Anasayfa / Eğitim / Coğrafya / Tsunami Nedir? Tsunami Korunma Yolları Nelerdir?

Tsunami Nedir? Tsunami Korunma Yolları Nelerdir?

Tsunami Nedir? Tsunami Korunma Yolları Nelerdir?

Tsunami Nedir? Depremler, volkanik hareketler gibi hareketlerin deniz tabanında oluşturduğu yükselme ve alçalma sonucu oluşan dev deniz dalgalarına tsunami denir. Okyanuslarda ve büyük denizlerde görülmektedir. Okyanus dibindeki karaların hareket etmesi, üstündeki su seviyesinin düşmesine ve yüzeydeki dengesizliğin birbiri ardına dalgalar halinde yayılmasıyla sonuçlanıyor. Peki, Tsunami nedir? Tsunami nasıl oluşur? Tsunami Korunma Yolları Nelerdir?

Tsunami Nedir yazımızı okuduktan sonra tüm Yıkıcı doğa olayları VE Korunma Yolları Nelerdir ? Bakmanızı Öneririm.

Tsunami okyanus ya da denizlerin tabanında oluşan deprem, gök taşı düşmesi, deniz altındaki nükleer patlamalar, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasını temsil eder.

tsunami nedir
tsunami nedir

Tsunaminin en sık nedeni depremlerdir. Ama tsunamiler en sık deprem sonucunda görülüyor. Derinliği en fazla 50 metre olan sularda, Richter ölçeğine göre 6,5 büyüklüğündeki bir deprem tsunami oluşması için yeterliyken, depremin büyüklüğü 8’i bulduğunda, dalgalar çok büyük bir tehdit haline gelebiliyor.

TSUNAMİ NASIL OLUŞUR?

Tsunami tek bir dalgadan oluşmaz, bir dalgalar serisidir. Büyük bir tsunamide bu dalga serisi bir saatten uzun bir süre için devam edebilir ve bu dalgaların şiddeti ve büyüklüğünün gittikçe azalacağı garanti edilemez.

TSUNAMİ OLMADAN ÖNCE TAHMİN EDİLİR Mİ?

Tsunamiyi önceden tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Eğer kıyılardaki sular aniden çekilirse, birkaç dakika önceden uyarı yapmak mümkün olabilir. Bu da dalgalar arasındaki boşluğun kıyıya, dalganın tepe noktasından önce varacağı durumlarda mümkündür.

tsunami korunma yolları nelerdir
tsunami korunma yolları nelerdir

TSUNAMİ KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

  1. Deniz kıyısında yerleşim yeri seçerken; tsunami riskini de diğer doğal afetler(deprem, sel, tayfun vb.) gibi değerlendirmek alınabilecek ilk önlemdir.
  2. Küçük bir depremde bile Tsunami olabilir. Hemen yüksek yerlere doğru gidilmelidir.
  3. Deniz yanında yalıyar biçiminde yüksek bir yamaç varsa hemen yüksek yerlere doğru gidin.
  4. Tsunami‘nin ilk dalgası geldikten sonra tehlikenin geçtiğini sanmayın bazen ikinci dalga ilk dalgadan daha büyük olabilir.
  5. Radyodan Tsunami haberlerini dinleyip gerekenleri yapın.
  6. Tsunaminin deniz kıyısına ilk gelişi su düzeyinin anormal biçimde(depremin büyüklüğüne, oluş şekline ve türüne ve deniz durumuna göre yaklaşık 10-15 dakika içerisinde) yükselmesi ya da çökmesiyle kendini belli eder. Tsunaminin bu öncü zayıf ilk dalgası, arkasından gelecek olan iki ya da üç kuvvetli dalganın habercisidir. Bu durumda yapılacak tek şey; kıyıdan uzaklaşmaktır. Deniz içerisinde seyir halinde bulunanlar ise kıyıdan uzaklara, derin sulara giderek dalganın kendilerine ve deniz taşıtına vereceği zararı azaltabilir hatta önleyebilir. Deniz kıyısında olanların ise, denizden uzaklara ve yükseklere gitmeleri gerekmektedir.
tsunami nedir korunma yolları nelerdir
tsunami nedir korunma yolları nelerdir

Göz Atın!

Heyelan ve Erozyonun Tarım Üzerindeki Etkileri

Heyelan Heyelan (toprak kayması) toprak, kaya veya döküntü örtüsü şeklindeki kütlelerin yerlerinden kayarak taşınmasıdır. Killi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir