Anasayfa / Eğitim / Kimya / Güherçile (Potasyum Nitrat) Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Güherçile (Potasyum Nitrat) Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Potasyum ve nitrat maddelerinin oluşumundan meydana gelen bileşimin bilinen diğer adı güherçiledir. Suda tamamen çözünme özelliğine sahiptir ve doğal olarak kayaların üzerinde beyaz kabuğumsu bir şekilde bulunur. Potasyum nitrat doğal olarak doğada bulunabileceği gibi, yapay yollardan da elde edilmesi mümkün bir maddedir. Potasyum klorür ve sodyum nitrat maddelerinin bir araya getirilerek tepkimeye girmelerini sağlamak, güherçile elde etmenin en yaygın yöntemleri arasındadır.

Mısır ve Hindistan ülkelerinde potasyum nitratla karşılaşmak oldukça yaygındır. Bitkilerin daha verimli ve kaliteli yetişmesi içi hazırlanan gübreleri içinde potasyum nitrat mutlaka yer almaktadır. Bitkilerin potasyum nitrat tüketebilecekleri bir azot kaynağı niteliği taşımaktadır.

[renkbox baslik=”Eroin Nedir? Tarihçesi, Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?” link=”https://bilgihanem.com/eroin-nedir/” resim=”https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/eroin-nedir-tarihcesi-kullanim-alanlari-zararlari.jpg” renk=”kirmizi” yenisekme=”evet”][/renkbox]

Gübre yapımında potasyum nitrat sıklıkla tercih edilirken, sanayi alanında da potasyum nitratin asitleyici özelliğinden fazlasıyla yararlanılır. Ayrıca havai fişek ve patlayıcı yapımında da kullanılmaktadır.

Güherçile (Potasyum Nitrat) Nedir?

Güherçile (Potasyum Nitrat) Nedir?Yüzde 38,7 potasyum, yüzde 61,3 oranında nitrat maddelerinin bir araya gelmesi ile oluşan potasyum nitrat, pek çok kişinin güherçile adı ile bildiği ve çeşitli kullanım alanına sahip bir maddedir. Kimyasal formülü KNO3’tür. Doğal olarak doğada bulunabileceği gibi, uygun oranlarda potasyum ve nitratı bir araya getirerek de güherçile maddesini elde etmek mümkündür. Kayaç ve mağara üzerinde doğal olarak bulunan potasyum nitrat, toprağın mayalanma özelliği sonucunda ortaya çıkan beyaz renkli kabuk oluşumlardır.

Güherçilenin Özellikleri Nelerdir?

Güherçilenin Özellikleri Nelerdir?Suda çözünme özelliğine sahip olan potasyum nitrat, aynı zamanda oda sıcaklığında ortotrombik kristal yapısını alır ve 500 santigrat dereceyi geçen sıcaklıklarda parçalara bölünerek potasyum nitrat özelliğine ulaşır. Suda çözünürlüğü suyun sıcaklığı ile doğru orantılıdır. Su sıcaklığı arttıkça potasyum nitratın da çözünmesi artar. Suda çözünmesine karşı, alkolde çözünme özelliği yoktur. Patlayıcı yapımında kullanılmasına karşın, potasyum nitratın tek başına patlayıcı özelliği bulunmamaktadır.

Güherçilenin Kullanım Alanları Nelerdir?

Güherçilenin Kullanım Alanları Nelerdir?Güherçile, kendine özgü maddesel özellikleri ile sanayide birçok ürünün yapımında tercih edilen bir bileşendir. Kimya ve metal bilimlerinde de önemli bir yere sahip olması, maddelerin oksitlenmesi için tercih edilmesine neden olmaktadır. Kibrit ve cam sanayisinde, tütün yapımında yanıcı madde olarak, konserve ürünlerin paketlenmesinde ve tarım ürünleri için gübre yapımında sıklıkla potasyum nitrat tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Paraben Nedir?

Sağlık alanında doğal bir antiseptik olarak potasyum nitrat kullanılmaktadır. Ancak uzun süre potasyum nitrat solumak kansızlık ve nefrit gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Potasyum tuzu özelliğinde olan birçok, sülfat ve potasyum karbonat gibi maddeler, hem sanayi alanında hem de kimya alanında oldukça değerli maddeler arasındadır. En çok kullanım alanı ise, bitkiler için son derece önemli bir yere sahip olmasından dolayı gübre yapımıdır.

Güherçile Nasıl Elde Edilir?

Güherçile Nasıl Elde Edilir?Kokusuz ve tadı çok keskin olmayan bir madde olan potasyum nitrat diğer adıyla güherçilenin ayırt edilmesi ilk etapta oldukça zordur. Kullanım alanı epey yaygın olduğundan, tanınması konusunda nerede bulunur ya da nasıl elde edilir gibi pek çok soru bilim adamları ve sanayi alanında çalışanların akıllarını karıştırmaktadır. Yaklaşık olarak 334 santigrat dereceye ulaştığında potasyum, nitratta çözünmeye başlamaktadır. Güherçile maddesini elde etmek için potasyum ve nitrat maddelerini bir araya getirmek gerekmektedir. Bunun dışında bilim alanında kullanılacak potasyum nitrat için farklı yöntemlerle de bu madde rahatlıkla elde edilebilmektedir. Potasyum nitratın içeriğinde klor ve sodyum gibi maddelere rastlanmadığı için, bitkilerin verimli bir şekilde yetişmesinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Bitkiler için tercih edilen her türlü sulama sistemine potasyum nitrat dâhil ederek, bitkilerin verimli bir şekilde büyümesi sağlanır.

Okur Yorumları

Benzer Yazılar
Madde Nedir

Madde Nedir
Kimya
Yazıya Git

Asbest  Nedir

Asbest Nedir
Kimya
Yazıya Git

Gazlar Hakkında Bilgi

Gazlar Hakkında Bilgi
Kimya
Yazıya Git

Çinko Nedir

Çinko Nedir
Kimya
Yazıya Git

Radyasyon Nedir

Radyasyon Nedir
Kimya
Yazıya Git

Kükürt  Nedir

Kükürt Nedir
Kimya
Yazıya Git

Bakır Nedir

Bakır Nedir
Kimya
Yazıya Git

Güherçile  Nedir

Güherçile Nedir
Kimya
Yazıya Git

En Yeniler
Charlie Chaplin Kimdir
Yaşar Nabi Nayır Kimdir
İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgiler
Eroin Nedir
Dalgıçlık Nedir
Deniz Suyu Nedir
Labada Otu Nedir
Lavanta Nedir


Göz Atın!

Kömür Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler

Tortul çökeltilerin arasında bulunan, koyu renkli, karbon ve yanıcı gazlar içeren maddeye kömür adı verilmektedir. Karbon, oksijen ve hidrojen türevi elementlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Ülkemizde Zonguldak, Afşin Elbistan, Soma, Karaisalı, Merzifon ve Tavşanlı'da kömür yatakları bulunmaktadır. En çok kullanılan yakıt madenlerinden biri olan kömür hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.