P0016 Arıza Kodu-P0016 Hatasının Sebebi ve Çözümü

P0016 Arıza Kodu-P0016 Hatasının Sebebi ve Çözümü

P0016 Arıza Kodu: Crankshaft Posıtıon – Camshaft Posıtıon Correlatıon (Bank 1 Sensor A): Krank mili Pozisyonu ile Kam mili (eksantrik mili) Pozisyonu Arasındaki İlişki-Uyum Hatası

Motorda krank mili ile eksantrik mili senkronize (uyumlu) biçimde çalışmaktadır. Bu sayede supaplar kusursuz bir zamanlamayla açılıp kapanırlar. Zaman zinciri (triger kayışı) değişimi yapılırken, krank mili ve eksantrik mili dişlilerinin pozisyonları, işaretli noktalara göre tam uyumlu olarak yapılır. Motorun doğru olarak çalışabilmesi, krank mili ile eksantrik millerinin uyumlu olarak birlikte çalışmasına bağlıdır. Bununla birlikte farklı motor devri ve yük koşullarında motor performansını iyileştirmek amacıyla, supap zamanlaması (eksantrik milinin, krank miline göre açısı-konumu), değişken supap zamanlama sistemi tarafından değiştirilmektedir.

 

Motor kontrol ünitesi, krank mili konum sensörü ve eksantrik mili konum sensörlerinden aldığı bilgilerle, hem krank milinin hem de eksantrik (kam) milinin pozisyonunu her an izler. VVT (VTC) sistemi kapalıyken, krank ve kam mili hangi konumdadır, VVT (VTC) sistemi devredeyken bu iki mil hangi konumdadır, hangi açısal değer aralığında ne kadar sapma meydana gelebilir, tüm bu bilgiler ECU’nün hafızasında kayıtlıdır.

Örneğin supap zamanlamasında, krank açısı cinsinden 5o’lik farka kadar ECU öğrenir. Buna “öğrenilmiş değer” denir. Fark, 5o’den fazla olduğunda ise bunu bir hata-arıza olarak algılar, arıza kodunu kaydeder ve motor arıza lambasını yakar.

Özetleyecek olursak; krank mili ve eksantrik milinin birbirlerine göre açısal konumlarında sıra dışı bir fark meydana geldiğinde, bu hata kodu oluşur.

P0016 Arızasının Nedenleri Nelerdir?

 1. Zaman zincirinin (triger kayışının) diş atlaması
 2. Zaman zincirinin (triger kayışının) aşırı gerilmiş olması
 3. VVT kumandamodülü (eksantrik dişlisindeki zamanlayıcı modül) arızası. Zamanlayıcı hareketli kanatçıkların yanlış pozisyonda olması.
 4. VVT kumanda modülünün (eksantrik dişlisindeki zamanlayıcı) yanlış yağ kullanımından veya kirli yağ sebebiyle yağ kanalının tıkanması sebebiyle kilitli-tutuk halde kalması.
 5. VVT yağ kumanda valfinin (filtresinin) tıkanmış olması.
 6. ECU arızası

P0016 Arızasının Belirtileri Nelerdir?

 1. Motor arıza lambası yanar
 2. Motorun zor çalışması, performansın düşmesi
 3. Hızlanmada zayıflık, vuruntulu çalışma, dalgalı rölanti
 4. Yakıt tüketiminin artması

P0016 Arızasının Çözümü Nedir ?

Öncelikle diyagnostik tekniği uygulanmalıdır. Değişken supap zamanlama sistemi (VVT- VTC), eksantrik mili konum sensörü, krank mili konum sensörü, motor yağı kontrol edilmelidir.

Benzer arıza kodları: P0011-P0012
Tüm Arıza Kodları


Göz Atın!

Rot ve Balans Ayarı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır ve Yapılır?

Sizlere bu yazımıda, araç lastiklerimizin belli düzlemde sağlıklı gidebilmesini sağlayan rot ve balans ayarlarından bahsedeceğiz. Bozulduklarında büyük sorunlar çıkartan tekerlek ayarlarının nasıl düzeltilebileceği konusunda da bilgi vereceğiz.

2 Yorumlar

 1. tuncay

  sinan bey merhgaba.aynı arac vede aynı hata bendede var şuan.nasıl bir çözüm buldunuz ?

 2. Sinan Kütükçüoğlu

  merhaba,2011 model 1.4 tsi tıguanim var yaklaşık 1 haftadır sarı motor arıza ışığı (P0016 )yanıyor.araştırdığım kadarıyla belirtilen arızalardan hiç birini yaşamıyorum(zor çalışma, sesli ve düzensiz çalışma,hızlanma sorunu).yakıt durumunu bilemiyorum.sorun nerede olabilir teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir