Anasayfa / Eğitim

Eğitim

Zeugma Antik Kenti Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeye aday olan Zeugma Antik Kenti’nin Tunus’tan sonra gelen, dünyanın en büyük mozaik koleksiyonu olduğu söylenmektedir. Şehirde yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde, birçok değerli tarihi kalıntılar bulunmuştur ve ziyaretçilere açık müzede sergilenmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu kent, önemli kültür varlıklarımız arasında yer almaktadır.

Devamını Oku »

Ova Nedir? Oluşumlarına Göre Ovalar? Türkiye’deki Ovalar

Birçok yeryüzü şekilleriyle oluşan ovalar yerleşim ve tarım için çok verimli alanlardır. Engebenin az olduğu ovalara, akarsuların getirdiği alüvyonlar biriktiği için, tarım yapmaya en elverişli alanlar arasındadır. Oluşumlarına göre farklı isimler alan ovaları, Türkiye'deki dağılımlarıyla birlikte yazıda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Devamını Oku »

Hattuşaş Antik Kenti Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Hattuşaş Antik Kenti, çok geniş bir alana yayılmış olup tarih sahnesinde Hitit Devleti’ne yaklaşık olarak 400 yıl boyunca başkentlik yapmıştır. Çorum ilinin Boğazkale ilçesinde Kızılırmak’ın oluşturduğu yayın içinde Budaközü çayının kenarında yer almaktadır. Yapılan kazılar sonucunda tarihi kalıntılara rastlanılmış ve bu sayede meçhul olan pek çok şey açığa kavuşmuştur. Sanat ve mimarlık alanında gelişmeler gösteren kent, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir.

Devamını Oku »