Donanım

Anakart Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Anakart Ne İşe Yarar?

Bir insanın iskeleti o insan için ne anlam ifade ediyorsa bir anakart da bilgisayar için odur diyebiliriz. Bilgisayarlar olmak üzere birçok teknolojik aletin temelini oluşturan anakart hakkında detaylı bilgileri bu yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Anakart nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır gibi sorularınıza cevap vermesi için hazırlanmış yazımızın detaylarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Devamını Oku »

RAM Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

RAM Nedir?

İnsanda beyin, makinede motor hangi görevi yapıyorsa bilgisayarda da RAM o işlevi görür. Bir başka deyişle bilgisayarda çalışılan verilerin hızlı erişilebilirliğini artırmak için bilgisayar hafızasında tutmaya yarayan bir donanımdır. Tıpkı bir insanın beyni gibi, bilgisayarın ihtiyacı olan her bilgi RAM’de olmalıdır. Bir bilgisayarın belleği yani beyni olan RAM bilgisayarın kapasitesine …

Devamını Oku »

Güç Kaynağı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Güç kaynağı bir sistem ya da düzeneğin gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin genel adıdır. Mesela bazı aletlerde kullandığımız piller ve bu pillerin dolmasını sağlayan adaptörler, birer güç kaynağıdır. Kullandığımız her elektronik alette mutlaka bulunması gereken güç kaynağının ne olduğu, çalışma mekanizması ve ne işe yaradığı yazımızda geniş bir şekilde anlatılmıştır.

Devamını Oku »

Ask.fm Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Son dönemlerin en popüler ve eğlenceli sosyal ağlarından biri olan Ask.fm sayesinde, kim olduğunuzu gizleyerek eski sevgilinize, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz birisine istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Ask.fm aracılığıyla arkadaşlarınızın yüzüne karşı soramadığınız soruları oldukça rahat bir şekilde sorabilirsiniz. Ask.fm kullanımı hakkında daha fazla bilgi yazımızda verilmiştir.

Devamını Oku »