Anasayfa / netbilgi / Teknoloji / Yıldızlararası İnternet

Yıldızlararası İnternet

Bilim adamları, insanlı ve insansız problarımızın Dünya’ya bir mesaj almanın bir yoluna ihtiyacı olduğunda ne olacağını araştırıyorlar.

2008 yılında NASA, İnternet’in yıldızlar arası bir versiyonunda ilk başarılı testleri gerçekleştirdi. Proje, 1998 yılında NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL) ile Google arasında bir ortaklık olarak başladı. On yıl sonra, 20 milyon mil uzaklıktaki bir uzay aracına görüntü göndermelerine izin veren, Yıkım-Toleranslı Ağ (DTN) sistemi denilen bir şey kullandılar.

Teknolojinin, iletimdeki uzun gecikmeleri ve aksaklıkları kaldırabilmesi gerekiyordu, böylece sinyal 20 dakikaya kadar kesildiğinde bile geçişe devam edebilir. Güneş patlamaları ve güneş fırtınalarından, gönderdiği bilgileri kaybetmeden iletim yoluna giren sinir bozucu gezegenlere kadar her şeyi geçebilir, dolaşabilir veya gezebilir.

Dünyaya Bağlı internetimizin kurucularından ve yıldızlar arası bir sistemin öncüsü olan Vint Cerf’e göre Yıkım-Toleranslı Ağ (DTN) sistemi, gezegenler arası seyahatle ilgili mesafelerle uğraşırken geleneksel TCIP / IP protokolünün sahip olduğu tüm sorunların üstesinden geliyor. TCIP / IP ile, Mars’ta bir Google araması yapmak o kadar uzun zaman alacaktır ki sonuçlar geri döndükleri zaman değişecektir ve büyük olasılıkla sadece bozuk bir kırık bilgi paketi grubu olacaktır. Yıkım-Toleranslı Ağ (DTN) sistemi ile, oldukça vahşi bir şey eklediler, farklı gezegenlere farklı alan adları atama ve İnternet aramalarınızı ve trafiğimizi yönlendirmek istediğiniz gezegeni seçme yeteneği.

Peki, zaten aşina olduğumuz gezegenlerin ötesine geçmeye ne dersiniz? Scientific American, Alpha Centauri’ye kadar uzanan bir İnternet oluşturmak için oldukça pahalı ve zaman alıcı bir yol olsa da bir yol olabileceğini öne sürüyor. Bir dizi kendini kopyalayan von Neumann probunu başlatarak (bundan sonra daha fazlası), esasen yıldızlar arası bir zincir mektubu boyunca bilgi gönderebilen uzun bir röle istasyonu dizisi oluşturulabilir.

Kendi sistemimizde mükemmelleşen sinyal problar arasında ve son olarak Dünya’ya ya da yöne bağlı olarak Alpha Centauri’ye geri dönecektir. Kabul edersek, her biri milyarlarca dolarlık bir maliyetle inşa edilecek ve başlayacak. Tabii ki, probların en uzak olanının binlerce yıldır hedefine ulaşamayacağı göz önüne alındığında, paradan tasarruf etmek ve muhtemelen teknolojiyi geliştirmek ve fiyatı düşürmek için zamanımız olurdu.


Göz Atın!

Alcubierre Warp Sürücüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir