Anasayfa / Eğitim / Kimya

Kimya

Ozon Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan bir yöntem olan ozonoterapiyi eminim birçok sağlık merkezinde duymuşsunuzdur. Ozon yağı yeryüzünün en şifalı yağlarından biri olarak görülüyor. Tamamen doğal ve hiçbir zararı olmayan ozon yağının, her alanda kullanımı mümkün. Peki ozon yağının mucizevi bir şekilde kullanıldığı bu ozon tedavisi nedir ve nasıl faydaları vardır? Şimdi gelin bu soruların cevaplarını öğrenelim.

Devamını Oku »

Karbonat Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Karbonat her ne kadar mutfaklarda kabartma özelliği sebebiyle kullanılıyor olsa da, aslında birçok alanda fayda sağlayan mucizevi bir maddedir. Cilt bakımından, leke çıkarmaya, diş beyazlatmadan halı temizliğine kadar hemen her alanda kullanılmaktadır. Doğal bir madde olmayan karbonatı sağlığa olan faydalarından çok, beyazlatıcı özelliğiyle kullanmaktayız. Bilgihanem.com 'un pratik bilgiler kategorisinde, karbonattan sıklıkla bahsedildiğini görebilirsiniz.

Devamını Oku »

Güherçile (Potasyum Nitrat) Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Mağaralarda ve doğal kayaçlarda bulunan, beyaz kabuksu maddeye güherçile veya potasyum nitrat adı verilmektedir. Bilinen en yaygın kullanım şekli, tarım alanında tercih edilen gübrelerdir. Yüzde 38,7 potasyum, yüzde 61,3 oranında nitrat maddelerinin bir araya gelmesi ile oluşan güherçile yani potasyum nitrat suda tamamen çözünme özelliğine sahiptir. Ayrıca havai fişek gibi patlayıcıların içeriğinde de kullanılır.

Devamını Oku »

Nikotin Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

Patlıcangiller ailesinden olan bitkilerde bulunan nikotin uyarıcı ve alkoloid olan bir maddedir. İlk alındığında vücutta rahatlama ve uyanıklık hissi veren nikotin, zamanla bağımlılığa dönüşür ve beraberinde çok ciddi zararlar doğurur. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yaptığı açıklamaya göre, en zor bırakılan bağımlılık türlerinden biri olarak görülüyor. Eski zamanlarda zihin açıcı etkisi sebebiyle kullanılan nikotinin zararları, sonraki yıllarda anlaşılmaya başlamıştır.

Devamını Oku »

Kömür Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler

Tortul çökeltilerin arasında bulunan, koyu renkli, karbon ve yanıcı gazlar içeren maddeye kömür adı verilmektedir. Karbon, oksijen ve hidrojen türevi elementlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Ülkemizde Zonguldak, Afşin Elbistan, Soma, Karaisalı, Merzifon ve Tavşanlı'da kömür yatakları bulunmaktadır. En çok kullanılan yakıt madenlerinden biri olan kömür hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Devamını Oku »