Siğil Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

.Siğil nedir , vücutta bulunan virüslerin neden olduğu ve vücudun birçok yerinde çıkması mümkün olan deri çıkıntılarıdır. En çok çocuklarda görülmektedir. Kurumuş ve yıpranmış olan sağlıksız cilt yüzeyinden vücuda giren virüsler, siğillere neden olmaktadır. Vücutta oluşan siğillerin sağlığa hiçbir zararı olmasa da, virüslerin neden olduğu bir durum olmasından dolayı bulaşıcı özelliğe sahiptir.

Genellikle elleri ve ayakları tercih eden siğiller, dokunma yoluyla çok kolay şekilde bulaşırlar. Siğillerin yapısı pürüzlü ve sert yapıdadır.

Ayrıca siğillerin renkleri çıktıkları bölgeye göre farklılık gösterebilir. Ayaklarda çıkan siğillerin genellikle kahverengi renginde olduğu görülmektedir.

  • Siğil çıkma olasılığı herkeste eşit oranda olduğu düşünülse de,
  • tırnak yeme alışkanlığı olanlar, çocuklarda ve ergenlik döneminde olanlar,
  • HPV (human papillomavirus) virüsüne karşı daha savunmasız olabilmektedirler.

Aynı zamanda siğil oluşmasında bağışıklık sisteminin yapısı da son derece önemlidir. Bağışıklık sistemi hakkında bilgi sahibi değilseniz, sizi buraya alalım. Siğil nedir

Siğil Nedir?

Siğil Nedir?

Enfeksiyon kaynaklı bir deri problemi olan siğiller, yıpranmış ve kesik olan cilt yüzeyinde daha çok çıkmaya meyillidirler. İlk çıktıkları anda boyutları küçük ve acısız olan siğiller, zamanla büyüyerek ağrı vermeye başlarlar.

Siğile sebep olan virüsler, deri yüzeyindeki hücrelere bulaşarak oradaki hücrelerin çoğalmasına neden olur ve ciltte minik kabarcıklar meydana getirir. Siğillerin görünümü bir diğerine göre farklılık gösterse de, genel olarak kahverengi ya da pembe görünümdedirler.  Siğil nedir

Bağışıklık sistemi zayıf olan ve kişisel eşyaların ortak kullanan kişilerde siğil çıkma olasılığı daha yüksektir. El, ayak, genital bölge, dudak ve göz kenarları olmak üzere vücudun hemen her yerinde siğil çıkma ihtimali vardır.

Genellikle kanser riski olmayan yapılardır. Yapısı ve boyutu meydana geldiği yere göre değişkenlik göstermektedir. Siğil genel olarak bulaşıcı özelliği olan bir sorundur. Ancak her insanın bağışıklık sistemi farklı olduğundan, herkese bulaşacak diye kesin bir genelleme yapılamaz.

Türkiye’nin Yeryüzü Şekilleri ve Özellikleri

Çocuklarda ve gençlerde daha çok rastlanmaktadır. Bunların yanında bağışıklık sistemi zayıf, kronik bir rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanan kişiler de risk altındadır. Bu kişilerin herhangi bir yerinde siğil çıkıp da vücudun başka bir yerine temas ettiğinde çok kolay bir şekilde oraya da bulaşabilir.

Bu nedenle kişisel eşyaların kullanılması konusuna dikkat edilmelidir. Havlu, tıraş makinesi veya kıyafetler kişiye özel olmalıdır.

Siğiller daha çok el ve ayak parmaklarının arasında ya da tırnak diplerinde meydana gelmektedir. Tıpkı bir tohumu andıran yapılar bazı kişilerde kuru ve küçük iken, bazılarında daha büyük ve canlı bir haldedir. Eğer ayak tabanında çıkarsa kişi ayakkabısının içinde bir taş varmış gibi rahatsız hissedecektir. Bir süre sonra sürekli basıldığından nasır haline dönüşebilir.

Birçok türü olan siğillerin belki de en huzursuz edeni genital bölgede çıkanlardır. Cinsel yolla bulaşan bu durum fark edildiği anda tedavi edilmelidir. Aksi halde hem yayılması kolay olduğundan hem de partnerinize bulaştırma riski bulunduğundan son derece ciddi bir duruma sebep olmaktadır. Siğil nedir

Genellikle aylar veya 1-2 yıl boyunca sürebilir. Bazılarının ise neredeyse hiç kaybolmaz ve uzun yıllar sürdüğü görülmüştür. Çoğu kişiye sadece fiziksel görünüm açısından verdiği huzursuzluk dışında başka bir zarar vermez. Bazıları ise kanser riski içermektedir. Uygulanan tedavi olumlu sonuç verip tamamen geçse bile aradan yıllar geçtikten sonra yeniden meydana gelebilir. Bunun sebebi virüsün halen vücutta bulunmasıdır.

Siğilin Nedenleri Nelerdir?

Siğilin Nedenleri Nelerdir?Siğil oluşumu genellikle hassas cilt yapısına ve alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerde daha çabuk olmaktadır. Aynı zamanda ıslak yüzeylerde daha çok bulunma olasılığı olan virüslerin banyo malzemeleri aracılığı ile vücuda yerleşmesinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Siğilin başlıca nedenleri arasında ise, kişisel temizliğe gereken önemin verilmemesi gelmektedir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ortak kişisel eşya kullanımı yerine herkesin kendine ait eşyalarının olması ve bu eşyaların sık sık temizlenmesidir.

Kadınların genital bölgelerinde çıkma ihtimali yüksek olan siğillere karşı hijyen konusunda daha çok dikkat edilmelidir. Yine aynı şekilde manikür benzeri uygulamalarda da hijyene fazlasıyla önem verilmesi şarttır. Manikür yaparken dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda anlatmıştık. Siğil nedir

Siğilin Belirtileri Nelerdir?

Siğilin Belirtileri Nelerdir?Siğiller genellikle çok fazla belirti vermeden cilt yüzeyinde oluşabilen deri büyümeleridir. Ancak siğil çıkacak olan bölgenin sertleşmesi ve hafif kaşınması siğil çıkacağının habercisi olabilir. En çok ayak tabanında çıkan siğillerin yapısı içe dönük vaziyettedir.

Bu hali ile ayak nasırları ile karıştırılma ihtimali oldukça yüksektir.

Eğer bahsettiğimiz oluşumlar ağrıya sebep oluyorsa, herhangi bir darbe veya çarpmada hemen kanıyorsa, görünümünde değişiklik varsa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Siğilden Korunma Yolları Nelerdir?

Siğilden Korunma Yolları Nelerdir?
Siğilden Korunma Yolları Nelerdir

Siğiller en çok ergenlik döneminin başlangıcı ve sonlanması arasında geçen yaşlarda görülmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin vücut savunması için yetersiz kaldığı durumlarda siğil çıkma olasılığı daha yüksektir.

Bu noktada siğilden korunmak için öncelikle siğillerin çıkma nedenlerini iyi bilerek bunlara uygun tedbirler almak gerekir.

Kişisel temizliğin yeterince olması ve havlu, tırnak makası, törpü gibi kişisel eşyaların herkesin kendine ait olması gibi ufak ayrıntılar siğil büyümelerinin önüne geçecektir.

Kadınlarda görülen genital siğillerin başlıca sebebi de korunmasız cinsel ilişkidir. Bu sebeple her iki tarafın kişisel temizliğinden emin olması, genital siğillerden korunmayı mümkün kılacaktır.

Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

"</a

Doktor tarafından yapılan müdahalelerin ortak amacı, siğilin tamamen yok olmasını sağlamaktır. Siğil tedavisi genel olarak kolay olsa da, siğil sahibi bir çocuksa tedavi süreci biraz sıkıntı verici olabilir.

Bu sebeple çok sayıda ve dağınık olarak görülen siğillerin tedavisinde hastanın daha az acı hissetmesi için anesteziye veya lazerle tedaviye başvurulmaktadır.

Bu sebeple önce hastanın siğil olan bölgesinden bir parça alınarak patolojik inceleme için laboratuvara yollanır.

Gelen sonuçlar neticesinde, siğilin türüne göre gerekli tedavi şekli belirlenir.

Siğil tedavisi mümkün olsa da tekrarlaması olası bir hastalıktır. Bu sebeple bir kez siğil tedavisi olan kişilerin kişisel hijyenine daha çok özen göstermesi gerekir.

Siğil Nedir Çoğu vaka ise tedaviye ihtiyaç duymaz ve kendiliğinden geçer. Meydana geldiği yere ve yapısına göre bazıları birkaç haftadan daha kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bazıları ise tedavi sonucu geçse de aradan bir zaman geçtikten sonra yeniden nükseder.

Yapılan araştırmalar çocuklarda meydana gelen siğillerin ortalama %50’sinin aynı yıl içerisinde kaybolduğunu ortaya koymuştur.

Eğer çok ileri bir boyutta değilse hekim krem ve jel tarzı yöntemleri tercih eder.

Halk arasında elbette doğal yöntemler denenmektedir. Ve işe yaradığı görülmektedir. Ancak biz bu tür yara benzeri oluşumlarda doktora danışmadan hiçbir müdahale yapılmamasını önermekteyiz.

Dolaylı tedaviden de bahsedecek olursak, bağışıklık sistemi zayıf insanlarda daha kolay ve çok çıkmaktadır.

  • Dengeli beslenmek,
  • düzenli egzersiz yapmak,
  • bağışıklık sistemini güçlendirmek tedaviye yardımcı seçenekler arasında yer almaktadır.

A vitamini açısından zengin beslenmenin siğil hücrelerinin büyümesini engellediği belirtilmektedir.

  • El ve ayak tırnak bakımına özen göstermek,
  • manikür sırasında kendi eşyalarınızı kullanmak,
  • hijyene önem vermek de tedbir açısından ve tedavinin daha hızlı sonuç vermesi açısından önemlidir.

Göz Atın!

Kuşburnu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan en güzel şeyler, kuşkusuz ki bitki çaylarıdır. Bunlardan birisi de kuşburnudur. Taze veya kuru olarak tüketilen kuşburnunun içeriğinde; çinko, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi vitaminler bulunmaktadır. Antioksidan olduğundan birçok hastalıktan özellikle de kanserden korunmayı sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir