Nasıl Çalışır

Egzoz Nedir? Nasıl Çalışır?

Egzoz Nedir?

Egzoz Nedir ? Motorlu bir aracın arka kısmına baktığınız zaman uzun bir borunun dışarı duman verdiğini görürsünüz. Dışarıdan sadece bir boruymuş gibi görünen bu parça, egzoz sisteminin yalnızca bir kısmını oluşturmaktadır. Temel olarak içten yanmalı motorlarda patlayan hava yakıt karışımının bıraktığı gazın, motor dışına sesi absorbe ederek atılmasına yarayan araçtır. …

Devamını Oku »

Katalitik Konvertör Nedir? Nasıl Çalışır?

Katalitik Konvertör Nedir?

Katalizör ismiyle de bilinen katalitik konvertör, egzozdan çıkan zararlı gazların, zararsız hale dönüştürülmesini sağlayan bir aksamdır. Birçok farklı isimle anılan bu alet, yanmamış hidrokarbonları, karbonmonoksiti, nitro oksitleri kimyasal reaksiyona sokar ve zararsız hale getirir. Egzoz emisyonlarının yasal düzenlemeleri ile daha da önemli görülmeye başlanmıştır ve araçlarda zorunlu olarak bulunması sağlanmıştır. Şimdi hakkında detaylı bilgilere göz atalım:

Devamını Oku »

Hava Yastığı (AirBag) Nedir? Nasıl Çalışır?

Hava Yastığı (AirBag) Nasıl Çalışır?

Trafik kazalarında insan hayatını kurtarabilecek öneme sahip olan hava yastığının tam olarak ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını bilmekte fayda var. Hava yastığı, çarpışma esnasında araç içinde bulunan kişilerin en az zararla kazayı atlatması için kurulmuş bir sistemdir. Bu yazımızda öğrenmeniz gereken tüm bilgileri sizin için derledik.

Devamını Oku »

Direksiyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu makalemiz içerisinde bir otomobil için gerekli en temel parça olan direksiyon hakkında bilgi verilmiştir. Görünümü sadece basit bir çember olan direksiyon, üzerinde sağlı sollu ön tekerleri birbirine bağlayan tekerlek dişlileri ile direksiyon bağlantısını sağlayan bir mil vardır. Bir direksiyonun özelliklerini ve çalışma prensibini bilmeyenler için okunması gereken bir yazı.

Devamını Oku »

Eksantrik (Kam) Mili Nedir? Nasıl Çalışır?

Eksantrik mili kam mili olarak da bilinir. Hareketini krank milinden alarak çalışan, yardımcı bir parçadır. Subaplara hareket verir, bu hareket sayesinde, egzoz ve hava subapları kontrollü bir şekilde açılıp kapanabilir. Bu yazımızda motorlu araçlarda, motorun egzoz subaplarının zamanında açılmasını sağlayan kam milinin çalışma prensipleri anlatılmıştır.

Devamını Oku »