Anasayfa / Eğitim / Coğrafya / Yıkıcı doğa olayları VE Korunma Yolları Nelerdir ?

Yıkıcı doğa olayları VE Korunma Yolları Nelerdir ?

Yıkıcı doğa olayları VE Korunma Yolları Nelerdir ?

Yıkıcı doğa olayları, Doğa olayları sonucu meydana gelen ve can & mal kaybına neden olan felaketlere yıkıcı doğa olayları denmektedir. Yıkıcı doğa olaylarının başında depremler gelmektedir . Daha sonra sel (su baskınları), tusunami, çığ ve heyelanlar  gibi ölümcül olaylar akla gelir.

Deprem Nedir ?

Yer küre (dünya) katmanlardan oluşmaktadır. Bunlar dünyanın merkezinden dışa doğru Çekirdek katmanı, Magma katmanı, Yer kabuğu, Su katmanı ve Gaz katmanı (Atmosfer) şeklindedir. Kayaçlardan (taşlardan) ve en üste toprak ve su bulunan yer kabuğu magma tabakasının üzerinde bulunmakta ve sürekli hareket halinde bulunan tabakalardan oluşmaktadır. Bu hareketlerden dolayı faylar (kırıklar) oluşmaktadır. Bu kırıklar kilometrelerce uzunlukta bir çizgisellik oluşturmakta ve buralarda oluşan titreşimler dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsmaktadır. Bu olaya DEPREM denir.

 

Heyelan Nedir ?

Yağmur sularının toprağın üst kısmından derinlere doğru gider ve arazinin geçirgenliği varsa yer altı sularına veya derelere doğru akar. Ancak bazı arazilerde alta bulunan tabakanın geçirgen olmayışı (kil) nedeniyle suyu tutar. Eğimli arazi de ağırlaşan bu topraklı kısım yer çekimi nedeniyle kaymaktadır.  Heyelanlı bölge üzerinde yapılar veya yerleşim birimleri varsa bu kaymadan etkilenme çok büyük boyutta olur. Bu olaylara heyelan adı verilir.

Tsunami Nedir ?

Depremler, volkanik hareketler gibi hareketlerin deniz tabanında oluşturduğu yükselme ve alçalma sonucu oluşan dev deniz dalgalarına tsunami denir. Okyanuslarda ve büyük denizlerde görülmektedir.

Sel Nedir ?

Yağmur sularının, toprağı tamamıyla kapattığı su birikimine sel denir. Eğim boyunca hareket eder ve su basmalarına neden olur. Yine sel, akış yönüne doğru canlı veya cansız nesneleri sürükleyerek büyük kayıplara neden olur.

 

Yıkıcı doğa olaylarından korunma yolları nelerdir?

 

Söz konusu tehlikelerin günümüz teknolojik gelişmesi içinde dahi önlenmesi mümkün olmayan tarafları vardır. Örneğin depremin ne yazık ki önlenmesi mümkün değildir. Buna karşı depreme dayanıklı evler inşa etmek yoluyla depremin değil de can ve mal kaybının önüne geçmek mümkündür. Nitekim Japonya’da şiddeti bizden fazla çok sayıda depremler olmuş ancak can kaybı neredeyse sıfıra yaklaşmıştır. Depremlerden korunmak için dayanıklı yapılar yapmak, fay zonlarından uzak bölgeleri  tercih etmek gereklidir. Deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılacakların yol haritasının oluşturmak hayati öneme sahiptir.

Yine aşırı yağmur ve toprak yapısı nedeniyle oluşan sellerden korunmak için güvenli yaşam ilkesi yanında sel baskınları sırasında su akıntılarıyla sürüklenen insanlara el uzatmak gereklidir.

Heyelanların yıkıcı etkisinden kurtulmak için heyelan bölgelerinin uzağında evler yapmak gereklidir. Yine heyelan bölgelerinde mühendislik önlemleri almak ve bu önlemleri takip etmek vatandaşlık görevidir. Eğimli arazilerin tümünün ağaçlandırılması çok değerli bir çözümdür.


Göz Atın!

Okul Tabanlı Afet Eğitimi Soru ve Cevaplar

Okul Tabanlı Afet Eğitimi Nedir? Okullarımızda, afetlere hazırlık afet öncesi, afet sırası ve afet sonrasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir