Ev / Oyunlar

Oyunlar

Mavi Balina oyunu nedir ?

Uzun süredir özellikle Rusya’yı etkisi altına alan “Blue Whale” ile ilgili olarak birçok söylenti ortaya atıldı. Özellikle Rusya’da intihar eden 130 gencin bir şekilde bununla ilişkisi olduğu düşünülüyor. İlk olarak şunu belirtelim ki Blue Whale aslında bir oyun değildir. Daha iyi anlayabilmemiz için bunu “challenge” olarak isimlendirebiliriz.

Devamını Oku »

Gal futbolu Nedir – Nasıl Oynanır?

İrlanda’nın en fazla sevilen ve yerli oyunundan birisi olan “Gal Futbolu” gerçekten enteresan bir o kadar eğlenceli bir spordur. Gal Futbolu’nun yanı sıra İrlanda’da “Hurling” de çok sevilen diğer bir oyun olarak bilinmektedir. Bu iki oyunda İrlanda’nın milli sporu olarak tanınmaktadır.

Devamını Oku »

Hurling Nedir? Nasıl Oynanır?

Hurling, İrlanda’nın milli sporlarından birisidir. Ülkede Gal Futboluyla birlikte en çok sevilen spor olarak bilinmektedir. Yazının en alt kısmına “Gal Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır?” linkinden bu oyunla ilgili ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz.

Devamını Oku »

Satranc-ı Urefa Nedir?

Satranc-ı Urefa, yani bilinen diğer bir ismiyle Arifler satrancıdır. İbn-i Arabi’nin sonsuz aşka ulaşmak gayesi içerisinde çok çaba sarf etmiş ve sonunda bu şekilde bir oyun tasarlamıştır. Tasarladığı ve sonsuz aşka ulaşmak istediği bu oyuna ise “Satranc-ı Urefa” ismini vermiştir. Alın ismi Şatran-ı Urefa olarak da bilinmektedir.

Devamını Oku »

Çocuğunuza Hangi Oyuncakları Almalısınız ?

Oyuncak çocuğun hoşuna gitmesi kadar çocukta merak uyandırması da önemlidir. Çocuk oyuncağı merak eder ve onunla uğraşır.
Çocuğun cinsiyeti de önemlidir. Erkeklere bebek, kızlara araba almak çok da mantıklı değildir. Zaten çocuktaki cinsiyet gelişimi için cinsine göre tercihler yapılmalıdır. Yine de düşük oranda da olsa çocuk karşı cinsin oyuncaklarına ilgi duyabilmektedir.
Oyuncak çocuğun yaşına göre çok karmaşık olmamalıdır. Sade ve anlaşılır olmalıdır.Oyuncağın sağlam ve kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.

Devamını Oku »

Çocuk Edebiyatının Temel Öğeleri

Her yapıtta, başından çeşitli olaylar geçen kahramanlar farklı karakterleri canlandırır. Karakter sanatçının gerçek yaşamdan esinlenerek yarattığı, duygu ve düşünce yönleriyle geliştirdiği, sanatçı duyarlılığıyla şekil verdiği kişiliktir. Çocuklar okuduğu ya da dinlediği bir öykünün veya öykü benzeri bir eserin karakterleri aracılığıyla insana ve yaşama dair gelişen olayları ve durumları tanır. Çocuk edebiyatında yer alan bir karakterler bir kişi, herhangi bir nesne ya da kişilik özellikleri kazandırılmış bir hayvan olabilir. Bu kahramanlar çocuklara hem farklı kişilikleri canlandırır hem de hayvan ve nesnelerin özelliklerini tanıtır. Onların gelişim dünyalarına göre bilmeleri gerekenleri yeni duygularla öğrenmelerini sağlar. Yapıtlarda yer alan kahramanlar seslendiği yaş grubunun düzeyine uygun olarak, karakter özelliklerini kahramanların davranış ve eylemleriyle çocuklara tanıtılır. Kahramanları konuşturmak karakter oluşturmak sıkça başvurulan yollardandır. Yapıtlarda yazarın çeşitli bakış açılarıyla kahramanlarla yarattığı bu insan doğasını ve insan gerçeğini çocuğa duyurtması bakımından önemlidir. Kahramanlar çocuğun özdeşim kurabileceği öykünebileceği karakter özelliklerine sahip olmalıdır.

Devamını Oku »