Anasayfa / netbilgi / Tarih / Uluslararası Öğrenciler Günü

Uluslararası Öğrenciler Günü

Her yılın 17 Kasım günü kutlanan Uluslararası Öğrenciler Günü, Prag Üniversitesi’nde gösteri yaparken Alman güçleri tarafından öldürülen öğrencilere adanmış özel bir gündür. Bazı üniversitelerde bu acı olayın içeriğinden farklı olarak, üniversitelerin yabancı öğrencileri ve çok-kültürlülüğü kutlama için 17 Kasım’da organizasyonlar düzenleniyor olsa da Uluslararası Öğrenciler Günü ile bir alakası bulunmamaktadır.

1939 yılında Çekoslovakya’nın Almanlar tarafından işgaline karşı gösteriler yapan üniversite öğrencilerine sert müdahaleler yapılmaktaydı. Hem işgali hem de öğrencilere yapılan acımasız müdahaleleri protesto eden Prag Üniversitesi öğrencilerine Alman güçleri tarafından saldırılmış ve 9 öğrenci idam edilerek katledilmiştir. Alman Nazi güçleri, 1200 öğrenciyi toplama kamplarına göndermiş ve Prag Üniversitesi, tüm birimleriyle kapatmıştır. Olaylardan 2 yıl sonra 1941 yılında, Londra’da yapılan Uluslararası Öğrenci konseyi, 17 Kasım’ın Uluslararası Öğrenci Günü olması önerisi dile getirilmiş ve öğrenciler yapılan törenlerle anılmıştır. Uluslararası Öğrenci Birliği ve Avrupa Öğrencileri Ulusal Birlikleri Birleşmiş Milletler nezdinde yoğun girişimlerde bulunmuş ve bu çabalar sonuç vermiştir.

1939 yılında Avrupa’nın birçok yerinde Alman tahakkümü giderek artıyordu. 28 Ekim 1939’da Charles Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından Çekoslovakya’nın bağımsızlığını kutlamak için bir gösteri düzenlenmiştir. Ülkede bulunan işgalci Alman birlikleri tarafından bu gösteri bastırmıştır. Gösteri sırasında açılan ateş sonucu öğrenci Jan Opletal ağır yaralanmış ve 11 Kasım’da hayatını kaybetmiştir. Binlerce öğrencinin katılımıyla bir tören düzenlenmiş ve Jan’ın cenaze töreni Alman karşıtı bir gösteriye dönüşmüştür. Almanlar, sert bir şekilde gösterileri bastırmış ve bütün Çek eğitim kurumları kapatmıştır. 9 öğrenci yargılanmadan 17 Kasım’da idam edilmiş, 1200 öğrenci tutuklanarak toplama kamplarına gönderilmiştir. Türkiye’de şu zamana kadar 17 Kasım tarihi ile ilgili tören vb. etkinlik yapılmamıştır.

Öğrenciler Günü

Ülkemizde Eylül ayının 3. Haftası İlköğretim Haftası olarak kutlanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Belirli Gün Ve Haftalar Çizelgesinde, İlköğretim Haftasının son günü, Öğrenciler Günü olarak yer almaktadır. Bu gün için okullarımızda ilgili yönetmelik esaslarına göre çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu günün, Uluslararası Öğrenciler Günü ile herhangi bir bağı ve benzerliği yoktur.


Göz Atın!

Lozan Antlaşması’nda Çözümlenemeyen Sorunlar Nelerdir?

Lozan Antlaşması’nda çözümlenemeyen sorunları başlıklar halinde ve kısaca belirtmek gerekirse ilk sırada Türkiye Irak sınırı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir