Linkedin Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Linkedin Nedir iş arayanlar ile işverenleri buluşturan, genellikle iş dünyasına yönelik paylaşımların yapıldığı sosyal platform olan Linkedin, günümüzün en popüler uygulamalarından birisidir. Kendinize veya şirketinize oluşturacağınız profil sayesinde meslektaşlarınızla etkileşimde bulunabilirsiniz. İş ilanlarını takip edebilir, kendinize uygun gördüklerinize başvurabilirsiniz.

Linkedin, hem işveren hem de iş arayanlar için profesyonel bir sosyal ağdır. Size online bir CV oluşturma imkanı verirken, size uygun iş ilanlarını da karşınıza çıkarmaktadır. Profilinize göz atanları görebildiğiniz ve sizin de başkalarını takip edebildiğiniz bir yerdir. Şirketleri ve onların üst düzey yetkililerini takip edebileceğiniz platformu etkili bir şekilde kullanarak diğer platformlardan daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya Nedir, Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

İşverenler için de diğer kariyer sitelerinden daha iyi özelliklere sahiptir. İlanlara yapılan başvuruları online ortamda daha detaylı bir şekilde inceleme imkanı bulunmaktadır. Ayrıca platform, uygun kişileri işverenlere göstererek doğrudan iş teklifi yapılabilmektedir. Bu şekilde açık olan pozisyona en uygun nitelikteki elemanı Linkedin üzerinden kolayca bulabilmektedir.

Linkedin Nedir?

Linkedin Nedir?Linkedin iş arayan ve işverenlerin buluştuğu ve iş hayatlarıyla ilgili bilgi paylaşımlarında bulunduklar sosyal bir ağdır. Diğer sosyal ağlarla oldukça benzer olan Linkedin’i diğer ağlardan ayıran tek fark iş amaçlı olarak kullanılmasıdır. Meslektaşların birbirleriyle daha kolay bir şekilde iletişime geçmeleri ve kolaylıkla arkadaş edinebildikleri bir platformdur.

Dünyadaki en geniş profesyonel ağlardan birini oluşturmakta olan Linkedin kullanım bakımından oldukça basittir. Arkadaş bulabilmek için yapılması gereken tek işlem e-mail adresiniz üzerindeki taratma işlemini gerçekleştirmenizdir. Bu durumunda defterinizde kayıtlı olarak bulunan kişilerle kolay bir şekilde irtibat kurabilirsiniz.

Linkedin Nasıl Kullanılır?

<yoastmark class=

Linkedin kullanabilmek için öncelikle bir e-posta adresine sahip olmanız gerekmektedir. Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi linkedin için de e-posta adresi, adınız, soyadınız gibi temel bilgilerle üyelik işlemi gerçekleştirilmektedir. Üyelik işlemi sırayla tamamlandıktan sonra en önemli kısım kendiniz için oluşturacağınız profildir.

Bu profil sizi en iyi şekilde anlatabilecek, aradığınızı net bir biçimde fark ettirebilecek bir özellik taşımalıdır. Profil içeriğinizde öğrenim hayatınız, elde ettiğiniz başarılar, iş ve çalışma tecrübeleri, bildiğiniz diller, hobileriniz, aktif olarak kullandığınız sosyal ağlar gibi birçok bilgiyi paylaşabilirsiniz.

Oluşturacağınız bu profili istediğiniz dilde hazırlama imkânınız bulunmaktadır. Çalışmak istediğiniz alanla ilgili kişilerle bağlantı kurarak istediğiniz şirketleri takip edebilme imkânınızla birlikte ilginizi çeken diğer pek çok alanla ilgili gruplara da dahil olarak aktifliğinizi artırabilirsiniz.

Linkedin’de oluşturulmuş gruplar; meslek ve iş dalları daha önceden değinilmiş ya da değinilmemiş birçok güncel konuyla birlikte küresel ölçülerde herkes tarafından paylaşılabilen ve bilgi alışverişi yapılabilmesine imkân vermekte olan oldukça kaliteli topluluklardan oluşmaktadır. Linkedin’de birçok grup bulunmakta ancak kullanıcılar bu gruplardan yalnızca 50 tanesine üye olabilmektedir. Bu sebeple gruplara üye olurken oldukça seçici davranılması gerekmektedir.

Linkedin’e kayıt olmanızla birlikte ilk olarak e-postanızda kayıtlı adres defterinizde bulunan kişiler karşınıza çıkmaktadır. İsteğinize bağlı olarak tanıdığınız kişilerle bağlantı kurabilir, daha önce tanımadığınız fakat alanında oldukça faydalı paylaşımlarda bulunan ve popüler olan birçok kişiyle de etkileşimde bulunma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Linkedin üzerinde üyelik ücretli ve ücretsiz olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Ücretsiz bölümdeki kullanıcılar uygulamaların birçoğundan yararlanmakla birlikte belirli kısıtlamalar bulunmaktadır. Ücretli hesapta tanımlamış olduğunuz profile kimlerin baktığını ve dünya üzerindeki kullanıcıların profillerine erişmeniz mümkündür. Ancak bağlantınız olmayan kullanıcıların profillerine onların izin verdiği ölçüler dahilinde ulaşabilirsiniz.

Ücretli hesapta ise bağlantınız olmayan kullanıcılarla mesajlaşma, profillerini klasöre kaydetme, herhangi bir profil üzerine not düşme ve o profil kullanıcısıyla iletişime geçmek, nitelikli arama filtreleri oluşturabilmek gibi işlemler de yapılabilmektedir.

Linkedin Ne İşe Yarar?

Linkedin Ne İşe Yarar?Linkedin’in temel kullanım amacı iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin kolay bir şekilde iş başvurularını gerçekleştirebilmeleri, yapılan sunumlar, dosyalar ve pek çok kitabın rahat bir şekilde paylaşılması, blogların kolay bir şekilde reklamının yapılması, iş hayatıyla ilgili konularla ilgili bilgi alışverişi yapılması gibi daha birçok konuda fayda elde etmektir.

İnternet ortamı üzerinde oluşturacağınız bu dijital CV sayesinde ilgili olduğunuz alandaki kişilerle iletişime geçmek, şirketleri takip etmek daha kolay bir hal alacaktır.

Etkili Bir Linkedin Profili Yaratmak için 15 Önemli Tavsiye

Etkili Bir Linkedin Profili Yaratmak için 15 Önemli TavsiyeKariyer fırsatları, yurt dışına açılma planları, çok istediğiniz bir şirkette işe girme imkanı ve en önemli sağlam bir kariyer oluşturmak için Linkedin size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Ama öyle alelade bir profil ile bu işi yapamazsınız. Bu nedenle Linkedin nasıl etkili kullanılır sorusunun cevaplarını incelemek istiyoruz:

Profesyonel Profil Fotoğrafı

Sizin hakkınızda bilgi veren ilk şey profil fotoğrafınızdır. Bu nedenle profesyonel bir fotoğraf olmasına özen gösterin. Kameraya bakan, hafif gülümseyen, kariyerinize uygun bir ortamda ve kıyafetle çekilmiş olan bir fotoğraf olması gerekmektedir.

Doğru Anahtar Kelime Kullanımı

Hangi aramalarda görünmek istediğinizi belirleyin. Anahtar kelimeler; mesleğinizi, yeteneklerinizi ve sizi tanımlayan metnin içinde geçmelidir. Hedeflerinize ulaşmak için bu anahtar kelimeleri doğru bir şekilde seçmeli ve kullanmalısınız.

Onay Verilmiş Yetenekler

Linkedin’in en önemli özelliklerinden birisi de yeteneklerinizin onaylanabilmesidir. Sizinle 1. derece bağlantılı olan kişiler, yeteneklerinizi onaylamalıdır. Siz de aynı şekilde diğer kişiler için bu eylemi gerçekleştirmelisiniz. Profilinizde onaylanmış yetenekler olması, güçlü yönlerinizin doğrulanmasını sağlamaktadır.

Profil Linkini Kişiselleştirin

Linkedin profilinizi oluşturduğunuz zaman otomatik olarak harf ve rakamlardan oluşan bir URL ortaya çıkar. Ama sizin bu URL’yi değiştirme imkanınız vardır. Adınız ve soyadınızdan oluşan bir URL oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Profesyonel Arka Plan Fotoğrafı

Linkedin profilinizdeki arka plan fotoğrafını da profesyonelce seçmelisiniz. Herhangi bir fotoğrafı koymak yerine sizi tanımlayan ve kariyeriniz için uygun olan bir seçim yapmalısınız. Hatta bir ödül alırken veya ekip çalışması yaparken çekilmiş bir fotoğraf iyi olacaktır.

Profesyonel Blog Ekleyin

Eğer bir bloğunuz varsa bunu da Linkedin profilinize eklemelisiniz. Elbette bunun kariyerinizle ilgili olması gerekiyor. Bloğunuzu Linkedin ile senkronize edip, profilinizin reklamını yaparak bloğunuza rozet ekleyebilirsiniz. Ürettiğiniz içerikleri otomatik olarak Linkedin profilinizde paylaşabilirsiniz. Bu şekilde hem bloğunuzun hem de profilinizin görünürlüğünü artırabilirsiniz.

Diğer Sosyal Ağları Bağlamak

En riskli durumlardan birisi olarak gösterilen bu konuya da dikkat etmelisiniz. Eğer diğer sosyal ağlarınız işinizle ilgili değilse ve daha çok kişisel olarak kullanıyorsanız Linkedin profilinize eklememenizi tavsiye ederiz. Özel hayatınızı işinizden ayırmak için buna özen göstermelisiniz.

Size Özel Bir Profil

Linkedin profiliniz, diğer kariye platformlarından farklı olarak kişiselleştirilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle tüm metinler, mesajları ve paylaşımları buna göre yapın. Mesela tavsiye istemek veya bağlantı kurmak için attığınız mesajlar, otomatik olmasın. Sizin oluşturduğunuz metinlerle diğer kişilerle bağlantı kurmalısınız.

Medya Kullanımı

Linkedin’de profil sayfanızda, her bölümün altında başarı ve deneyimlerinize somut örnekler verebileceğiniz medya bölümü vardır. Bir makalenizi, videonuzu veya bilimsel çalışmanızı bu kısımlara eklemelisiniz.

Linkedin Gruplarına Katılın

Bulunduğunuz sektör ile ilgili mesleki gruplara katılmak da görünürlüğünüzü artıracak olaylardan birisidir. Kendinizi tanıtmanın en iyi yollarından birisi olduğunu da unutmamalısınız. Aynı zamanda uzman olduğunuz konuda kendinize güveniyorsanız siz bir grup oluşturabilirsiniz.

Bağlantıları Gruplandırın

Mevcut bağlantılarınızı gruplandırmak da platformu verimli bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. İş arkadaşlarınızı, potansiyel müşterileri, okul arkadaşlarınızı ve şirketleri gruplandırarak daha iyi bir takip gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız paylaşımları bu gruplara özel olarak yapabilirsiniz. Bu etiketleme işini, kişisel sekmesindeki bağlantılar bölümünde bulunan etiketleme özelliği ile gerçekleştirirsiniz.

Mention Özelliğini Kullanın

Diğer sosyal platformlarda olduğu gibi Linkedin’de de mention özelliği bulunuyor. Bir paylaşım yaparken ilgili kurumu veya güncellemenizden haberdar olmasını istediğiniz bir kişiyi etiketleyerek hedef atışı yapabilirsiniz.

Aktif Olun

Tıpkı diğer sosyal ağlarda yaptığınız gibi bu platformda da aktif olmalısınız. Yeni bağlantılar kurmak, iş fırsatlarını yakalamak için her gün 15 – 20 dakikanızı Linkedin’e ayırın. Profilinizi görüntüleyenleri inceleyin, işinizle ilgili kişilerin paylaşımlarına göz atın, gruplarda neler konuşulduğunu inceleyin ve bunlara dahil olun.

Gönüllü Aktivitelere Dikkat Çekin

En önemsiz görülen noktalardan birisi olan gönüllü aktiviteler, işe alımdan sorumlu olan müdürler için karar faktörlerinden birisidir. Bu konu sizi daha insani ve yaklaşılabilir biri kişi yapacaktır.

Sağlam Bir Özgeçmiş Özeti Yazın

Kendinizi bağlantılarınıza sattığınız bu kısmı doldururken, kendinizden birinci mi, yoksa üçüncü tekil şahıs olarak mı bahsedeceğinize karar verin. Hangisini seçmeniz gerektiği önemli değildir; ama baştan sona aynı şekilde devam etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda egonuzu kontrol edin ve anlamsız tabirlerden kaçının. İmla ve yazım kurallarına da dikkat edin.


Göz Atın!

İnci Sözlük Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Sözlük dediğimiz zaman aklımıza canlanan birkaç tane mini boy kitap benzeri bilgi kaynaklarıdır. Ama internet camiasının sözlük kavramı, bunlardan çok daha gelişmiş bir şekilde hayatımızda yerini aldılar. İnci Sözlük de bunlardan birisidir ve konular hakkında yazarların ortaya koyduğu birbirinden farklı cevapları barındırmaktadır. Şimdi onun hakkında bilgilere göz atalım:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir