Anasayfa / netbilgi / Teknoloji / Kara Delik Sapanları

Kara Delik Sapanları

Bir gezegenin veya ayın yer çekimini sapan için kullanma fikri, kendi güneş sistemimiz içinde, özellikle de ilk Satürn’den ve sonra Uranüs’ten çıkarken Voranger 2 tarafından bir kereden fazla kullanıldı. Fikir, bir gezegenin yer çekimi alanında ilerlerken hızda bir artış (veya azalma) elde etmek için bir geminin manevra yapmasını içerir. Temel fikir bilim kurgu çalışmalarında da favori olmuştur.

Yazar Kip Thorne, benzer bir şey yapmanın, yıldızlar arası seyahat söz konusu olduğunda yakıt tüketimini büyük zorluklardan birini azaltmaya yardımcı olabileceği fikrini ortaya attı. Bununla birlikte, biraz daha riskli bir şey önerdi, yani bir dizi ikili kara delik etrafında manevra yaptı. Kritik yörüngeyi bir kara delikten diğerine sürmek için sadece bir miktar yakıt gerekir. Söz konusu tekne iki kara delik arasında birkaç devre yaptığında, hızı ışık hızına minimum yakıt tüketimi ile yaklaşıyor olacaktı. Daha sonra, doğru bir şekilde nişan almak ve yıldızlar arasında bir rotaya başlamak için doğru anda bir roket itmek ateşlemek meselesi olurdu.

Bu fikir olası değil mi? Kesinlikle. Harika bir şey mi? Kesinlikle. Thorne, başka bir yıldızdan, gezegenden veya uygunsuz bir şekilde yerleştirilmiş yıldızlar arası gövdeden uçmamanız için kesin hesaplamalar ve zamanlama gibi fikrinde birçok sorun olduğunu vurguluyor. Yavaşlama, durma ve tekrar eve dönme gibi endişeler de var, ancak bunu ilk etapta yapmaya istekliyseniz, tekrar eve dönme konusunda çok endişelenmeye bileceğinizden eminiz.

Fikir için bir emsal oluşturuldu. 2000 yılında, gök bilimciler galaksi boyunca saatte 5 milyon mil hızla giden 13 süpernovaya baktılar. Urbana-Champaign araştırmacılarından Illinois Üniversitesi, iki ayrı galaksinin imhası ve birleştirilmesinden sonra, yıldızların galaksinin dışına yörüngede sıkışmış bir çift kara delik tarafından fırlatıldığını anladı.


Göz Atın!

Alcubierre Warp Sürücüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir