Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir? Depresyon için, kişinin yaşadığı umutsuzluk, mutsuz olma halleri, karamsarlık gibi ruhsal çöküntüdür. Bazı durumlarda kişideki depresyon, duygu durum açısından çelişik tablolar sunabilir.

Depresyon Nedir?

Depresyon; bireyde karamsarlık, ümitsizlik ve mutsuzluk duyguları oluşturan ruhsal çöküntü olarak tanımlanabilir. Depresyon, kişide nedensiz bir gerginlik, kaygılı ruh hali ve kuşkuculuk gelişmesine neden olabilir.

Deprem Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

Depresyon, duygusal tutarsızlıklarla birlikte mental etkinliklerde de bazı olumsuz tablolar oluşturabilir.  Unutkanlığa ve dikkat dağınıklığına neden olabilir. Bu da kişinin bireysel ya da toplumsal etkinliklerini olumsuz yönde etkiler. Bunun anlamı da genel olarak depresyonla cebelleşen bireylerde toplumsal ilişkilerin zayıflaması hatta yok olmasıdır. Depresyonun iş hayatındaki olumsuz etkilerini de vurgulamakta fayda var.

Depresyon Nedir
Depresyon Nedir

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyonun belirtilerini iki ana başlıkta incelemek mümkün. Genel olarak zihinsel olan belirtilerden başka fiziksel belirtiler de ortaya çıkabilir. Ancak hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendini gösterebilir.  Depresyonun zihinsel belirtileri çok yaygın ve tipik özellikler göstermektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Kişinin kendini boşlukta hissetmesi ile birlikte sürekli üzüntülü duygu durumu.
  • Hayattan zevk almama, yaşamı değersiz bulma.
  • Yorgunluk, bitkinlik içinde olma hali.
  • İntihar düşüncesi, ölüm duygularında yoğunluk yaşama.
  • Kendini değersiz hissetme. Sürekli suçluluk duygularıyla cebelleşme.
  • Dikkat dağınıklığı, bir konuya odaklanmakta zorluklar yaşama.
  • Bellek zayıflaması, bazen hafif bellek yitimi.

Yukarıda genel olarak, depresyonun zihinsel (mental) olarak gösterdiği belirtileri sıralamaya çalıştık.  Yaşam kalitesini ciddi olarak düşüren, kişinin üretkenliğini sınırlayan bazen de tümüyle bloke eden rahatsızlığın tedavisinde uzman desteği şart.

Depresyonun fizyolojik  belirtileri ise çok yoğun açığa çıkmaz. Bu belirtilerin en yaygın olanı kronik baş ağrısı şikayetleridir.   Aşırı gıda tüketimine bağlı olarak gelişen şişmanlama da önemli belirtilerdendir. Uyku sorunları, özellikle uykuya başlayamama de depresyonun fiziksel belirtilerindendir.

www.aykutsaritas.com


Göz Atın!

Mark Asay İdam edildi

53 yaşındaki Mark Asay, eyalet tarihinde bir siyahı öldürdüğü için idam edilen ilk kişi oldu. Yerel saatle 22:22’de zehirli iğneyle gerçekleştirilen idamda, daha önce ABD’de hiç kullanılmamış olan bir karışımı denendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir