Anasayfa / netbilgi / Finans

Finans

Bankalarda Bireysel Hesap Nasıl Açılır?

Bankalar olmadan bir hayatı düşünemeyeceğimiz yadsımaz bir gerçektir. Çünkü en basit para transferi işlemlerinde bile onları kullanıyoruz. Para transferi işlemleri, birikimlerin saklanması, yatırım yapılması, kredi kullanımı ve ev – araba almak gibi maddi faaliyetler için bankaları kullanıyoruz. Bankalarda bireysel olarak işlem yapabilmek için bir hesabımız olması gerekiyor. Şimdi bu bireysel hesapların nasıl açıldığına göz atalım:

Devamını Oku »

Ülkemizde Bulunan Banka Çeşitleri Nelerdir?

Evden dışarı adım attığınız zaman en çok göreceğiniz şeylerden birisi bankalardır. Özellikle büyük ve sanayisi gelişmiş şehirlerde yaşıyorsanız adım başı bir banka veya bankamatik görmeniz mümkündür. Daha öncede birçok kere dile getirdiğimiz gibi bankalar, finansal sistemin temelidir ve en basit para transferi işlemlerinde bile onları kullanırız. Elbette iş dünyasında bankalara bakış biraz daha farklıdır. Şimdi ülkemizde bulunan banka türlerine detaylarıyla birlikte göz atalım:

Devamını Oku »

Konut Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Belli bir yaşa geldikten sonra hemen herkes, kendine ait bir evin olmasını ister. Kiracı olarak yaşamak yerine kendi evinde istediği şekilde rahatça yaşamayı tercih eder. Ama bir ev almanın maliyeti de yüksektir. Bunun için imkanı ve birikimi yoksa konut kredilerine başvurmak durumunda kalır. Bu kapsamda konut kredisinin ne olduğu iyi bilinmelidir.

Devamını Oku »

Bono Nedir? Çeşitleri Nelerdir ve Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsada birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz yatırım araçlarından birisi de bonodur. Tıpkı hisse senedi, tahvil gibi alınıp satılabilen bonolar, farklı türlere sahiptir. Bu türleri ise risksiz yatırım araçları listesine girmeyi de başarmışlardır. Elbette başarılı sonuçlar elde edebilmek için önce bono nedir öğrenmeli, nasıl alınıp satıldıkları ile ilgili deneyime sahip olmalısınız.

Devamını Oku »

Tahvil Nedir? Türleri Nelerdir? Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada güvenilir ve yüksek getirili yatırım araçlarından birisi de tahvillerdir. Farklı türleri bulunur ve her birinin ayrı özelliği vardır. Borsada sağladıkları avantajlar nedeniyle hisse senedi portföylerinde kendilerine yer bulmuşlardır. Aynı zamanda portföy dengesini sağlamaları nedeniyle de risklerini azaltmak isteyen yatırımcılar tarafından tercih edilirler. Ama tahvillerin avantajından yararlanmak için onları iyi bir şekilde tanımak gerekmektedir.

Devamını Oku »