olarak …. Tarihinde İstanbul’un Eyüp ilçesinde doğmuştur. Babası Çerkez, annesi ise Selanik göçmenidir. Kendisi gibi sinema sanatçısı olan Nazan Şoray’ın ablasıdır. Figen adında bir kız kardeşleri daha vardır. Türkan Şoray, Fatih Kız Lisesi orta bölümü mezunudur. 1962 yılında Galatasaray eski asbaşkanı Rüçhan Adlı (1923-1995) ile 20 yıl bir birliktelik yaşadı. Türkan Şoray, 1995 Ağustos’unda hastaneye kaldırılan Adlı’yı son anlarına kadar yalnız bırakmadı. Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Cihan Ünal ile 1983’te evlenmiş 1987’de ayrılmıştır. Çiftin bu evliliklerinden Yağmur adlı bir kızları dünyaya gelmiştir.

Devamını Oku »