Anasayfa / netbilgi / Teknoloji / Kambriyen Döneminde 5 Garip Hayvan – 3

Kambriyen Döneminde 5 Garip Hayvan – 3

Günümüzden 530 Milyon yıl önceki Kambriyen dönemini incelemeye devam ediyoruz. Bu dönemde yaşayan tuhaf türleri inceleyerek enteresan durumlarını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Şimdi Kambriyen döneminde yaşayan tuhaf canlıları değerlendirdiğimiz serimizin 3. Kısmını inceleyebiliriz.

1- Tamisiocaris

Kambriyen omurgasızlarıyla ilgili en heyecan verici şeylerden biri, yeni cinslerin genellikle aşırı derecede uzak yerlerde sürekli olarak ortaya çıkarılmasıdır.

2014’te dünyaya ilan edilen Grönland’da keşfedildikten sonra Anomalocaris türünün akrabası olduğu ortaya çıktı. Bu eski deniz canavarları yaklaşık 70 santimetreye kadar uzayabiliyordu.

2- Aysheaia

Muhtemelen en tuhaf görünümlü  Kambriyen omurgasızlarından birisi olan Aysheaia paradoksal olarak, aynı zamanda en iyi anlaşılanlardan türlerden biridir.

Aysheaia aynı zamanda hem Kütük ayaklılarla hem de “su ayıları” olarak bilinen mikroskobik yaratıklarla birçok ortak özelliğe sahiptir.

Kafasının yanında bir çift eli, vücudunun geri kalanında ise 20 ayağı bulunmaktadır. Bununla birlikte yuvarlak ve çok enteresan bir ağız yapısına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

3- Cloudinidae

Cloudinidae 0,3 ile 6,5 mm arasında çapa ve 8 ile 150 mm arasında uzunluğa sahiptir. Bu tür, orijinal mineral bileşimi bilinmeyen ancak yüksek magnezyum kalsit olduğu anlaşılan, bir dizi istiflenmiş vazo benzeri kalsit tüplerinden oluşur.

Her koni, altındaki önemli bir gözenek boşluğunu hapseder ve aşağıdakine eksantrik olarak istiflenir. Bu, çıkıntılı bir dış görünüme neden olur. Genel boru kavisli veya eğridir. Tüp duvarları, 8 ile 50 mikrometre kalınlığında olup, genellikle 10 ile 25 mikrometre aralığında bulunur.

Tüplerin test tüpü benzeri tabanlara sahip olduğu düşünülse de, ayrıntılı üç boyutlu yeniden yapılandırmada tüplerin açık bir tabana sahip olduğunu göstermiştir. Dıştan bakıldığında üst üste dizilmiş dondurma külahlarını andırmaktadır.

4-Ovatiovermis

Yapılan araştırmalar paleozoik devrin ilk dönemine ait bu canlının görünüşünün ve beslenme alışkanlıklarının daha önce görülmemiş türden olduğunu ortaya koydu.

Ovatiovermis adı verilen deniz canlısı, birkaç santimetre büyüklüğe sahiptir.

Vücudunu ileri geri hareket ettirerek, küçük boyutlardaki türleri avlayarak besleniyordu.

Aşırı yaşı ve görülmemiş fiziksel özellikleriyle, örümcek, akrep ve bazı kabuklu türlerin ilk örneği olduğu düşünülüyor.

Yeni keşfedilen bu türün 20-30 bacağa sahip olduğu açıklanmıştır. Fakat bu ayaklarda, diğer çok ayaklılarda olduğu gibi savunma için kullanılan sivriliğin olmadığı da ifade edilmektedir. Aynı zamanda vücudunun üst kısmıyla birlikte uzun ve kuvvetsiz ayaklarının ise iki sıra ince tüylerle kaplı olduğu belirtilmiştir.

5- Pikaia

Pikaia türü de Burgess Şeyli fosilleşme alanında bulunan soyu tükenmiş kordalı cinsidir. Bu alandan toplamda 16 örneği elde edilmiştir.

Biçim bakımından batraka benzemekte ve muhtemelen bir deniz yılanı gibi yüzmekteydi. Belirgin bir baş bölümü olmamakla birlikte tipik olarak 5 cm’den daha kısa bir uzunluğa sahipti. Yavaş bir yüzücü olduğu düşünülmektedir.


Göz Atın!

Yıldızlararası İnternet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir