Anasayfa / netbilgi / Biyografi / Leonardo da Vinci Kimdir? Bilim ve Sanat Çalışmaları

Leonardo da Vinci Kimdir? Bilim ve Sanat Çalışmaları

Leonardo da Vinci (15 Nisan 1452 – 2 Mayıs 1519)

Mükemelliğin ve insan zekasının en son noktasının gelmiş geçmiş en büyük temsilcisi  Leonardo da Vinci… Yüzyıllara damgasını vuran mucit, filozof, astronom, mimar, mühendis, matematikçi, anatomist, müzisyen, heykeltıraş, botanist, jeolog, yazar ve İtalyan Rönesansının en büyük ressamı…

Leonardo da Vinci kimdir? İtalya’nın Toskana eyaletindeki Vinci kasabasına bağlı Anchiano köyünde doğmuştur. Babası soylu bir avukat olan Ser Piero Antonio da Vinci’dir. Leonardo’nun annesinin soylu bir aileden gelmediği için onunla evlenememiştir. Leonardo evlilik dışı doğmuştur.  Annesi Catarina sonradan başka bir erkekle evlenir ve Leonardo babası tarafından yetiştirilir.

İlk okul yıllarında aritmetik ve geometride öğretmenlerini  şaşırtacak kadar çabuk ilerledi. Leonardo’nun eskin zekası ve yetenekleri çok küçük yaşlarda bile dikkat çekiyordu. Müzikle ilgileniyor ve çok iyi lut çalıyordu.

Çocukluğunda en sevdiği uğraş resim yapmaktı. Babası bu yeteneği fark edince, onu Flosansa’nın en önemli atölyelerinden  olan  Andrea del Verroccio’nun eğitimine verdi. Leonardo, burada oldukça kapsamlı bir sanat eğitimi aldı.  1469 ile 1476 yılları arasında devam ettiği sıra dışı bir eğitim veren ‘politeknik labarutuvarından’ çizim , mimari ve heykelin yanı sıra optik, botanik ve müzik alanlarında da temel bilgiler edindi.

Ressam Leonardo da Vinci

1472 yılında,  adı Floransa’lı ressamlar loncasına,  Lyonardo di Ser Piero da Vinci olarak kabul edildi. 1482 yılına kadar ünlü ve zengin bir koruyucusu olmadan bağımsız olarak çalıştı. Sadece kendi seçtiği resim ve heykel konularını çalıştı ayrıca örneklerini doğadan alan ilk ressam oldu. Eski resim anlayışının biçim ve renk çalışmalarından oldukça ileri giderek ışık ve gölge etkilerinin ilk farkına varan ressam da o oldu. Rengin perspektifle değişkenliğini irdeledi. Fakat ışığın özelliklerini sadece görmekle yetinmedi, bilgiye karşı doymaz merakıyla gözün fiziksel yapısını inceledi, optik ve dalga hareketleri üzerine çalışıp, hayvan ve insan bedeninin yapısını inceledi.

Leonardo da Vinci, 1482 yılında Milano’ya gitti. Milano’yu yöneten Ludovico Sforza’ya mektup yazarak hizmette bulunmayı teklif etti.  ”10. Barış zamanında, mimarlıkta, binalar ve su yolları yapımında ustayım. Mermer bronz ya da tuğladan heykeller yontabilirim. Resim yapmak benim asıl mesleğimdir. Ayrıca, babanızın anısını ölümsüzleştirecek bir anıt yapabilirim.”

Leonardo Milano’ya  lutunu da götürmüş, Dükün önünde çaldığı zaman bütün müzisyenleri altetmişti. Ayrıca zamanının en iyi hazırlıksız şiir okuyucusu idi. Dük, bu genç Floransalı ressamdan çok etkilendi ve teklifini kabul etti. Böylece onun on yedi yıl Milano’da yaşayıp çalışmasını sağladı.

Leonardo, bütün saray eğlence ve gösterilerinin de başındaydı. Hicivler, alegoriler ve şarkılar yazıyor ve ayrıca kendi görevleriyle de uğraşıyordu.  Günün her saatinde sadece 15 dakika uyumak suretiyle yoğun çalışma temposuna dayanabilecek verimli bir çalışma sistemi geliştirmişti. 1485 ‘de Milano’da görülen bir salgın, Leonardo’ya şehri bir sağlık düzeniyle yeniden kurma düşüncesine itti. Planlarını Ludovico’ya sundu.  Bu arada geometri, astronomi, enerji ve lut yapımı üzerinde çalışıyor, boş zamanlarında da Francesco Sforza’nın at üzerindeki heykelinin modelini hazırlıyordu. Yıllar süren çalışmanın sonunda 80 metrelik heykeli tamamladı ve Milano’da sergiledi. Bu dev heykelin bronzdan dökümü yapılamamış ve altı yıl sonra Fransızların Milano saldırısına uğradığında  yıkılmıştır.

Leonardo Da Vinci ve Son Yemek Tablosu

1494 yılında Lombardiya ovasını baştan başa kaplayacak su yolları şebekesi projesi hazırladı ve şimşek ve fırtına üzerine gözlemler yaptı.  Bu arada  ”Madonna” resmini bitirmiş ve aynı yıl resimlerinin en ünlüsü ”Son Yemek” tablosuna başlamıştır. Bu resim Santa Maria delle Grazie manastırının duvarına yapılmıştır.  Son Yemek adlı tablo, dünyanın en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Rönesansın ilk baş eseri ve bütün çağların resim tarihinde en mükemmel kompozisyon diye tanımlanan bu eser, kusursuz tekniği ile ancak yaratıcısının esin kaynağıyla boy ölçüşebilir. Leonardo’nun Milano döneminde aralarında ”Kayaların Bakiresi” adlı tablosunun da olduğu sayısız iç süsleme ve portre çalışması vardır.

Bilim İnsanı Leonardo da Vinci

Ressamlığında ulaştığı zirve onu bilimsel çalışmalarından uzaklaştırmamış, tam tersine zamanının çok büyük bir bölümünü matematiğe ve mühendisliğe ayırır olmuştu. Leonardo’nun bilime olan tutkusu hiç sönmedi. Mimarlık ve askeri mühendisliğe ilgisi, gezilerini ve etkinliklerini de belirlemişti. Savaş makineleri, toplar, nakliye ve kuşatma gereçlerine dair bilgisini, askeri danışman sıfatıyla Venedik’e gittiğinde pratiğe dökme fırsatı buldu.

Leonardo da Vinci, askeri mühendis olarak Brunelleschi, Taccola, Francesco di Gorgio ve Valturio’nun kavramlarını geliştirdi. Ateşli silahların ortaya çıkmasından sonra karada ve denizde kullanılanılabilecek silahlar tasarladı ve balistik deneylerle bu silahların etkilerini gözler önüne serdi. Çok namlulu toplar, fırlatma mekanizmaları ve patlayıcılar gibi askeri tasarımlar yaptı. Günümüzde kullanılan makasın da tasarımcısıdır.

Coğrafyaya olan yoğun ilgisiyle, 1500 yılının Nisan ayında Flosansa’ya doğru yola çıktı. Hazar Denizi’ndeki med ve cezir üzerine araştırmalar yapıyor, yazılar yazıyordu. Aynı zamanda Arno Nehri’nin kanalize edilmesi için planlar hazırlıyor ve diğer yol ve köprü yapımı projeleri üzerine çalışıyordu. Bu tasarımlarının arasında 1502’de Osmanlı Padişahı II. Bayezid’e sunduğu ve Haliç için tasarladığı bir köprü de bulunur.

1502 yılında Cesare Borgia’nın hizmetine giren Leonardo da Vinci,  orta İtalya’yı baş mühendis olarak dolaşmıştır. Bu gezide yaptığı ayrıntılı altı harita,  Windsor Saray Kitaplığı’nda saklanmaktadır. Tekrar Floransa’ya döndüğünde,  Floransalı bir soylunun sarayının toplantı odası için savaş resmi taslağı hazırlamakla görevlendirildi. Leonardo’nun deyişiyle hayvanca bir çılgınlık olan bu savaş resmi, bütün ressamları hayran bırakmıştır.

Bu dönemde Leonardo, ünlü resmi ”Mona Lisa” üzerinde çalışıyordu. 1506 yılında tamamlanan bu resimdeki kadın portresi gülümsemesi, garipliği ve anlamının güçlülüğüyle ün salmıştır.

1514 yılında Fransa kralı I. Fransuva’nın teklifini kabul edip,  Ambois yakınındaki Cloux şatosuna yerleşti. Öldüğü 1519 tarihine kadar da burada yaşadı.

Leonardo mükemmel tabloları ve heykelleri yanında not defterlerindeki yazıları ve taslaklarıyla da insanlık tarihinin en yüce zekası sıfatını hak etmiştir. Ta o çağlarda bir uçak taslağı çizmiş, buharın kullanılışını inceleyip, bir buhar topu ve gemilere çark şemaları da çizmiştir.

Hidrolik biliminin yaratıcısı ve resim çekiminde karanlık odanın bulucusu Leonardo, suyun molekül yapısı, ses ve ışık dalgaları üzerine geniş bilgi sahibidir. Leonardo da Vinci, çiçek ve filiz yapısı ve düzeni konusunda da çalışan ilk kişidir.

www.aykutsaritas.com
(Eda Aslan)


Göz Atın!

Nurullah Ataç Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Nurullah Ataç (d. 21 Ağustos 1898 – ö. 17 Mayıs 1957) Nurullah Ataç, 21 Ağustos …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir