Anasayfa / Eğitim

Eğitim

Ozon Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan bir yöntem olan ozonoterapiyi eminim birçok sağlık merkezinde duymuşsunuzdur. Ozon yağı yeryüzünün en şifalı yağlarından biri olarak görülüyor. Tamamen doğal ve hiçbir zararı olmayan ozon yağının, her alanda kullanımı mümkün. Peki ozon yağının mucizevi bir şekilde kullanıldığı bu ozon tedavisi nedir ve nasıl faydaları vardır? Şimdi gelin bu soruların cevaplarını öğrenelim.

Devamını Oku »

Barajlarda Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Eskiden su ihtiyacını karşılamak ve tarım alanlarını sulamak için kullanılan barajlar, günümüzde elektrik üretimini de sağlamaktadır. Şu anda tüm dünya genelinde en çok kabul edilen ve kullanılan elektrik üretme yöntemlerinden birisidir. Şimdi barajlarda elektrik üretimi konusunda bilmeniz gerekenlere göz atalım:

Devamını Oku »

Nikel Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler

Yeryüzünde birçok element çeşidi yer almaktadır. Kimya alanındaki elementlerden bir tanesi de nikeldir. Nikel periyodik cetvelin 8. grubunda bulunmaktadır. Nikel, 1751 yılında Baron Axel Fredrik Cronstedt tarafından keşfedilmiştir. Cronstedt bakırı nikolitten ayırmaya çalışırken, nikeli bulmuştur. Nikel günümüzde genelde sanayi alanında kullanılmaktadır. Nikelin kullanım alanları ve özellikleri hakkında kısaca bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku »

Penisilin Nedir? Çeşitleri, Yan Etkileri ve Etki Ettiği Hastalıklar Nelerdir?

İlk olarak İskandinavyalı biri tarafından 1911 yılında tanımlanmış olan penisilinin, daha sonraki araştırmalar neticesinde sağlık alanında iyileştirici etkileri saptanmıştır. Tıp alanında kullanılan penisilin tedavi edici bir antibiyotiktir. Bu amaçla da yıllardır hastalıkların tedavisinde faydalanılmıştır. Yazımızda penisilinin özellikleri ve etki ettiği hastalıklardan kısaca bahsedilmiştir

Devamını Oku »

Su Kirliliği Nedir? Nedenleri, Sonuçları, Çeşitleri ve Önleme Yolları Nelerdir?

Su, hayatın devamlılığı için neredeyse tüm canlılar tarafından başlıca bir ihtiyaç olan temel maddedir. Yaşam şartları için pek çok alanda kullanılan su kaynakları, her geçen gün kirlenmekte ve tükenme tehlikesine maruz kalmaktadır. Su kıtlığı çeken ülkeler arasında olmayan ve yıllık yağış ortalaması 643 mm olan Türkiye gerekli tedbirler alınmazsa yakın gelecekte su kirliliğine bağlı olarak su kıtlığı yaşamaya başlayacaktır. Bu durumun yaşanmaması için toplum olarak su kullanımı konusunda eğitilmeli ve etrafımıza karşı örnek teşkil etmeliyiz.

Devamını Oku »