Fiat DCT Şanzıman Nedir ?

Fiat DCT Şanzıman Nedir? Fiat DCT Şanzıman Nasıl Çalışır – DCT Şanzıman Dizel Motor Uyumu Nasıldır ?

DCT Şanzıman Nedir
DCT Şanzıman Nedir

Otomotiv Sektöründe dizel motorlu araçların vazgeçilmez otomatik şanzımanı çift kavramalı otomatik şanzımanlardır. Dizel motorların çalışma karakteristikleriyle pek uyumlu olmayan CVT ve Tork Konvertörlü tam otomatik şanzımanların yerine, çift kavramalı yarı otomatik şanzımanlar kullanılmaktadır. Dizel motora uyumludur ve yakıt tüketimini aşağı çeker.

Otomatik Fiat DCT Şanzıman Nedir ?

Fiat DCT Otomatik Şanzıman  yarı otomatik şanzımandır. Fiat‘ın multijet dizel motorlu otomobillerde kullandığı kuru çift kavramalı yarı otomatik şanzımana DCT şanzıman denir. DCT Şanzıman Nedir sorusuna bir cevap olabilir.

DCT (Dual Clutch Transmission): Çift Kavramalı Şanzıman anlamına gelir. FCA (Fiat Chyrsler Automobiles) grubu, bu şanzımanı bir çok dizel otomobilde kullanmaktadır. Türkiye’de ise Fiat Egea Multijet araçlarda kullanımıyla dikkat çekmiştir. 6 vitesli çift kavramalı bu şanzıman, multijet dizel motorla uyumlu ve vites geçişleri akıcıdır. Ayrıca az yakmasıyla meşhur multijet motorla, yine düşük yakıt tüketimi sağlayan DCT şanzıman, kullanıcılar için tercih sebebi olmaktadır. B ve C sınıfı FCA (Fiat Chyrsler Automobiles) grubu otomobillerinde DCT şanzıman kullanılmaktadır. DCT Şanzıman Nedir sorusu kafamızda şekillenmiş oluyor

DCT otomatik şanzımanın ürün kodu DDCT C635’dir.

DCT (Dual Clutch Transmission): İsmiyle Fiat otomobillerde ,

TCT (Twin Clutch Transmission): İkiz Kavramalı Şanzıman ismiyle ise Alfa Romeo otomobillerinde

DDCT (Dual Dry Clutch Auto Transmission): Çift Kuru Kavramalı Şanzıman ismiyle de Dodge otomobillerde kullanılmaktadır.

Fiat DCT şanzımanın üreticisi yine Fiat’tır. DCT Şanzıman Nedir sorusundaki üretici de kafamıza oturduğuna göre diğer teknolojilerde sıra.

FPT (Fiat Powertrain Technologies): Fiat Güç aktarma organları Teknolojileri tarafından geliştirilmiştir. Fiat (FPT) bu şanzımanı geliştirirken Magneti Marelli ve BorgWarner  gibi dev üreticilerle birlikte çalışmıştır. Kontrol sistemlerini Magneti Marelli üretirken, hidrolik modülü ve ve şanzıman kontrol ünitesi BorgWarner tarafından üretilmektedir. DCT şanzıman 350 Nm tork aktarabilmektedir. DCT şanzımandaki kuru çift kavrama (baskı-balata) LuK firması tarafından üretilmektedir.

Çok yaygın olarak Dizel araçlarda iki tip yarı otomatik şanzıman kullanılmaktadır. Peki bu Yarı Otomatik şanzımanlar hangileridir diye soracak olursak ;
 1. Tek kuru kavramalı otomatikleştirilmiş yarı otomatik şanzıman
 2. Çift kuru kavramalı yarı otomatik şanzıman ve çift ıslak kavramalı yarı otomatik şanzıman.

Tek Kuru Kavramalı Otomatikleştirilmiş Yarı Otomatik Şanzıman Nedir ?

Tek kuru kavramalı otomatikleştirilmiş yarı otomatik şanzımanlar manuel şanzımanın otomatikleştirilmiş
versiyonlarıdır.

Tek kuru kavramalı otomatikleştirilmiş yarı otomatik şanzımanlar Hangileridir ve Hangi Araçlarda Kullanılır ? DCT Şanzıman Nedir ?

 1. Fiat dualogic
 2. Opel Easytronic
 3. Toyota Multimode-MMT-M/M
 4. Peugeot ETG5 – ETG6 Şanzıman
 5. Citroen ETG5 – ETG6 Şanzıman
Yukarıdaki araçlar Tek kuru kavramalı otomatikleştirilmiş yarı otomatik şanzımanlara birer örnektir. Düşük yakıt tüketimi verilerine ulaşabilmektedirler. Örneğin şehir dışı 4 litre ve Şehir içi 5.2 lire verilerine gelebilirler. DCT Şanzıman Nedir dersek az yakan şanzıman türklerinden birisidir.

Tek kuru kavramalı otomatikleştirilmiş yarı otomatik şanzımanların Şikayetleri Nelerdir ? DCT Şanzıman Nedir ?

 1. Vites geçişleri oldukça hissedilir seviyededir.
 2. Arıza olasılığı daha fazladır.
Fiat Modelinin tek kuru kavramalı dualogic şanzımanında da yukarıdaki şikayetler bulunmaktatadır. DCT Şanzıman Nedir sorusunu anlamış gibiyiz sanırım.
DCT Şanzıman Nedir Sorusuna yanıt niteliğinde aslında. Çünkü vites geçişleri kesinlikle daha az ve arıza yapma ihtimali düşüktür

Çift Kuru Kavramalı Yarı Otomatik Şanzıman Nedir ?

DCT Şanzıman Nedir
DCT Şanzıman Nedir

Çift kuru kavramalı yarı otomatik şanzımanlar ; Çift baskı balata ve çift şanzıman giriş mili sayesinde vitesler daha önceden seçilir. Vites değişimi esnasında sadece kavrama değişimi yapar. Kavrama balataları kuru tip kavrama olduğundan belirli bir süre sonra aşınmaktadır. Bu durumda boşluk yapmaktadır ve  servis tarafından ayarlanması gerekmektedir.

Ya da sistem kendiliğinden bu boşluk ayarını kendisi yapabilmektedir. Kavrama balatalarının kullanım ömrü ve kendisi bittiğinde değiştirilmesi gerekmektedir.

Çift Kuru Kavramalı Yarı Otomatik Şanzımanlar Hangileridir- Hangi Araçlarda Kullanılır ? Fiat DCT Şanzıman Nedir ?

 1. Fiat DCT Şanzıman nedir
 2. Renault EDC Şanzıman
 3. Audi DSG Şanzıman
 4. Volskwagen DSG Şanzıman
 5. Seat DSG Şanzıman
 6. Skoda DSG Şanzıman
 7. Ford-Volvo Powershift Şanzıman
 8. Mercedes-Benz Sequentronic – Sprintshift Şanzıman
 9. Audi S-Tronic Şanzıman
 10. Bmw M DCT Şanzıman
 11. Hyundai DCT Şanzıman
 12. Dacia Easy R Şanzıman
 13. Honda 8-DCT (Bu şanzıman Tork konvertörlü, henüz TR’ye gelmedi) Şanzıman

Çift Kuru Kavramalı Yarı Otomatik Şanzıman Şikayetleri – İyi Yönleri

 1. Vites geçişlerinin hissi neredeyse yok denecek kadar azdır.
 2. Çok hızlı vites değişimi yapabilmektedir.
 3. Ekstra yakıt sarfiyatına sebep olmazlar oldukça ekonomiktir
 4. Nazlıdırlar ve hassas kullanım isterler
 5. Parça fiyatları Yüksektir.

DCT Şanzıman Nedir sorusunun cevaplarını aldığımıza göre google arama motorunda kelimemizi aratarak yeniden yazımıza ulaşabilirsiniz. DCT Şanzıman Nedir Diye yazdığımızda sitemizi bularak giriş yapmanız yeterli. Soru ve önerileriniz için yorum yapmanız, Puan vermek için ise DCT Şanzıman Nedir puan tablosunda puan vermenizi öneriyorum.

Google Aramaları ; Fiat DCT Şanzıman Nedir  , Benzinli Fiat DCT Şanzıman Nedir, Turbo Benzinli Fiat DCT Şanzıman NedirAtmosferik Benzinli Fiat DCT Şanzıman Nedir , Yarı Otomatik Fiat DCT Şanzıman Nedir , kuru kavramalı Fiat DCT Şanzıman Nedir

Fiat DCT Şanzıman Nedir ?

DCT Şanzıman - 10
Renault EDC Şanzıman - 10
DSG Şanzıman - 10
S-Tronic Şanzıman - 10
Sequentronic - Sprintshift Şanzıman - 10
M DCT Şanzıman - 10
Easy R Şanzıman - 10
8-DCT şanzıman - 10

10

Puan

Fiat DCT Şanzıman Nedir ? Sizinde İlginizi Çekiyor mu ? Sizin İçin Daha Çok Paylaşımda Bulunmak İçin değerlendirmeler Almalıyız. Siz Bize Görüşlerinizi Puan vererek Gösterirseniz Bizde Size Daha Yararlı Paylaşımlarda Bulunacağız. Aykut SARITAŞ

User Rating: Be the first one !

Göz Atın!

Rot ve Balans Ayarı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır ve Yapılır?

Sizlere bu yazımıda, araç lastiklerimizin belli düzlemde sağlıklı gidebilmesini sağlayan rot ve balans ayarlarından bahsedeceğiz. Bozulduklarında büyük sorunlar çıkartan tekerlek ayarlarının nasıl düzeltilebileceği konusunda da bilgi vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir