Anasayfa / Eğitim / Kimya / Paraben Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

Paraben Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

Ambalajlı ürünlerin raf ömrünün daha uzun olmasında etkili olan paraben, günümüzde pek çok kozmetik ürünlerinin içinde yer alıyor. Aynı zamanda ürünlerde zamanla bakteri ve mantar oluşumunu da önlemek gibi özellikleri bulunmaktadır. Parabenin bu denli yaygın bir biçimde kullanılmasındaki en büyük etken, şüphesiz ucuz maliyetli olmasından kaynaklanıyor. Piyasada bulunan neredeyse bütün kişisel bakım ve kozmetik ürünlerin içinde paraben vardır denebilir.

Paraben maddesi ürünler için koruyucu özellikte olsa da, insan cildi ve sağlığı için oldukça zararlı bir maddedir. Paraben içerikli ürünlerinin kullanımına bağlı olarak cildin tahriş olması ve çeşitli cilt hastalıklarına yakalanmak olasıdır. Bu nedenle hayatın tam ortasında yer alan ürünleri kullanırken bir yandan da doğal yaşama isteğini gerçekleştirmek oldukça zor bir hal almıştır.

[renkbox baslik=”Bizmut Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler” link=”https://bilgihanem.com/bizmut-nedir/” resim=”https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/01/bizmut-nedir-ozellikleri-kullanim-alanlari-ve-cikarildigi-yerler.png” renk=”siyah” yenisekme=”evet”][/renkbox]

Paraben ayrıca hormonal dengeye de direkt olarak etki ettiği için, yapılan araştırmalarda meme kanseri olan kadınlardan alınan örneklerde paraben örneklerine rastlanmıştır. Meme kanseri hakkında detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

Paraben Nedir?

Paraben Nedir?Kullanılan birçok ilaç, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerini uzun süre kullanmak için içeriklerinde katkı maddelerinin olduğunu neredeyse herkes biliyordur. Paraben maddesi de bu katkı maddelerinden biri olurken, ürünlerin daha uzun süre kullanılmasını sağlayan ve raflarda uzun süre muhafaza edilmesini sağlayan bir maddedir. Zararlı bir madde olmasından dolayı, paraben hakkında bilgisi olan kişiler paraben içerikli ürünleri kullanmamaya gayret etse de, geniş kapsamlı bir kullanıma sahip olmasından dolayı, parabensiz bir yaşam neredeyse olanaksızdır. Bunun yanı sıra paraben olmayan ürünler de piyasada mutlaka vardır. Bu nedenle alışveriş yaparken mutlaka ürünlerin arkasında yer alan içindekiler kısmı okunmalı ve paraben ifadesi yer alan ürünler tercih edilmemelidir.

Parabenin Özellikleri Nelerdir?

Parabenin Özellikleri Nelerdir?Paraben kimyasal madde özelliğine sahip olan ayrıca koruyucu özelliği nedeniyle pek çok kozmetik ve ilaç endüstrisinde önemli bir yer edinmiş olan maddelerden biridir. Kullanılan pek çok ilaç içerisinde yer alması, ilaç kullanmak zorunda kalanları bazı yan etkilere maruz bırakmaktadır. Ucuz bir koruyucu kimyasal medde özelliğinde olmasından dolayı üretici firmalar tarafından sıkça tercih edilirken, bir anlamda insan sağlığı da hiçe sayılmış olmaktadır.

Paraben Hangi Ürünlerde Bulunur (Kullanım Alanları Nelerdir)?

Paraben Hangi Ürünlerde Bulunur (Kullanım Alanları Nelerdir)?Üretim sürecinden geçmiş olan ürünlerin uzun süre dayanıklı olarak raflarda satışa sunulması için kullanılan paraben, oldukça geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Şampuandan saç boyasına, kullanılan vitamin ve ilaçlara kadar birçok üründe paraben olduğunu söylemek mümkündür. Şampuanda yer alan diğer maddeleri öğrenmek için sizi buraya alalım. Bu noktada sağlığa olan zararları bilinse de, koruyucu madde olarak kullanılmaya devam etmesi, birçok cilt hastalığına da davetiye çıkarılması anlamına gelmektedir. Genellikle kadınlara yönelik bakım ürünlerinin içeriğinde yer alan paraben, kadınların parabenin zararları açısından daha çok risk taşımalarına neden olmaktadır. Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektörü her geçen yıl zengin çeşitliliğe sahip olarak piyasadaki yerlerini korusalar da, bir yandan da paraben içeren ürünlerin sayısının da artması anlamına gelmektedir.

Parabenin Zararları Nelerdir?

Parabenin Zararları Nelerdir?Paraben sadece yetişkinleri ilgilendiren ürünlerde değil, çocuk ve bebekler için kullanılan ürünlerin içeriğinde de yer almaktadır. Bu durumda gelişim çağında olan çocukların bağışıklık sistemlerine zarar vermesine neden olmaktadır. Ayrıca parabenin en ilginç özelliklerinden biri olan kadınlardaki östrojen hormonu ile benzer özellik taşıması, kadınların meme kanserine yakalanma ihtimallerini artırmaktadır. Cilde direkt uygulanan krem, şampuan ve makyaj malzemelerinin içeriğinde yer almasından dolayı, cilt tarafından emilen parabenin cildi tahriş etme, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarını tetikleyici zararları bulunmaktadır. Aynı zamanda parabenin cilde olan olumsuz etkileri cildin erken yaşlanmasına neden olması, güzellik ürünleri içinde vücuda girişi de bakım konusunda kısır bir döngü içinde bulunulmasına neden olabilmektedir.

Okur Yorumları

Benzer Yazılar
Mıknatıs Nedir

Mıknatıs Nedir
Kimya
Yazıya Git

Nükleer Santral Nedir

Nükleer Santral Nedir
Kimya
Yazıya Git

Nitrat Nedir

Nitrat Nedir
Kimya
Yazıya Git

Katran Nedir

Katran Nedir
Kimya
Yazıya Git

Sabunun İcadı

Sabunun İcadı
Kimya
Yazıya Git

Madde Nedir

Madde Nedir
Kimya
Yazıya Git

Bileşik Nedir

Bileşik Nedir
Kimya
Yazıya Git

Ozon Yağı Nedir

Ozon Yağı Nedir
Kimya
Yazıya Git

En Yeniler
Charlie Chaplin Kimdir
Yaşar Nabi Nayır Kimdir
İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgiler
Eroin Nedir
Dalgıçlık Nedir
Deniz Suyu Nedir
Labada Otu Nedir
Lavanta Nedir


Göz Atın!

Nikotin Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

Patlıcangiller ailesinden olan bitkilerde bulunan nikotin uyarıcı ve alkoloid olan bir maddedir. İlk alındığında vücutta rahatlama ve uyanıklık hissi veren nikotin, zamanla bağımlılığa dönüşür ve beraberinde çok ciddi zararlar doğurur. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yaptığı açıklamaya göre, en zor bırakılan bağımlılık türlerinden biri olarak görülüyor. Eski zamanlarda zihin açıcı etkisi sebebiyle kullanılan nikotinin zararları, sonraki yıllarda anlaşılmaya başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.