PureTech Motor Nedir? Peugeot Citroen PureTech Motor Özellikleri

PureTech Motor Nedir? Peugeot Citroen PureTech Motor Özellikleri Nelerdir – Hangi Modellerde Kullanılır ?

PureTech Motor Nedir? Puretech benzinli motor, PSA (Peugeot Citroen) grubunun verimli ve ekonomik yeni nesil benzinli motoruna verdiği isimdir. Puretech motorlar sıralı 4 silindir yerine 3 silindirli olarak tasarlanmışlardır. Son yıllardaki düşük motor hacmi ve çevreci motorlar akımının PSA’daki örneği bu motorlardır. Daha fazla verimlilik, daha düşük yakıt tüketimi, daha az karbon (CO2) salınımı ve yüksek performans Sunmaktadırlar. PureTech Motor Nedir Sorusuna cevabımızı ilerleyen yazımızda daha da netlik kazandıracağız.
PureTech Motor Nedir
PureTech Motor Nedir

Puretech motor nedir, daha düşük motor hacminden daha büyük hacimli motordan alınan performansı sunuyor. Örneğin 1,2 litre motordan, 1,6 litre motor performansı alınabiliyor. PSA, muhteşem dizel motoru HDi’ın yanına şimdi de benzinli versiyon olan Puretech’i eklemiş durumda. Peugeot bu motor için EB kodlamasını kullanmaktadır. 2014-15 yıllarında 1.0-1.4 litre hacimde yılın en iyi motoru seçilmiştir. Daha küçük motor, daha az silindir sayısı, daha az yakıt tüketimi, daha az sürtünme (%30 daha düşük), daha düşük egzoz emisyonları demektir.

Puretech 3 silindirli benzinli motorlar İki çeşitten oluşmaktadırlar . Atmosferik ve turbo beslemeli direkt enjeksiyonlu Versiyonları vardır.

Atmosferik Benzinli PureTech Motor Nedir ?

Puretech motor nedir , 1 litre ve 1,2 litre atmosferik motor seçenekleri mevcut. 4 silindirli motorlarla aynı gücü vermesine rağmen, 100 km’de 1,5 litre daha az benzin tüketen bu motorların karbondioksit (CO2) salınımları da 4 silindirli motorun karbondioksit (CO2) salınımından %25 daha azdır. 1.0L PureTech 68hp ve 1.2L PureTech 82hp olmak üzere iki tip motor mevcut.
PureTech Motor Nedir
PureTech Motor Nedir
PureTech Motor Nedir
PureTech Motor Nedir

Turbo Benzinli PureTech Motor Nedir ?

Puretech motor nedir , Turbo şarj ile havanın basınçlı olarak yanma odasına gönderilmesi, yakıtın emme portlarına değil de direkt olarak yanma odasına yüksek basınçla (150-200 bar) püskürtülmesi, 3 silindirli olmasına rağmen puretech motordan alınan gücü inanılmaz derecede arttırır. Atmosferik motorların en büyük sorunlarından biri olan, maksimum motor torkunun yüksek devirlerde (3-5 bin) elde edilmesi ve bunun sonucu yakıt tüketiminin çok artması, bu motorlarda söz konusu değil. Geliştirilmiş turbo beslemesi sayesinde motor çok daha düşük devirlerde maksimum tork verebiliyor; 1750-3500 rpm. Bu demek oluyor ki günlük kullanımda en çok kullanılan moto devri bandı aralığında, motorun maksimum torku gaz pedalının altına hazır bekliyor. Düşük devirde gelen yüksek tork sayesinde, daha yüksek vites seçilerek araç kullanılabilir, motor devri daha düşük tutulabilir, bu da yakıt tüketimini aşağı çeker. Performans anlamındaysa düşük devirde gelen yüksek tork, çok iyi bir hızlanma etkisi sağlar.
Turbo Puretech motor nedir, aynı güçteki motorlardan %20 daha az yakıt tüketimi ve karbon salınımı sağlıyor. 1.2L PureTech 110hp ve 1.2L PureTech 130hp olmak üzere iki seçeneği var. Görüldüğü gibi 1.2 litre atmosferik olanında güç 82 HP iken, turbo versiyonunda 130 beygire çıkıyor.
Piyasda Puretech motorlar manuel şanzımanlı ve tam otomatik şanzımanlı olarak satılmaktadır. Benzinli puretech motorlarda gerçek tam otomatik şanzıman, Tork konvertörlü 6 vitesli EAT6 (Efficient Automatic Transmission- Verimli Otomatik Şanzıman) kullanılmaktır.Puretech motorların üreticisi Japon Aisin firmasıdır.
Peugeot Dizel motorlarında (HDi) her zaman olduğu gibi yarı otomatik tek kavramalı şanzıman olan ETG5 – ETG6 kullanılmaktadır.
Puretech benzinli motorlar;
  1. Peugeot 208,
  2. Peugeot 2008,
  3. Peugeot 2008 SUV,
  4. Peugeot 301,
  5. Peugeot 308 de
  6. Citroen C3,
  7. Citroen C Elysee,
  8. Citroen C4 Cactus serilerinde kullanılmaktadır.

Google Aramaları ; Puretech motor nedir , Benzinli Puretech motor nedir, Turbo Benzinli Puretech motor nedir , Atmosferik Benzinli PureTech Motor Nedir

PureTech Motor Nedir?

Turbo PureTech Benzinli Motor - 10
Atmosferik PureTech Benzinli Motor - 10

10

Puan

PureTech Motor Nedir? Sizinde İlginizi Çekiyor mu ? Sizin İçin Daha Çok Paylaşımda Bulunmak İçin değerlendirmeler Almalıyız. Siz Bize Görüşlerinizi Puan vererek Gösterirseniz Bizde Size Daha Yararlı Paylaşımlarda Bulunacağız. Aykut SARITAŞ

User Rating: Be the first one !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir