Servotronik Direksiyon Nedir ?

Servotronik Direksiyon Nedir ?

Hıza Duyarlı Direksiyon Nedir – Servotronik direksiyon sistemi Ne işe yarar – Elektrikli direksiyon ne demektir ? Tüm Hepsi yazımızda mevcut
Arkadaşlar Servotronik direksiyon sistemi, direksiyon destek kuvvetinin araç hızına bağlı olarak ayarlanabildiği direksiyon sistemidir.
Servo; ilave kuvvet-destek anlamına gelir,
Servotronik; ilave otomatik kuvvet anlamına gelir.
Servotronik direksiyon sisteminde Aracın hızı arttıkça, direksiyon destek kuvveti azaltılır ve direksiyonun daha sert olması sağlanmış olur. Bu sayede yüksek hızlarda daha güvenli düz bir sürüş sağlanmış olur. Aracımızı düşük hızlarda kullanılırken direksiyon desteği daha fazla ve direksiyon simidi daha yumuşaktır. Araç durur vaziyette veya park – manevra yaparken, direksiyon destek kuvveti maksimum hale getirilerek konforlu bir sürüş sağlanmaktadır.

Servotronik Direksiyon Sistemi Nerelerde Kullanılır

Servotronik Direksiyon Sistemi Aşağıdaki direksiyon sistemlerinde kullanılmaktadır ;

Elektrikli direksiyon sisteminde (EPS)
Hidrolik direksiyon sisteminde
Elektrohidrolik direksiyon sisteminde
Servotronik (hıza duyarlı direksiyon), marka ve modellerde bir opsiyon olarak sunulmaktadır. Her elektrikli direksiyon (EPS: electric power steering) sistemine sahip araçta servotronik yoktur. Bunu Ancak yetkili kişiye sorarak ve araç özelliklerine detaylı bakarak anlayabiliriz.  Hidrolik direksiyon sistemine yada elektro-hidrolik direksiyona sahip bir araçta da servotronik özelliği, aracın donanım paketine bağlı olarak sunulur.

Hidrolik Servotronik Direksiyon Sistemi Nedir ?

Servotronik Direksiyon Nedir
Servotronik Direksiyon Nedir

Bizim Bildiğimiz hidrolik direksiyon sistemlerinde, direksiyonun sertleştirilmesi motor devrine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Devre bağlı direksiyon sertleştirilmesi çok faydalı ve işlevsel değildi çünkü orta motor devirlerinde de araçlar oldukça yüksek hızlara çıkabiliyor günümüzde. Direksiyonun destek kuvvetinin araç hızına bağlı olarak ayarlanması, yani hız azaldıkça daha yumuşak direksiyon, hız arttıkça daha sert direksiyon olması konfor ve sürüş açısından tüm beklentileri en iyi şekilde karşılamaktadır.

Direksiyon kontrol ünitesi, tekerlek hız sensörleri ile algılanan ve araç hızına göre hidrolik direksiyondaki silindire gönderilen yağ basıncını bir elektrovalf ile hassas bir şekilde ayarlayarak, destek kuvvetinin miktarını ayarlar. BMW Araçlarında olduğu gibi .

Elektrikli Servotronik Direksiyon Nedir Nasıl Çalışır ?

Bu Sistem bir elektrik yardımlı direksiyon sistemidir. Direksiyon dişli kutusu gövdesinde direkt olarak krema-yere hareket veren elektrikli motor, sadece ihtiyaç duyulduğunda devreye girerek destek vermektedir. Servotronik elektrikli direksiyon sisteminde, direksiyon destek kuvveti hıza duyarlı olarak ayarlanmaktadır. Şerit takip sistemi ve kendi kendine park sistemi kullanılabilir. Dönüş sonrası direksiyonun düz konuma getirilmesine ve direksiyonun düz konumda merkezlenme-sine destek verilir.
Servotronik Direksiyon Nedir
Servotronik Direksiyon Nedir
Elektrohidrolik Servotronik Hıza DuyarlıDireksiyon Sistemi Nedir
Servotronik Direksiyon Nedir
Servotronik Direksiyon Nedir

Elektrohidrolik direksiyon sistemi bir melez sistemdir. Klasik hidrolik direksiyon sisteminde kullanılan ve motordan güç alarak çalışan mekanik hidrolik direksiyon pompası kaldırılmış yerine bir elektrik motorunun çalıştırdığı elektrikli pompa kullanılmıştır. Bu sayede sistem sadece direksiyon çevrildiğinde elektrikle çalıştığından yakıt tasarrufu sağlanmıştır. Ayrıca elektrik motorunun direksiyon kontrol ünitesi tarafından hassas olarak kumanda edilmesiyle, sisteme gönderilen hidrolik basınç araç hızına bağlı olarak ayarlanabiliyor ve yüksek hızlarda az destek sert direksiyon – düşük hız ve duruşlarda çok destek-yumuşak direksiyon sağlanmaktadır. Vw-Audi Araçlarında bu Özellik mevcuttur.

 

Servo ne demektir?

Araçlarda ve otomotiv sektöründe “servo” ilave güç, ilave destek anlamında kullanılan küçük bir kuvvet ile daha büyük kuvvetler elde edilmesi prensibine dayanan bir terimdir.

Servo direksiyon denildiğinde; bu direksiyon siteminin bir yardımcı güç donanımıyla donatılmış olduğu (elektrikli veya hidrolik) anlaşılmalıdır. Servo direksiyonda, direksiyon simidini döndürmede sürücü dışında ilave bir güç kaynağının ilave bir kuvvetle sistemi desteklediği anlaşılır. Mekanik olmayan tüm direksiyonlara servo direksiyon diyebiliriz.

Servo desteği; sürücünün direksiyonu döndürmek kuvvetine ilave olarak, sistemin uyguladığı kuvvet sonucu oluşan destektir.”

Google Aramaları ; Servotronik direksiyon , Servo direksiyon nedir, Elektrohidrolik direksiyon nedir , Elektrikli Servotronik Direksiyon Nedir

Servotronik Direksiyon Nedir ?

Hidrolik Servotronik Direksiyon - 10
Elektrikli Servotronik Direksiyon - 10

10

Puan

Servotronik Direksiyon Nedir ? Sizin İçin Daha Çok Paylaşımda Bulunmak İçin değerlendirmeler Almalıyız. Siz Bize Görüşlerinizi Puan vererek Gösterirseniz Bizde Size Daha Yararlı Paylaşımlarda Bulunacağız. Aykut SARITAŞ

User Rating: Be the first one !

Göz Atın!

Rot ve Balans Ayarı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır ve Yapılır?

Sizlere bu yazımıda, araç lastiklerimizin belli düzlemde sağlıklı gidebilmesini sağlayan rot ve balans ayarlarından bahsedeceğiz. Bozulduklarında büyük sorunlar çıkartan tekerlek ayarlarının nasıl düzeltilebileceği konusunda da bilgi vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir