Anasayfa / netbilgi / Finans / Testimonial

Testimonial

Son zamanlarda ülkemizde sık kullanılmakta olan İngilizce testimonial sözcüğünün Türkçe karşılığı tam olarak tanıklık belgesi yani şahitliktir. Bunun yanında bunun yanında bonservis, referans, başarı belgesi, takdirname gibi anlamlara da gelmektedir. Testimonial sözcüğünü Türkiye’de genellikle ürün tanıtımı yapan firmalar veya kişiler yapmaktadır. Ürünü kullanan, test eden kişinin yazılı veya sözlü ifadesinden oluşur, referans videolar hazırlanır. Referans videoları, tüketicilerin marka veya hizmetlerle ilgili deneyimlerinin ne kadar iyi gittiğini paylaştığı görüntülerden oluşmaktadır.

Testimonial, aynı zamanda etkileyici pazarlama adı verilen medya pazarlama türünün kapsadığı teknikler arasında yer almaktadır. Bunun için kısa bir örnek vermek gerekirse: A firmasının ürettiği buzdolabının üstün özelliklerinden birinin öne çıkarılması istenilmektedir. Bunun için kullanıcıların deneyimleri ve tanıklıkları gereklidir. Bu işlem, ürünün vaat ettiği özelliklere kullanan kişilerin referans olması yani şahitliğini göstermesi açısından önemli bir avantaj olacaktır. Kısacası A firmasının ürettiği buzdolabını kullanan kişilerin anlatımları ve deneyimleri, ürünün lehine olacak şekilde yansıtılmaktadır.

Kaynak: Testimonial nedir?


Göz Atın!

Maliye Nedir? Kökeni, Tarihçesi ve Amaçları

Maliye ya da Kamu Maliyesi, devletin mali faaliyetlerini inceleyen ve bu faaliyetlerin neden ve sonuçlarını araştıran bilim dalıdır. Dünyadaki ismi Kamu Ekonomisi olan Kamu Maliyesi, devletin harcama ve gelirlerinin iktisadi faaliyetler üzerindeki etkilerini incelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir