Oyuncak çocukların gelişimi için çok önemlidir. Bu yüzden oyuncağı seçerken dikkatli olmak gerekir. Bazen büyükler kendi ilgi alanlarına ya da kendi hoşlarına giden oyuncakları çocuklarına alırlar. Yetişkin kendi için değil çocuğu için oyuncak aldığını unutmamalıdır.Oyuncak seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus sağlıklı malzemelerden üretilmiş olmasıdır. Ucuz diye oyuncak alınmamalıdır. Kötü malzemelerden üretilmiş oyuncaklar çocukların sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir.
Yetişkin çocuğunu iyi tanımalıdır. Çocuğun ilgisi, becerisi önemlidir.
Çocuğun yaşına göre tercihler yapılmalıdır. Özellikle küçük çocuklara küçük parçalı oyuncakları almak çok sakıncalıdır. Çocuk bu parçaları yutabilir ve boğulma tehlikesi yaşayabilir. Çocuğun yaşı büyük ise basit oyuncaklardan sıkılır, çocuğun yaşı küçük ise karmaşık oyuncaklardan o da sıkılır. Çocuk oyuncakla oynamak yerine oyuncaktan uzaklaşmış olur.

Oyuncak çocuğun hoşuna gitmesi kadar çocukta merak uyandırması da önemlidir. Çocuk oyuncağı merak eder ve onunla uğraşır.
Çocuğun cinsiyeti de önemlidir. Erkeklere bebek, kızlara araba almak çok da mantıklı değildir. Zaten çocuktaki cinsiyet gelişimi için cinsine göre tercihler yapılmalıdır. Yine de düşük oranda da olsa çocuk karşı cinsin oyuncaklarına ilgi duyabilmektedir.
Oyuncak çocuğun yaşına göre çok karmaşık olmamalıdır. Sade ve anlaşılır olmalıdır.Oyuncağın sağlam ve kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.

Çok oyuncak almak yerine işe yarar oyuncak almak gerekir.
Çocuk oyuncaklarından kısa sürede bıkar. Bunun için oyuncakların bir kısmı zaman zaman ortadan kaldırılmalı çocuk oyuncaklarını unuttuktan sonra tekrar ortaya çıkartılmalıdır.
Alınan oyuncak hayal gücünü, problem çözme yeteneğini geliştiren cinsten olmalıdır.Oyuncakların bazıları da grupça oynanacak oyuncaklardan olmalıdır. Böylece çocuk sosyalleşir ve paylaşmayı da öğrenmiş olur.Oyuncak alırken çocuğun fikirleri alınmalı ve alış- verişe çıkmadan önce ne alınacağına karar verilmelidir. Böylece oyuncak mağazasına gidildiğinde işler daha kolay olur.
Oyuncakların sivri uçları olmamalı çocuğa zarar verebilir. Küt ya da yuvarlak uçlu oyuncak tercih edilmelidir.Kolay temizlenen oyuncaklar olmalı.Kolaylıkla sökülüp, takılan oyuncaklar olmalı. Görünüşü güzel olmalıdır. Keşfetme yeteneğini geliştirmelidir.
Özellikle boyalı oyuncaklara dikkat edilmeli, boyası çıkmayan ve kokusuz ürünler alınmalıdır.
Çocuk oyuncaktan çok kısa sürede sıkılır bu yüzden çok pahalı oyuncaklar yerine yararlı oyuncaklar alınmalıdır.

Aykut Sarıtaş