Anasayfa / netbilgi / Biyografi / Yeni Zelanda’da Cami Saldırısı Yapan Brenton Tarrant Kimdir?

Yeni Zelanda’da Cami Saldırısı Yapan Brenton Tarrant Kimdir?

Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör saldırısının faili olarak  Brenton Tarrant ismi açıklandı. Bununla birlikte yapılan saldırının sonrasında yayınlanan manifestonun da Tarrant tarafından kaleme alındığı tahmin ediliyor.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde bulunan iki camiye silahlı terör saldırısı yapıldı. Gerçekleştirilen saldırıda en az 49 kişinin öldüğü, 48 kişininse yaralandığı açıklandı. Yeni Zelanda’da camiye saldırıyı gerçekleştiren saldırganın, kendi YouTube sayfasından 70 sayfalık bir manifesto yayınlandığı ortaya çıktı.

Peki Kimdir Bu Brenton Tarrant?

Tarrant manifestonun açılış kısmında kendini 28 yaşında sıradan beyaz bir adam olarak tanımlıyor.

İşte tam metin;

“28 yaşında sadece sıradan beyaz bir adam. İşçi sınıfına mensup, düşük gelirli bir ailenin çocuğu olarak Avustralya’da doğdu. Ebeveynlerim İskoç, İrlandalı ve İngiliz kökenli. Çok zorluk yaşamadığım sıradan bir çocukluğum oldu. Küçüklük yaşlardan beri eğitime çok ilgim yoktu. Dersleri zar zor geçecek notlar aldım. Üniversiteye gitmedim çünkü üniversitede ilgimi çekecek bir şey yoktu. Bitconnect’e yatırım yapacak parayı biriktirmek için kısa bir süre çalıştım. Sonra biriktirdiğim parayı seyahat etmek için harcadım. Son olarak part time şekilde kebap kuryesi olarak çalıştım. Ben, insanlarımın geleceğini garanti altına almaya karar veren, sıradan bir aileden gelen sıradan beyaz bir adamım.”

‘Türklere’ başlığının yer aldığı bölümde şu ifadelere yer verilmiş:

“Kendi topraklarınızda huzur içinde yaşayabilir ve hiç zarar görmezsiniz. Boğazın doğu kısmında… Ancak eğer Boğaz’ın batısında herhangi bir yerde, Avrupa topraklarında yaşamayı denerseniz, sizi öldüreceğiz ve sizi hama böceği gibi topraklarımızdan süreceğiz. Konstantinapol için geliyoruz ve oradaki tüm minare ve camileri yok edeceğiz. Aya Sofya’yı minarelerden arındıracağız, Konstantinapol önceden olması gerektiği gibi Hristiyan şehri olacak.”

Brenton Tarrant Kimdir Yeni Zelanda Yeni Zelanda cami saldırısı 2019-03-15
Bilgi Yagmuru

Göz Atın!

Virginia Woolf Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Virginia Woolf (25 Ocak 1882 – 28 Mart 1941) 1882’de Londra’da dünyaya gelmiştir. Babası Victoria …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir