Anasayfa / Psikoloji

Psikoloji

Ahmet Şerif İzgören Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ahmet Şerir İzgören, kişisel gelişim adına birçok eğitimler verip kitaplar yazan, beden dili ve özgüven gelişimi konusunda uzman bir eğitimcidir. Ahmet Şerif İzgören ilk olarak orduda görev almış daha sonra istifa ederek üniversitelerde öğretim görevliğine devam etmiştir. Bu makalemizde sizlere ünlü yazar Ahmet Şerif İzgören’in yaşamını, başarılarını, insan ilişkileri konusunda verdiği hizmetleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Devamını Oku »

Duygusal Zeka Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır ve Geliştirilir?

Duygusal zeka, kendinizi tanımak ve keşfetmekle ilgilidir. Empati yeteneğinizin fazla olması, kendi duygularınızla başa çıkmak ve insan ilişkilerinde etkili olmanız duygusal zekanız ile doğru orantılıdır. Duygusal zekanızı geliştirebilirsiniz ancak yaş, cinsiyet ve kişisel gelişim çok önemlidir. Bu makalemizde sizlere duygusal zeka ile ilgili ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Devamını Oku »

Davranış Bozukluğu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Davranış bozukluğu toplumun büyük bir kısmında görülen, kişinin kendisine ve çevresine ciddi zararlar vermesine sebep olan anormal hareketlerdir. Şiddet, hırsızlık, yalan söylemek, çevresine zarar verme gibi durumlarla kendini gösteren davranış bozukluğunu daha net bir şekilde anlamanız için çeşitlerini, nedenlerini ve tedavisini ayrıntılı bir şekilde anlattık.

Devamını Oku »

Psikodrama Nedir?

20. yüzyılın başlarında Jacob Levy Moreno tarafından geliştirilen psikodrama, bireyin grup içinde iyileştirilmesini hedefleyen bir grup psikoterapi metodudur. Moreno, iyileşmenin dinamik bir topluluk içinde kendiliğindenlik, yaratıcılık ve sevginin kullanılması durumunda başlayabileceğini savunmaktadır. Psikodrama, drama sanatının olanaklarından yararlanılarak, sistemli bir grup etkinliği oluşturulması yoluyla deneysel, psikolojik destek-tedavi amacı güden terapi çalışmasıdır. Psikodramanın temelinde spontanlık, yaratıcılık ve eylem dinamikleri yeralmaktadır. Psikodrama uzmanının yönetmenliğinde her grup etkinliğine özgü amaçlara uygun olarak yapılan çalışmada bireylerin grup içerisindeki ilişkilerini, bu ilişkilerde yaşadıkları problemler gözlemlenir. Katılımcılara, bir oyun içinde rol verilerek kendi iç dünyalarını spontan bir biçimde fark etmeleri hedeflendir. Psikodrama duygusal sorun çözümünü içeren “protagonist merkezli ” bir oyun şeklidir. Çoğunlukla derin ruhsal yaşantılara doğru gidiş söz konusudur.

Devamını Oku »

Ego Nedir? Ego Nasıl Anlaşılır?

Ego Nedir

Ego, benlik demektir. İnsanın kişisel özelliklerini koruyarak, bilinçaltı isteklerinin bazısına izin verme durumudur. Ego denildiğinde her ne kadar insanın aklına olumsuz şeyler gelse de aslında bu kavram herkeste var olan bir durumdur. Gelin ego kelimesinin içerdiği anlamları hep birlikte öğrenelim.

Devamını Oku »