Anasayfa / Genel Kültür / Nasıl Oynanır / Tabu Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Tabu Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Çok kişi ile oynanan oyunlardan biri olan tabu, kişisel gelişimi ve dil gelişimini olumlu yönde etkileyen bir oyundur. Kelime hazinesinin gelişmesine son derece önemli katkı sağlayan tabu oyununu bu anlamda kendini geliştirmek isteyen kişiler sıkça oynamalıdır.

Bu konuda kendini geliştirmek isteyenler için büyük bir fırsat niteliği taşıyan tabu, kelime hazinesine fazlasıyla güvenen kişiler için de oldukça eğlenceli anlara dönüşmektedir. Sessiz sinema oyunu kalabalık arkadaş gruplarının vazgeçilmez oyunlarından biridir. Tabu oyunu da, sessiz sinemanın daha gelişmiş ve sesle anlatımı mevcut olan şeklidir.

Kriket Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Oyun seti kapsamında oynanması mümkün olan tabu, kelime kartları ve kuralların bulunduğu bir içeriğe sahip setten oluşmaktadır. Yetişkinler için eğlenceli ve keyifli bir oyun olmasının yanı sıra, çocukların da gelişimlerine ve eğlenceli vakit geçirmelerine katkı sağlayan bir oyundur.

#navFrame,#navMobButton{background:linear-gradient(to top,white,rgba(227,221,192,1));padding:10px;border-radius:6px;box-shadow:0 1px 4px rgba(0,0,0,.23);margin:0;position:fixed;bottom:0;left:0;overflow:hidden;width:100%;display:flex;align-items:center;font-weight:600;font-size:14px!important;z-index:9999999999}.navListScroll{overflow-y:auto;height:250px}.navListScroll::-webkit-scrollbar-track{-webkit-box-shadow:inset 0 0 6px rgba(0,0,0,.3);background-color:#F5F5F5}.navListScroll::-webkit-scrollbar{width:5px;background-color:#F5F5F5}#navFrame{display:none}#navMobHand{display:block;width:37px;height:34px}#navMobButton{height:50px;z-index:99}.navFrameHeader{font-weight:600;font-size:13px;display:flex;justify-content:space-between;align-items:center;padding:5px}#newNavPost{margin-left:0;list-style-type:none;padding:0;margin:0;border-radius:4px;font-weight:600}.nav-frame-header:first-child .nav-frame{display:block}.nav-frame{list-style-type:none;padding:0;margin:0;border-radius:4px;font-weight:600;margin-left:10px}.nav-frame-sub a{display:none}.nav-frame-sub{font-size:100%;margin-left:10px}.nav-frame li a.active{position:relative;color:#000;transition:all 0.1s ease-in;padding-left:10px;background:linear-gradient(to right,#3cb7eb,transparent)}#newNavPost a:hover{transition:all 0.1s ease-in;padding-left:4px;color:#29abe2!important}@media screen and (min-width:900px){#sidebar-home #navFrame{top:0}.content{margin-bottom:-30px}#navFrame{display:block;width:unset;position:relative;border-bottom:4px solid #37b8eb}.navListScroll{height:100%;margin-left:15px}#navMobButton{display:none;position:relative}#navFrame{position:relative}.navFrameHeader .close{display:none}.nav-frame a{padding:5px}.nav-frame-sub{font-size:13px}}.nav-frame a{text-decoration:none;display:block;width:100%;font-size:12px;font-family:Arial,Helvetica,sans-serif;color:#444;font-weight:400;line-height:20px;padding:5px;margin:2px 0}.navFrameHeader .close{color:#fff;background:red;padding:5px 10px;border-radius:4px;border:1px solid darkred}span.listCounter{margin-right:5px;letter-spacing:1px;color:#000;font-weight:700}.nav-frame-header>a.active{color:#000;transition:all 0.1s ease-in;background:linear-gradient(to right,#3cb7eb,transparent)}.nav-frame-header a{border:none!important}.nav-frame-header>a{display:block;color:black!important;font-weight:600!important;text-decoration:none;line-height:23px;padding:5px}

Tabu Nedir?

Tabu oldukça keyifli bir oyun olsa da, dilimizde tabu kelimesinin birçok karşılığı bulunmaktadır. Sosyal baskılarla baskılanmış ve kutsal sayılmış olan değerlerin dokunulmaz olmasına tabu denmektedir. Bu anlamdan yola çıkılarak oldukça keyifli bir oyun şeklini almıştır. Tabu için basitçe bir kelime oyunudur diyebiliriz. Tabu oyununda dokunulmazlığı olan kelimeleri kullanmadan, hedefte yer alan kelimeyi takım arkadaşlarına anlatma kuralına dayanmaktadır. Belirli bir süre içerisinde anlatılmak istenen kelimeyi bilemeyen taraf, sırasını rakip takıma verecektir. Özellikle gençlerin bayılarak oynadığı bir oyun olan tabu, eğlenirken kelime dağarcığının da gelişmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda kişinin kendini ifade edebilme yeteneğinin gelişmesine de olumlu katkıları olan bir oyundur. Bu konuda kendini geliştirmek isteyenler mutlaka kısa sürede tabu oyun seti almalıdırlar.

Tabu Nasıl Oynanır?

Tabu oyununu oynamak için ilk kural oyuncu sayısının 6 kişi olmasıdır. Bu sayı 6 sayının katı olan 12’ye kadar çıkarılabilir. Eşit sayıdaki iki grup oluşturulur ve oyuna ilk hangi tarafın başlayacağını belirlemek, için, yazı tura atılır. Oyunun başlangıcında grupta kelimeleri anlatacak olan bir kişi seçilir ve diğer gruptan da, yasaklı kelimeleri kontrol etmesi için bir kişi gelir. Tabu oyununda bütün oyuncuların bir görevi olmak üzere herkes aktif bir rol üstlenir. Rakip takımdan iki kişi kuralları takip etmek için anlatıcı oyuncunun yanında yer alır. Oyunda olan takım ise, arkadaşlarının anlattığı kelimeyi bulmaya çalışırlar.

Benzer İçerik: Satranç Nedir? Nasıl Oynanır?

Sadece kelimeleri kullanarak oyun içinde belirtilen kelimeyi takım arkadaşlarına anlatmak durumunda olan kişinin el kol hareketleri ile vücut dilini kullanması yasaktır. Bu noktada rakip takımdaki üyelerin, anlatıcı olan oyuncunun dikkatini dağıtmak amacıyla gereksiz müdahalelerde bulunması da yasaktır. Bulunmak istenen kelimeyi anlatan kişi arkadaşları ile ortak bir cümle ile anlatmasında bir sakınca yoktur. Kelimenin İngilizce karşılığını söylemek oyunu basite indirgeyeceğinden bu hareket de yasaklı olan oyun kurallarından biridir. İki kelimeden oluşan kelimeleri ayrı ayrı anlatmak isteyen oyuncu bu tercihinde özgürdür. Ancak kelimenin sonuna ya da başına ek alıp almadığını belirtmesi yanlıştır. Oyun setinin içinde kelimelerin yazdığı kartlar, sürenin takip edilmesini sağlayan bir kum saati ve sürenin bittiğini karşı takıma haber vermek amacıyla kullanılan bir tabu düdüğü yer almaktadır.

Tabu Oyununun Tarihçesi

Son yıllarda oldukça popüler bir oyun olan tabu, eskiden küçük büyük herkesin oynamaktan keyif aldığı sessiz sinema oyununu anımsatmaktadır. Sessiz sinema oyununda anlatan kişinin konuşması yasak olsa da, tabu oyununda da konuşarak ancak yasaklı kelimeleri kullanmadan anlatmak gerekiyor. Kelimeler ile arası iyi olan ve bu noktada özgüveni yüksek olan kişiler için ideal oyunlar arasındadır. Ülkemizde ise son 15-20 yıl içerisinde popülerlik kazanmıştır. Bayramlarda ya da yılbaşı gecelerinde sevdikleri ile birlikte farklı ve eğlenceli bir aktivite yapmak isteyenler, seçenekleri arasına tabu oyununu da ekleyebilirler.

Okur Yorumları

Benzer Yazılar
Futbol Nedir

Futbol Nedir
Nasıl Oynanır?
Yazıya Git

Dama Nedir

Dama Nedir
Nasıl Oynanır?
Yazıya Git

Borsa Nasıl Oynanır

Borsa Nasıl Oynanır
Nasıl Oynanır?
Yazıya Git

Bowling Nedir

Bowling Nedir
Nasıl Oynanır?
Yazıya Git

Kriket Nedir

Kriket Nedir
Nasıl Oynanır?
Yazıya Git

Hentbol Nedir

Hentbol Nedir
Nasıl Oynanır?
Yazıya Git

Sudoku Nedir

Sudoku Nedir
Nasıl Oynanır?
Yazıya Git

Amerikan Futbolu Nedir

Amerikan Futbolu Nedir
Nasıl Oynanır?
Yazıya Git

En Yeniler
Charlie Chaplin Kimdir
Yaşar Nabi Nayır Kimdir
İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgiler
Eroin Nedir
Dalgıçlık Nedir
Deniz Suyu Nedir
Labada Otu Nedir
Lavanta Nedir


Göz Atın!

Tenis Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Olimpik bir oyun olan teniste amaç topu ağ üzerinden karşı rakibin sahasına ulaştırmaktır. Var oluşu 1800'lü yıllara dayanan tenis her yaş grubundan kişiye uygun bir spor dalıdır. Tenisin tarihine baktığımızda ilk olarak İngiliz Walter C. Wingfield tarafından oynandığını görmekteyiz. 2 ya da 4 kişi ile oynanan teniste, rakete ve topa ihtiyaç vardır. Her yıl 23 Şubat, Tenisçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.