Futbol Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Futbol Nedir ? Futbol 21. yüzyıldan itibaren 200’den fazla ülkede 250 milyonu aşkın oyuncu tarafından oynanmaktadır. dünyadaki en popüler spordur. Futbolun birkaç çeşidi bulunmaktadır. Ayakla oynanan top oyunlarının Sümerler zamanına kadar uzandığı bilinmektedir.

Mısır’da mezarlıkların duvar resimlerinde ayakla top oynayan insan figürlerine rastlanmıştır.

Hatta bu dönemden kalma deri veya ketenden yapılmış toplar günümüze kadar ulaşmıştır.

Pilates Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

MÖ 2500 yıllarında Çin’de yere dikilmiş iki mızrak arasından bir topu tekmeleyerek geçirmeye çalışarak takım yapıldığı bilinmektedir.

Futbol geçmişten bugüne kadar ulaşan, her zaman popüler olan, izleyiciler tarafından da sevilerek izlenen bir spordur.

Futbolda takımların başarılı olması için oyuncuların her zaman sağlıklı olmaları, kondisyon eksikliği olmaması için sürekli bir çalışma içinde olmaları şarttır. Bir takım oyunu olduğundan dolayı takım ruhu oldukça önemlidir. Futbolda bireysel başarıdan daha çok takımın başarısına önem verilmelidir.

Futbol Nedir?

 

Futbol Nedir?

Futbol on birer oyuncudan oluşan iki takım arasında küresel bir topla oynanan takım sporudur. Bu oyununun oynanabilmesi için en az iki takım, bir saha ve hakemler olması gerekmektedir. Bu oyun genellikle coşkulu seyirci eşliğinde oynanır. Bir takımın galip olabilmesi için diğer takıma en az bir farkla gol atması gerekmektedir.

Futbol Nasıl Oynanır?

Futbol Nasıl Oynanır?
Futbol Nasıl Oynanır

Ceza sahasında karşı takıma faul yapılması durumunda penaltı atışı verilir. Faul yapan futbolcuya hakem sarı veya kırmızı kart verebilir. 45 dakikalık iki devreye ayrılan, toplam 90 dakikadan oluşan bir mücadeledir.

Bu mücadelede karşı takımdan daha fazla gol atmayı başarabilmiş olan takım maçı kazanır. Atılan gol sayılarının eşit olması durumunda maç berabere sonuçlanır.

Bazı futbol organizasyonlarında normal süresi berabere tamamlanan maçlarda 15’er dakikalık iki uzatma devresi oynanır.

Bu sürede maç yine berabere biterse penaltı atışlarına geçilir.

Penaltı atışları sonunda kazanan takım belli olur.

Futbolun Tarihçesi

Futbolun TarihçesiFutbolun tarihi milattan önce 200’lü yıllara dayanmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar Çin’de askeri eğitim amacıyla oynanan oyun ile benzerlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Askerler toprağa iki direk dikip, kıl ve yünden yaptıkları topları bu direkler arasından geçirme esasına dayanan cuju oyununu oynuyorlarmış.

Yine Sümerler dönemine ait arkeolojik bulgular ve Yunanlı şair Homeros‘un ünlü şiiri Odissa‘da top oynayan insanlardan bahsetmesi, futbolun çok eski çağlarda da var olan bir oyun türü olduğunu göstermektedir.

Orta Çağ’a gelindiğinde İngiltere’de yine topu rakip takımın kalesine atma kuralına dayanan güruh futbolu oynanıyordu. 1314 yılında o dönemin kralı ülkede futbol oynamayı yasakladı.

300 yıl süren yasak daha sonra kaldırılmıştır. 19. yüzyıla gelindiğinde ise modern futbol yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

1904 yılında FİFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği)’nın kurulmasıyla maçların farklı ülkeler arasında yapılması da mümkün hale getirilmiştir. FİFA’nın 2007 yılında yayınladığı rapora göre dünya genelinde 270 milyon kişi futbol oynamaktadır. Elbette bu rakam sadece resmi futbol kulüplerine kayıtlı olan oyuncuların sayısını göstermektedir.


Göz Atın!

Dama Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Tavla ve satranca olan benzerliğiyle bilinen dama, çok eski çağlardan bu yana insanların keyifle oynadığı, boş zamanlarını değerlendirdiği bir zeka oyunudur. İki kişi ile oynanan damanın Yunanlı savaşçı Palamed tarafından icat edildiği bilinmektedir. Dama oynamak için 32 eşit taşa ve bir dama tahtasına ihtiyaç vardır. Yazımızda damanın nasıl oynandığı ve oyun sırasında kullanılan terimler detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir