ABS Lambası Neden Yanmaktadır?

Yeni nesil araçların tamamında bulunan, ancak eski nesil araçların bazılarında yer alan ABS lambası hakkında kullanıcılardan gelen soruların cevaplarını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Özellikle de son yıllarda gelişen teknoloji ile beraber araçlarda yer alan üstün donanımlar arasında yer alan ABS fren lambasının yanma nedenleri hakkında bilgiler sunalım.

ABS lambası neden yanar?

ABS lambasının yanmasının birçok nedeni olabilir. Bununla birlikte kolay kolay bozulmayan, yani arıza vermeyen bu sistemde söz konusu lambanın neden yandığını tespit etmek gerekir.

Gerçeği söylemek gerekirse ülkemizdeki şehir içi ve şehirler arası yollar, Avrupa standartlarının çok gerisindedir. Bu durumı ABS lambasının yanmasına neden olan etmenler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Bu nedenle genellikle bu lambanın yandığı zaman araçta herhangi bir soruna rastlanmamaktadır. ABS lambası, her lastikte ayrı ayrı bulunan ABS sensörünün dış etmenlerden etkileniyor olmasından dolayı yanıyor olması sık karşılaşılan nedenlerdendir. Sensöre gelen su damlaları, çamur parçaları gibi birçok etmen bu sensörün bozuk olarak gösterilmesine sebep olduğundan dolayı kullanıcıların birçoğu ABS lambasının yanmasını direkt olarak bozulma olarak görmektedir.

ABS lambası nasıl söndürülür?

ABS lambasının birden yanması ilk anda korkulacak bir durum gibi algılanabilir. Sakin olmak ve bu durumda yapılması gereken birkaç yöntemi uygulamak en iyisidir. Öncelikle aracın lastiklerinde bulunan sensörlere buluşan çamur ve benzeri dış etmenleri temizlemek gerekir. Bunun için aracın lastiklerinin yer aldığı davlumbazların yıkanması yeterlidir. Eğer bu yöntem işe yaramaz ise aracın aküsünde yer alan kutup başlarını yerinden sökünüz ve  5 – 10 dakika bekledikten sonra yeniden takınız. Bu yöntem, ABS lambasının sönmesine yardımcı olacak faydalı detaylar arasında yer almaktadır. Bu belirttiğimiz yöntemleri yapmanıza rağmen eğer aracınızda yer alan ABS lambası yanıyorsa bu sefer ustanıza giderek bu konuda yardım alabilirsiniz.

www.aykutsaritas.com Otomobil Editörü


Göz Atın!

Rot ve Balans Ayarı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır ve Yapılır?

Sizlere bu yazımıda, araç lastiklerimizin belli düzlemde sağlıklı gidebilmesini sağlayan rot ve balans ayarlarından bahsedeceğiz. Bozulduklarında büyük sorunlar çıkartan tekerlek ayarlarının nasıl düzeltilebileceği konusunda da bilgi vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir