Yakıt tasarrufu Nasıl Yapılır Full Rehber

Araçlarda yakıt tasarrufu Nasıl Yapılır

Yakıt tasarrufu Nasıl Yapılır ? Birçok insan, toplu taşıma araçlarının rahat olmaması, istediği zaman istediği yere gitme özgürlüğünün bulunmaması nedeni ile özel aracını kullanmak ister. Ekonomik olarak toplu taşıma araçlarının kullanmak çok daha avantajlı olsa da şahsi araç kullanımı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Ancak, şahsi bir araca sahip olmak vergileri, bakım maliyeti gibi giderlerin yanı sıra yakıt tüketimi ile oldukça masraflı bir hal almaktadır. Özellikle ülkemizde, yakıt ücretlerinin çok yüksek olması insanları daha ekonomik sürüşlere yönlendirmektedir. Birçok sürücü, aynı mesafeyi daha az litre harcayarak nasıl giderim sorusunun cevabını bulmak için çalışmaktadır.

Litre başına ödediğimiz ücret birçok ülkeye göre çok daha yüksek olduğundan ekonomik sürüş için gerekli ipuçları çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Bu nedenle bu yazıda, aracınızı sürerken yakıt tasarrufu Nasıl Yapılır için yapmanız gereken 8 ipucundan bahsedeceğiz.

yakıt tasarrufu Nasıl Yapılır
yakıt tasarrufu Nasıl Yapılır

Yakıt tasarrufu İçin Lastik Basıncını Kontrol Edin

Lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol etmeniz size ekstra yakıt tasarrufu sağlar. Lastikler genellikle her ay 2 psi kadar doğal olarak hava kaybeder. Lastikleriniz deki hava basıncının doğru olduğundan emin olunması sadece lastiklerinizin ömrünü uzatmaz, aynı zamanda yol ile daha az yuvarlanma direnci olduğundan yakıt verimliliğini artırır. Hava eksikliği nedeniyle lastik deforme olursa, yol ile olan daha fazla sürtünme nedeniyle daha fazla yakıt kullanırsınız. Aracınız için üretici tarafından önerilen lastik basıncını öğrenmek için araç el kitabınızı veya sürücü kapısının eşiğini kontrol edin. Ve orada önerilen değerlere göre lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol edin.

Yakıt tasarrufu İçin Yükünüzü Azaltın

Yakıt tasarrufu Nasıl Yapılır ? Aracınızın yolcuları ve bagajı ile birlikte sahip olduğu toplam ağırlık, ne kadar yakıt kullandığınızda önemli bir faktördür. Araç ağırlaşırsa, hareket etmek için daha fazla yakıt gerekir. Bu özellikle, şehir trafiğinde şehir içi sürüş söz konusu olduğunda daha çok geçerlidir. Birçoğumuz aracımızda ihtiyacımız olmasa bile bazı eşyalarımızı bulundurmaktayız. Bununla birlikte, ortalama olarak, araçta ekstra her 50 kg ağırlık yakıt tüketimini %1-2 oranında artıracaktır. Bu nedenle yalnızca ihtiyacınız olan temel eşyaları taşımak en iyisidir. Mesela, sürekli pikniğe gidiyormuş gibi bagajımızda taşıdığımız piknik sandalyelerini eve bırakabiliriz.

Klimanızı Gerektiğinde Kullanın ve Klima Gazını Tamamlayın

Klima sisteminizin her iki yılda bir klima gazının tamamlanılması önerilir. Klima sistemi içindeki gaz miktarı ve yağ değerleri düşük olduğunda, klima sistemi kabin içine daha sıcak hava üflemeye başlayacaktır. Bu da, klima motorunun soğuk hava üretmek için daha fazla çalışacağı anlamına gelmektedir. Bu ek çabayla aracın motoruna daha fazla baskı uygulanmakta ve sonuç olarak aracınızın daha fazla yakıt kullanmasına neden olacaktır. Ayrıca, sıkışık trafikte klima kullanımında kaçınmanız önerilmektedir. Motorlar, dur-kalk trafiğinde daha fazla çalışmak zorundadır, bu nedenle klimayı kullanmak sadece bu zorlamaya katkıda bulunacak ve daha fazla yakıt tüketecektir. Yavaş hareket ettiğiniz trafikte pencereleri açmak çok daha iyi bir seçimdir.

Lastiklerinizin Balans Kontrolünü Yaptırın

Lastik balans ayarlarının doğru olmasının en büyük getirisi güvenliğiniz olacaktır. Yılda bir balans kontrolü yapmak lastiklerinizin eşit şekilde ve daha uzun süre aşınmasına yardımcı olacaktır. Aslında, lastiğin toplam ömrünü 20.000 kilometre uzatabilir. Lastik balansı düzenli yapılmaz ise lastikleriniz farklı noktalardan aşınacaktır. Bu da yol ile olan sürtünmeyi artıracağından daha çok yakıt tüketmenize neden olacaktır. Lastik balanslarınızın düzenli olarak kontrol edildiğinden ve her lastik sökülmesi ve takılması sonrasında bunun tekrar yapıldığından emin olun.

Aracınızın Bakımını Düzenli Olarak Yaptırın

Yakıt tasarrufu Nasıl Yapılır ? Düzenli bakım, aracınızın en iyi şekilde kalmasını sağlamak için en iyi yollardan birisidir ve beklediğiniz optimum seviyelerde çalışmasını sağlar. Motor yağı zamanla bozulur ve motorun hareketli parçalarını yağlama işi daha az etkili hale gelir. Buji, düzenli yağ ve filtre değişimlerinin yapılması, motorunuz üzerindeki yükü azaltır ve yakıt tasarrufu sağlamanızda yardımcı olur. Tam bir bakım, bunların yanında farklı kontrolleri de içerir. Aracınızın servisi tarafından bakım periyotu size bildirilecektir. Genelde 15 bin kilometre veya bir yıllık periyotlarda yapılır. Hangisi önce dolarsa bakımı yaptırmak gerekir.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır
Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Yakıt tasarrufu İçin Sürüş Tarzınızı İzleyin

Otomobilinizin durumu yakıt ekonomisini iyileştirmedeki tek faktör değildir; yakıt tüketimini etkileyen en önemli faktör araç sürüş tarzınızdır. Hızlanma ve yüksek devirlerde aşırı ivmelenme gibi kötü sürüş alışkanlıklarını benimsemek yakıt tüketiminizi kesinlikle olumsuz anlamda etkiler. Aracınız hız sabitleyici donanımına sahipse, bu özelliğin kullanılması sabit bir hızın korunmasına ve yakıtımızın en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı olacaktır. Ani frenleme de yakıt tüketimini olumsuz etkileyecektir, bu nedenle önünüzdeki araç ile kendi aracınız arasında yeterli takip mesafesi bıraktığımızdan emin olun. Böylece sürekli fren pedalına basmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, ani hızlanmalardan ve sürekli yüksek devirli kullanmaktan da kaçınmalısınız.

Lastiklerinizin AB Etiket Değerleri

Lastikler aracınızın yakıt tüketiminin %20’sini oluşturur, bu nedenle doğru lastikleri seçmeniz önemlidir. Yeni bir lastik alırken üzerinde bulunan AB etiket değerlerini kontrol ederek almanız gerekir. AB etiket değerleri lastikleri üç kategoride değerlendirir: Yakıt Verimi, Islak Kavrama ve Gürültü. Yakıt verimliliği, A’dan F’ye kadar olan ölçekte derecelendirilir ve A derecesi mümkün olan en iyi sonuçtur. Bu lastikler dönmek için daha az enerji gerektirir ve bu nedenle daha az yakıt tüketirler. Öyleyse iyi yakıt ekonomisine sahip yeni lastikler istiyorsanız, rehberlik için AB Lastik Etiketi’ne mutlaka bakın.

Yakıt tasarrufu İçin Yakıt Sistemi Temizleyicisi Kullanın

Bazı yakıt katkı maddeleri, aracınızın performansını artırmak ve yakıt tüketimini azaltmak için ucuz bir yoldur. Yakıt katkı maddeleri, doğrudan yakıt deposuna eklenir. Yakıt deponuzda zamanla yakıt tortuları birikir ve bu da motorunuzun dalgalanmasına, gecikmesine ve güç kaybına neden olur. Yakıt sistemi temizleyicileri, yanma odaları, emme manifoldları, bağlantı noktaları ve subaplardaki birikintileri ortadan kaldıran ve yakıt enjektörlerine akışını geri kazandıran, tüm yakıt sistemini etkili bir şekilde temizleyen yüksek kaliteli deterjanlar ve katkı maddeleri içerir.

Yukarıda anlatılan yöntemleri uyguladığınızda ve gerekli kontrolleri yaptığınızda yakıt tüketiminiz hissedilir derecede düşecektir. Ancak yine de ülkemizdeki yakıt ücretlerinin yüksek olması nedeni ile ekonomik bir ulaşım için mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmak en ekonomik yol olacaktır. Şahsi aracınızı kullanmak zorunda olduğunuz durumlarda da aracınızın en iyi kondisyonda olmasına ve sürüş tarzınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Ekonomik ve keyifli sürüşler.

Aykut Sarıtaş

Göz Atın!

Rot ve Balans Ayarı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır ve Yapılır?

Sizlere bu yazımıda, araç lastiklerimizin belli düzlemde sağlıklı gidebilmesini sağlayan rot ve balans ayarlarından bahsedeceğiz. Bozulduklarında büyük sorunlar çıkartan tekerlek ayarlarının nasıl düzeltilebileceği konusunda da bilgi vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir