Anasayfa / netbilgi

netbilgi

Ormancılığın Türkiye Ekonomisindeki Yeri ve Önemi

Ormanlık alanlar Türkiye’nin yüz ölçümünün % 26 sini kaplar. Bu alan 20,2 milyon hektardır. Ormanlarımızı oluşturan ağaç türleri iklim bölgelerine ve yükseltiye göre değişiklik gösterir. Ormanlarımızın yaklaşık yüzde 54 iğne yapraklı, % 46’sı geniş yapraklı ağaç topluluklarıdır.  İğne yapraklılarda çam, geniş yapraklılarda ise meşe cinsi ağaçlar çoğunluktadır. Ormancılığın Türkiye Ekonomisindeki yeri ve önemi çok büyüktür. Ormanların genel faydaları yanında, orman ürünlerinin sanayideki kullanım alanlarının sürekliliği buna örnektir.

Devamını Oku »

Karbonhidrat Nedir? Karbonhidratların Önemi

Karbonhidratlar, şeker, nişasta ve diyet posasını içerir. Karbonhidratların sağlığımız açısından önemi büyüktür. Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu için başlıca enerji kaynağıdır. Şekerler veya basit basit karbonhidratlar, ya monosakkarit (glikoz, fruktoz ve galaktoz) ya da disakkarittir (selüloz, hemiselüloz. ve pektin dahil) ise kompleks karbonhidratlar veya polisakkaritler olarak adlandırılır.

Devamını Oku »

Tarık Buğra Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Tarık Buğra Kimdir? (2 Eylül 1918 – 26 Şubat 1994) Tarık Buğra,  1918’de Akşehir’de doğdu. Babası, Akşehir’de Ağır Ceza Reisi olarak görev yapan Erzurumlu Mehmet Nazım Bey, annesi Akşehirli Nazike Hanım’dır.  Çocukluğunun geçtiği Akşehir, eserlerinin çoğuna ilham kaynağı oldu ve Akşehir’i yazılarında mekân olarak  tercih etti. İlk ve ortaokulu Akşehir’de …

Devamını Oku »

Black Friday Nedir? Niçin Efsane Cuma Denilmektedir?

Black Friday (Kara Cuma – İslam Aleminde Efsane Cuma ), Amerika’da, Şükran Günü’nü izleyen ilk Cuma günü için, mağazalar, büyük küçük ölçekli şirketler tarafından düzenlenen büyük indirimler için kullanılan bir tabirdir. Black Friday kavramının nasıl çıktığı ile ilgili çeşitli görüşler vardır. Bu görüşlerden en gerçekçi olanı ise çeşitli polisiye ve ekonomik vakalardan sonra atılan manşetlerden esinlenerek ekonomik bir özellik kazanması. Cuma günleri için basın yayın organlarında sık sık kullanılan Black Friday, Black Thursday veya Black Monday gibi manşetler 1981 yılından sonra bu günkü ekonomik anlamını kazandı. 1994 tarihinde yazılan Philadelphia Inquirer imzalı bir makaleye göre “Black Friday” deyimi, ilk defa 1960′ larda ABD’de bir gazete muhabiri tarafından kullanıldı. Günümüzde bu kavram net şekilde ekonomik amaçlı olarak kullanılmaya başlandı.

Devamını Oku »