Anasayfa / netbilgi / Sağlık / Patlamış Mısırın İçinde Karbonhidrat Var Mı?

Patlamış Mısırın İçinde Karbonhidrat Var Mı?

Patlamış mısır karbonhidrat içerir. Bir kişi düşük karbonhidrat diyeti uyguluyorsa, ne kadar karbonhidrat aldığını düşünmesi gerekir.

Patlamış mısır karbonhidratlarda nispeten yüksektir, ancak sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Patlamış mısır, dengeli, besleyici bir diyetin bir parçası olarak yemek için iyidir. Sağlıklı olmak bir insanın yaşam tarzına bağlıdır. Örneğin, patlamış mısır dışında hiçbir şey yememek ve bir şey yapmamak bir insanın sağlığı için iyi değildir. Bununla birlikte, biraz patlamış mısır yemek çok daha sağlıklı bir seçenektir.

İçeriği

100 gram (g) beyaz patlamış mısır porsiyonu;

 • Kalori (kcal) 374
 • Toplam yağ 4,3 g
  • Doymuş Yağ 0,6 g
  • Çoklu Doymamış Yağ 2,5 g
  • Tekli Doymamış Yağ 1 g
 • Sodyum 7 mg
 • Potasyum 274 mg
 • Karbonhidrat 74 g
  • Diyet Lifi 13 g
  • Şeker 0,9 g
 • Protein 11 g
  • Kalsiyum 5 mg
  • Demir 3 mg
  • B6 Vitamini 0,3 mg
  • Magnezyum 123 mg

Patlamış mısır, lif ve diğer temel besin maddeleri bakımından yüksek olan bir gıda türü olan tam tahıllı bir tahıldır. USDA’ya göre, bir kişi dengeli bir diyetin parçası olarak kepekli tahıllara vurgu yaparak bol miktarda tahıl yemeyi tercih etmelidir.

Bazı insanlar patlamış mısırın sağlıksız bir atıştırmalık olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, bu büyük ölçüde patlamış mısırın ne olduğuna ve daha da önemlisi ne kadar olduğuna bağlıdır.

Amerika’da faaliyet veren Hastalık Önleme ve Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Ofisine göre, dengeli bir diyet şeker ve doymuş yağlardan gelen sınırlı tuz ve nispi kalorileri içermelidir. Sade patlamış mısır bu içeriklerin çok azını içerir.

Bununla birlikte, patlamış mısırın popüler lezzetleri tipik olarak tuz, şeker ve tereyağını içerir. Bunlardan küçük bir miktar iyi bir diyet olabilir ancak bazı insanlar için kötü sonuçlara da neden olabilir. Bir kişi patlamış mısırını evde yaparsa, tam olarak ne kadar eklediklerini bileceklerdir. Ancak, bir mağazadan alınmış patlamış mısırın bir porsiyonunun ne kadar tuz, şeker ve yağ içerdiğini bilmek daha zordur.

Genel olarak, patlamış mısır yerken (örneğin film izlerken) küçük bir kısmını veya bir kısmını seçerek yemelidir. Bu durum kişinin tükettiği şeker, tuz ve yağ miktarını azaltır.

Diyetimde Yiyebilir Miyim?

Bir kişi, ketojenik diyet gibi düşük karbonhidratlı bir diyeti takip ediyorsa, patlamış mısır yemeden önce o gün ne kadar karbonhidrat aldığını veya yemek istediklerini kontrol etmesi gerekmektedir.

Bir insan gün boyunca düşük karbonhidrat diyeti uyguluyorsa, patlamış mısır yemeyi seçebilir, ancak bu günlük karbonhidrat tüketim oranına bağlıdır.

Bir kişi günlük karbonhidrat oranını yerine getirmek için sadece patlamış mısır yerse, vücutlarını sebzeler, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi diğer karbonhidratların bazı temel besinlerinden mahrum bırakacaktır. Bu yiyeceklerin diyete dahil edilmesi, bir kişinin sağlığı için faydalıdır. Yani kısacası patlamış mısır yemeği seçeceğinizi onun yerine daha sağlıklı gıdalardan faydalanabilirsiniz.

İnsanlar patlamış mısırın karbonhidrat içeriğinin yalnızca düşük karbonhidratlı bir diyet uyguladıkları takdirde bir sorun olduğunu unutmamalıdır.

Bir meta-analiz, çoğu diyetin insanların kilo vermelerine yardımcı olmak için eşit derecede etkili olduğunu göstermektedir. Önemli olan, kişinin kısa, orta ve uzun vadede sağlıklı bir vücut ağırlığını korumasına yardımcı olan bir diyet seçmektir.

Amerika’da faaliyet veren Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi’ndeki bir araştırmaya göre, düşük karbonhidratlı diyetler bir kişinin kısa vadede kilo vermesine yardımcı olmakta etkilidir. Araştırmalar ayrıca bir kişinin fazla kilolu olması durumunda kilo vermenin çeşitli kardiyovasküler sorunları iyileştirebileceğini göstermektedir.

Bir kişi düşük karbonhidratlı bir diyet, düşük yağlı bir diyet veya ister sadece tükettiği kalori sayısını azaltmak için çalışıyor olsun, diyet düzenli egzersiz ile birleştirmek için esastır. Patlamış mısır ayrıca, çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olan biri için iyi bir aperatif seçeneğidir, çünkü glutensizdir. Bununla birlikte, bir kişi, satın aldığı patlamış mısırdaki tatlandırıcıların içeriğini daima kontrol etmelidir.

Patlamış mısır karbonhidratlarda nispeten yüksektir. Bir insan dengeli bir diyetin bir parçası olarak ılımlı bir şekilde patlamış mısır yerse ve aynı zamanda düzenli egzersiz yaptığında da sorun olmaz. Patlamış mısır, bol miktarda lif ve diğer besin maddelerini sağlayan tam tahıllı bir tahıldır. 2015–2020 Diyet Kılavuzuna göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu insan yeterince lif yemez.

Bununla birlikte, patlamış mısır, tuz, yağ, şeker veya bunların bir kombinasyonu ile yoğun şekilde tatlandırılmışsa, yemek yemek sorunlu olabilir. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, bir kişinin diyetindeki tuz, yağ ve şeker miktarını azaltmanın sağlık yararları var.

Düşük karbonhidrat diyeti uygulayan kişiler, kaç tane karbonhidrat yediklerini veya patlamış mısır üzerinde atıştırmadan önce yemek yemeyi planladıklarını düşünmelidir. Genelde evde biraz aroma ile pişirilmiş patlamış mısır, sağlık için fena olmayan lezzetli bir atıştırmalık.

Kaynaklar:

 1. Basic report: 19807, snacks, popcorn, oil-popped, white popcorn, salt added. (2018). https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/19807?
 2. Brown, J. D., et al. (2016). Effects on cardiovascular risk factors of weight losses limited to 5–10 %. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4987606/
 3. Executive summary. (n.d.). https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/executive-summary/
 4. Johnston, B. C., et al. (2014). Comparison of weight loss among named diet programs in overweight and obese adults: A meta-analysis. https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/1900510?
 5. Paoli, A. (2014). Ketogenic diet for obesity: Friend or foe? https://www.mdpi.com/1660-4601/11/2/2092/htm
 6. Shifts needed to align with healthy eating patterns. (n.d.). https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/chapter-2/a-closer-look-at-current-intakes-and-recommended-shifts/
 7. The American Heart Association’s diet and lifestyle recommendations. (2015). https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/nutrition-basics/aha-diet-and-lifestyle-recommendations
 8. Why is it important to eat grains, especially whole grains? (2015). https://www.choosemyplate.gov/grains-nutrients-health
 9. Huzar, Timothy. “Are there carbs in popcorn?.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 2 May. 2019. Web.
  4 May. 2019. <https://www.medicalnewstoday.com/articles/325098.php>
 10. Huzar, T. (2019, May 2). “Are there carbs in popcorn?.” Medical News Today. Retrieved from
  https://www.medicalnewstoday.com/articles/325098.php.


Göz Atın!

Addison Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bulantı, kusma, halsizlik, kaslarda zayıflama ve güçsüzlük gibi belirtilerle kendini gösteren addison hastalığı, son derece ciddi bir sağlık sorunudur. Bilgihanem.com okurları için hazırlanan yazıda, addison hastalığı hakkında bilmediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.