Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Arı sütü, genç arıların kraliçe arı larvalarını beslemek için hazırladıkları yüksek besin içeriğine sahip kremsi beyaz bir maddedir. Premenstrüel sendromun semptomlarını hafifletmek ve yara iyileşmesini desteklemek gibi bir dizi sağlık yararı sunduğu iddiaları vardır.

 • Premenstrüel sendrom (PMS): kadınların adet döngüsü ile ilgili fiziksel ve duygusal belirtiler topluluğudur.

Arı sütü oldukça besleyicidir ve antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar (iltihapla savaşan ilaçlar) özelliklere sahiptir. Bu özelliklere sahip olduğu için arı sütünün sağlık alanında sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. İnsanlar genellikle oral yolla tüketirler veya doğrudan cilde uygularlar.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir
Arı Sütünün Faydaları Nelerdir

Araştırmalar, arı sütü içindeki bazı besinlerin sağlığa yararlı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bu faydaların özellikle arı sütünün kendisinden geldiğine dair çok az kanıt bulunmaktadır.

Arı Sütünün Besin İçeriği

Arı sütünün besin içeriği, sağlık için gerekli olan bir dizi temel besin maddesi sağladığı için kendi başına potansiyel bir fayda oluşturmaktadır.

Arı sütü içeriği:

 • Su (yüzde 50 ile 60)
 • Proteinler (yüzde 18)
 • Karbonhidratlar (yüzde 15)
 • Lipitler (yüzde 3 ile 6)
 • Mineral tuzlar (yüzde 1,5)

Arı sütü içerisinde az miktarda vitamin ve mineral bulunur, bunlar çeşitli B vitaminleri içerir. Ayrıca antioksidanlar bakımından zengin bir tür bitki bazlı kimyasal olan bazı polifenoller içerir.

Menopoz belirtileri

Arı sütü, menopoz semptomlarından kurtulmaya imkan sağlayabilir.

2011 yılında yapılan bir araştırmada, arı sütü de dahil olmak üzere dört doğal maddenin kombinasyonunun adet semptomları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmacılar, 4 hafta boyunca günde iki kez, dört maddeyi içeren bir kapsül ve plasebo verildi. 120 kadın iki gruba ayrılarak bir gruba kapsül diğer gruba plasebo verilerek deney yapıldı.

Her iki gruptaki kadınlar da semptomlarda bir azalma olduğunu belirtti, ancak kapsülü alanların plasebo grubundakilerden daha iyi sonuçları oldu.

Daha yakın tarihli bir çalışma, 3 ay boyunca günde 150 miligram arı sütü almanın, sağlıklı menopoz sonrası kadınlarda kolesterol seviyelerinin artmasına yardımcı olabileceği tespit edildi.

Adet öncesi sendromu

Arı sütü ayrıca adet öncesi sendromlu kişiler için de faydalı olabilir.

2014 yılında yapılan bir araştırmada, 110 adet katılımcıya iki adet, adet dönem boyunca her gün bir kez arı sütü kapsülü veya plasebo verdiler. Arı sütü kapsüllerini alan katılımcıların 2 ay boyunca daha az şiddetli adet öncesi sendrom belirtileri gördüğünü ifade etti.

Yara iyileşmesi

Bazı araştırmalara göre, arı sütü yara iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Beslenme Araştırma ve Uygulama (Nutrition Research and Practice) dergisindeki bir laboratuvar çalışmasının sonuçları, arı sütünün fibroblastların yaraya olan hareketini önemli ölçüde artırabileceğini göstermiştir. Fibroblastlar, yara iyileşmesi sürecini koordine eden bir hücre türüdür.

Tip 2 Diyabet

Arı sütü tip 2 diyabet hastaları için yararları olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Bir çalışmada, tip 2 diyabetli 50 kadın katılımcıya 8 hafta boyunca günde bir kez 1 gram dozunda arı sütü jeli veya plasebo verildi.

Sonuçlar, arı sütü alınmasının kan şekeri seviyesinin düşmesine yol açabileceğini göstermiştir. Kandaki düşük glikoz seviyeleri tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır.

Bununla birlikte, araştırmacılar daha fazla sayıda katılımcıyla daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.

Emniyet

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) çıkan bir rapor, arı sütünün bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini söylüyor. Astım veya diğer alerjileri olan kişiler, reaksiyon riski daha yüksek olabilir.

Arı sütü aldıktan sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi birinin meydana gelmesi durumunda doktora danışmanız gerekir:

 • Kurdeşen
 • Aşırı kaşıntı
 • Hırıltı veya diğer solunum problemleri
 • Karın ağrısı veya ishal gibi sindirim sorunları
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma

Arı sütü ayrıca kan basıncı ilaçları gibi bazı ilaçlarla da etkileşime girebilir. Herhangi bir zararlı etkileşimi önlemek için arı sütü almadan önce bir doktora danışmanız önerilir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır

Arı sütü farklı şekillerde kullanılabilir. Arı sütünü direk olarak yeme veya doğrudan cilde uygulamak mümkündür.

Taze arı sütü üretimi jel benzeri bir maddeye neden olabilir, ancak diğer arı sütü türleri dondurularak kurutulur. Aynı zamanda, başka dolgu maddeleri içerebilen bir hap veya kapsül içinde toz halinde de gelebilir.

Alerjik reaksiyonları varsa insanlar derhal arı sütünü kullanmayı bırakmalıdır.

ARI SÜTÜ FİYATI

Arı sütü için belirli bir fiyat bulunmamaktadır. Özellikle kopya ürünlerden dolayı fiyatla oldukça düşük olmakla birlikte yükselme aralığı farklıdır.

Genel olarak bakıldığında 100 gr saf arı sütü 25 TL ile 100 TL arasında fiyat aralığında satılmaktadır.


Göz Atın!

Behçet Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İlk olarak 1937 yılında tanımlanan Behçet hastalığı, ağız, göz, genital bölge başta olmak üzere, vücudun bazı yerlerinde oluşan iltihaplanmadır. Adını tanımlayıcısı Dr. Hulusi Behçet'ten alan hastalık toplumun büyük bölümünde görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir