Anasayfa / netbilgi / Finans / Black Friday Nedir? Niçin Efsane Cuma Denilmektedir?

Black Friday Nedir? Niçin Efsane Cuma Denilmektedir?

Black Friday (Kara Cuma – İslam Aleminde Efsane Cuma ), Amerika’da, Şükran Günü’nü izleyen ilk Cuma günü için, mağazalar, büyük küçük ölçekli şirketler tarafından düzenlenen büyük indirimler için kullanılan bir tabirdir. Black Friday kavramının nasıl çıktığı ile ilgili çeşitli görüşler vardır. Bu görüşlerden en gerçekçi olanı ise çeşitli polisiye ve ekonomik vakalardan sonra atılan manşetlerden esinlenerek ekonomik bir özellik kazanması. Cuma günleri için basın yayın organlarında sık sık kullanılan Black Friday, Black Thursday veya Black Monday gibi manşetler 1981 yılından sonra bu günkü ekonomik anlamını kazandı. 1994 tarihinde yazılan Philadelphia Inquirer imzalı bir makaleye göre “Black Friday” deyimi, ilk defa 1960′ larda ABD’de bir gazete muhabiri tarafından kullanıldı. Günümüzde bu kavram net şekilde ekonomik amaçlı olarak kullanılmaya başlandı.

Şükran Günü Perşembe gününe denk gelmekte. Ertesi gün ise piyasaların açık olduğu gün. Black Friday’deki Kara’nın anlamı yapılan büyük indirimi anlatıyor.

Black Friday’de (Kara Cuma) günü bu yıl 30 Kasım 2019 tarihine geliyor. Türkiye’deki irili ufaklı mağazalar ve internet siteleri indirim duyurularını günlerden önce duyurdu. ABD, İngiltere ve Kanada başta olmak üzere en tanınmış markalarda bile %90 lara varan indirimler söz konusu olacak. Black Friday kapsamında Türkiye’de dahil olmak üzere bir çok ülkede pek çok online alışveriş sitesi indirim kampanyası düzenliyor. İngiltere, Kanada ve ABD gibi ülkelerde ise geceleyin ise restoranlar, diskolar, barlar çok büyük yoğunluk yaşamaktadır.

Tüm dünyada geleneksel hale gelen ve çılgınlık boyutlarında fiyat indirimleri hemen tüm alanlarda gerçekleşiyor. Milyonlarca müşteri tarafından ziyaret edilen online alışveriş merkezleri yanında fiziki mağazalar da dolup taşıyor. Black Friday bu yıl 23 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşecek ve ülkemizde de mağazalar ‘Black Friday’ indirimleri yapmaktadır.

Niçin Efsane Cuma Denilmektedir?

Cuma günü İslam Dininde mübarek (kutsal) gündür. Bu nedenle ekonomik nedenlerle de kullanılıyorsa Kara olarak nitelendirilmesi hoş karşılanmamaktadır. Bunun yanında iktisadi gerçekler, piyasanın canlanması ve tüketiciler için alım fırsatı olarak değerlendirilmesi için Efsane Cuma olarak adlandırılmaktadır.


Göz Atın!

Maliye Nedir? Kökeni, Tarihçesi ve Amaçları

Maliye ya da Kamu Maliyesi, devletin mali faaliyetlerini inceleyen ve bu faaliyetlerin neden ve sonuçlarını araştıran bilim dalıdır. Dünyadaki ismi Kamu Ekonomisi olan Kamu Maliyesi, devletin harcama ve gelirlerinin iktisadi faaliyetler üzerindeki etkilerini incelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir