Fren Müşürü Arızası

Fren Müşürü Arızası – Ustaların en çok kullandığı isim olan fren müşürü, halk arasında firen lambası müşürü veya fren sensörü olarak adlandırılır. Fren müşürü, aracın frenine bastığınız zaman durmanın gerçekleşmesi için elektrik aksamından sinyal göndermesi görevini yapar. Gönderilen sinyal de aracın durması için son derece önemli bir rol üstlenmektedir. Fren müşürü arızası durumunda otomotik vitesli araçlar çalışmayacaktır.

Fren müşürü arızası nasıl anlaşılır?

Fren müşürünün bozulduğunu nasıl anlarsınız? Fren müşürünün bozulduğunu gösteren en belirgin işaret, aracın stop lambalarının yanmaması veya sürekli yanmasıdır. Şayet aracınızın stop lambaları sürekli olarak yanıyor veya hiç yanmıyorsa bu durumda soruna neden olan şey fren müşürüdür.

Fren Müşürü Arızası
Fren Müşürü Arızası

Manuel vitesli araçlarda çok önem arz etmeyen bu durum, otomatik vitesli araçlarda aracın çalışmamasına yol açmaktadır. Fren müşürü bozulan otomatik vitesli araçlarda, vites kutusu kendisini kilitleyecek ve bundan dolayı da aracın çalışmamasına neden olacaktır.

Rot Başı Nedir? Rot Başı Arızası

Fren müşürü,  fren pedalının hemen altında yer almaktadır. Fren müşürünün  yerini bulmak için taban paspasından eğilerek fren pedalına bakmak yeterlidir. Frene basıldığı zaman devreye giren bu müşürün bozulması durumunda müşürün değiştirilmesi gerekmektedir.

Hatta arıza olmadığı zamanlarda bile aracın müşürünün yerinden çıkmış olması da bu arızanın meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden de arızanın anlaşıldığı durumlarda müşürün kablolarını kontrol ederek sorun hakkında bilgi sahibi olma şansını yakalayabilirsiniz.

Fren müşürünün yerinden oynaması halinde yerinden çıkarılıp yeniden takılması gerekir. Şayet yeni bir fren müşürü takılacaksa, eski müşür soketiyle beraber çıkarılarak yenisi kolayca takılır. Fren müşürünü dğeiştirmek.


Göz Atın!

Rot ve Balans Ayarı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır ve Yapılır?

Sizlere bu yazımıda, araç lastiklerimizin belli düzlemde sağlıklı gidebilmesini sağlayan rot ve balans ayarlarından bahsedeceğiz. Bozulduklarında büyük sorunlar çıkartan tekerlek ayarlarının nasıl düzeltilebileceği konusunda da bilgi vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir