Anasayfa / Hukuk

Hukuk

İdam Nedir? Ölüm Cezası Hangi Ülkelerde ve Nasıl Uygulanmaktadır?

Son zamanların popüler konusu olan idam, tarih boyunca karşı olanlar ve idam yanlıları arasında tartışmalara neden olmuştur. Ölüm cezası, ilgili devletin yasalarına göre işlenmiş olan suçun karşılığı olarak bir mahkumun hayatına devlet tarafından son verilmesidir. Ölüm cezasına çarptırılan kişinin cezasının infaz edilmesine idam denir.

Devamını Oku »

Ötanazi Nedir? Ötanazi Çeşitleri ve Dinlere Göre Ötanazi

Ötanazi, TDK’ya göre ölme hakkı anlamına gelmektedir. Bir canlının (çoğunlukla insanın) dayanılmaz bedensel ağrılarıyla beraber kötüleşen yaşamsal faktörlerin de onarılmayacak seviyeye ulaşmasıyla birlikte, tıbbi bir müdahale ile kişinin hayatının sonlandırılmasıdır. Söz konusu tıbbi müdahale, acı vermeden yapılan ölümcül bir enjeksiyondan ibaret olabildiği gibi yüksek dozda ilaç vererek de gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde hastanın, yaşam destek ünitesinden ayrılması şeklinde de uygulanmaktadır.

Devamını Oku »

Çocuk Hakları

Ahlak ve hukuk açısından çocuk hakları Çocuk hakları, yasal ya da ahlaki olarak yeryüzündeki bütün çocukların doğuştan sahip olduğu hakları ifade eder. Çocuk hakları kavramı;  sağlık, güvenlik, eğitim ve barınma hakları gibi insan hakları kapsamındadır. Söz konusu hakların kullanılması yanında çocukların fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüden korunması gibi haklarının tanımlanmasında kullanılan …

Devamını Oku »

Mülteci Kime Denir? Sığınma Hakkı Nedir?

Mülteci; çeşitli hayati ve insani baskılar nedeniyle, kendi ülkesinden ayrılan/ayrılmak zorunda bırakılan, ülkesi dışındayken aynı korkular nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen, iltica ettiği ülke tarafından endişeleri haklı bulunan kişidir. Mülteciliğe zorlayan şartlar dini, milli veya siyasi düşünceleri nedeniyle olabilir. BM’nin mülteci tanımı “ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönmeyen veya dönmek istemeyen kişi” şeklindedir. Mültecilik, bir insani sorun olup hukuki bir statüdür.

Devamını Oku »

Hasta Hakları Nedir? Türkiye’de ve Dünyada Hasta Hakları

Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının olduğu gibi hastaların da hakları mevcuttur. Hastaların, hastane veya sağlık kurumları ile sağlık çalışanlarıyla olan ilişkilerinde bir insan ve hasta olarak sahip olduğu haklara hasta hakları denir. Hasta haklarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

Devamını Oku »