Anasayfa / netbilgi / Edebiyat / Franz Kafka Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Franz Kafka Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Sessiz ve kısa bir yaşamın hala süren yankıları diyebiliriz onun için. Franz Kafka oldukça sıradan ve sakin bir hayat yaşadı ancak bıraktığı eserleri üzerinden neredeyse 100 yıl geçmesine rağmen, hala büyük bir heyecan ve merakla okunmaktadır. Kendini, “ben edebiyattan ibaretim” sözleriyle anlatan Kafka’nın en önemli eserleri arasında; Milena’ya Mektuplar, Babaya Mektup, Dönüşüm ve Dava yer almaktadır.

Yüzü hiç gülmeyen adam diyebiliriz onun için… Etnik açıdan karışık bir coğrafyada dünyaya gelen Kafka’nın şanssızlığı daha doğuştan başlamıştı. Almanca konuştuğu için Çekler tarafından, Yahudi olduğu için de Almanlar tarafından sevilmedi. Bunun yanında çocukluk yıllarının en büyük yarası baskıcı bir babaya sahip olmasıydı. Bu duygularına eserlerinde sıklıkla yer veren Kafka, babasına karşı sadece nefret duygusu besliyordu.

Charles Dickens Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Her zaman içekapanık, yalnız ve mutsuz bir hayat geçiren Franz Kafka’nın edebiyat dünyasında çok ayrı bir yeri vardır. Hayata karşı olan karamsarlığı, kalabalıklar içerisindeki yalnızlığı, asla kavuşamadığı aşklarını öyle muhteşem bir dille anlatır ki, içten içe bir sevgi beslersiniz ona karşı. Peki, Franz Kafka tam olarak kimdir, nasıl bir hayatı oldu, ardında hangi eserleri bıraktı? Şimdi sırasıyla sizlere bunların cevaplarını vermeye çalışalım.

#navFrame,#navMobButton{background:linear-gradient(to top,white,rgba(227,221,192,1));padding:10px;border-radius:6px;box-shadow:0 1px 4px rgba(0,0,0,.23);margin:0;position:fixed;bottom:0;left:0;overflow:hidden;width:100%;display:flex;align-items:center;font-weight:600;font-size:14px!important;z-index:9999999999}.navListScroll{overflow-y:auto;height:250px}.navListScroll::-webkit-scrollbar-track{-webkit-box-shadow:inset 0 0 6px rgba(0,0,0,.3);background-color:#F5F5F5}.navListScroll::-webkit-scrollbar{width:5px;background-color:#F5F5F5}#navFrame{display:none}#navMobHand{display:block;width:37px;height:34px}#navMobButton{height:50px;z-index:99}.navFrameHeader{font-weight:600;font-size:13px;display:flex;justify-content:space-between;align-items:center;padding:5px}#newNavPost{margin-left:0;list-style-type:none;padding:0;margin:0;border-radius:4px;font-weight:600}.nav-frame-header:first-child .nav-frame{display:block}.nav-frame{list-style-type:none;padding:0;margin:0;border-radius:4px;font-weight:600;margin-left:10px}.nav-frame-sub a{display:none}.nav-frame-sub{font-size:100%;margin-left:10px}.nav-frame li a.active{position:relative;color:#000;transition:all 0.1s ease-in;padding-left:10px;background:linear-gradient(to right,#3cb7eb,transparent)}#newNavPost a:hover{transition:all 0.1s ease-in;padding-left:4px;color:#29abe2!important}@media screen and (min-width:900px){#sidebar-home #navFrame{top:0}.content{margin-bottom:-30px}#navFrame{display:block;width:unset;position:relative;border-bottom:4px solid #37b8eb}.navListScroll{height:100%;margin-left:15px}#navMobButton{display:none;position:relative}#navFrame{position:relative}.navFrameHeader .close{display:none}.nav-frame a{padding:5px}.nav-frame-sub{font-size:13px}}.nav-frame a{text-decoration:none;display:block;width:100%;font-size:12px;font-family:Arial,Helvetica,sans-serif;color:#444;font-weight:400;line-height:20px;padding:5px;margin:2px 0}.navFrameHeader .close{color:#fff;background:red;padding:5px 10px;border-radius:4px;border:1px solid darkred}span.listCounter{margin-right:5px;letter-spacing:1px;color:#000;font-weight:700}.nav-frame-header>a.active{color:#000;transition:all 0.1s ease-in;background:linear-gradient(to right,#3cb7eb,transparent)}.nav-frame-header a{border:none!important}.nav-frame-header>a{display:block;color:black!important;font-weight:600!important;text-decoration:none;line-height:23px;padding:5px}

Franz Kafka Kimdir?

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag kentinde 1883 yılında doğmuş olan Kafka Yahudi asıllı bir ailenin çocuğudur. Babası Hermann Kafka, güçlü bir iş adamıydı. Annesi Julie ise kültürel birikim açısından oldukça donanımlı bir kadındı. Annesi babasına yardım etmek için günde 12 saatten fazla çlıştığı için, Franz ve kardeşleriyle genelde bakıcılar ilgilenirdi.

O dönem Avusturya İmparatorluğu’na bağlı olan Bohemya’da yaşadı. Kafka’nın kendinden küçük 5 kardeşi daha vardı. Bunlardan Georg ve Heinrich adındaki iki erkek kardeşi, henüz 6 yaşına varmadan ölmüşlerdi. Bunlardan başka; Ottilie, Gabriele ve Valli adında üç kızkardeşi vardı. Kızkardeşlerinin ise II. Dünya Savaşı yıllarında, Nazi Almanyası’nın Yahudi katliamlarından birinde öldüğü biliniyor.

Franz Kafka’nın Hayatı

Franz Kafka’nın Hayatı

20. yüzyıl modern edebiyatının en önemli temsilcilerinden olan Kafka’nın yaşamı boyunca küçük bir çevrede küçük bir insan olarak yaşamanın daha huzurlu hissettireceğine dair inanışları vardır. Otoriter bir babanın evladı olmanın sonuçlarını her zaman kendi benliğinde hissetmiş olmanın yanı sıra bu konudaki korkusunu eserlerinde de ele almıştır. Benliğini ele alan otoriter korkusu, yaşamının her alanında karşısına çıkmıştır.

Franz Kafka’nın Eğitim ve İş Hayatı

1901 yılında liseden mezun olur olmaz edebiyat alanında ilk eserini vermeye başlamış olan Kafka, “Bir Savaşın Betimlemesi” adlı eserini yazmıştır. Ardından Karl-Ferdinand Üniversitesi’nde kimya eğitimi almaya başladı fakat daha sonra bölümünü değişerek hukuk okumaya karar verdi. 1906 yılında hukuk üzerine aldığı eğitimi tamamlamıştır. Bir süre mahkemelerde staj yaparak kendini geliştiren Kafka, 1907 yılında İtalyan bir şirkette ciddi anlamda çalışmaya başlamıştır.

Burada 1 yıl kaldıktan sonra Bohemya Krallığı İş Kazaları şirketinde emekli oluncaya dek çalışmıştır. Çalıştığı dönemde yazarlığı elden hiç bırakmamış olan Franz Kafka’nın, modernist bir zihniyette olduğu belirtilirken yabancılaşma temasına eserlerinde çokça yer verdiği görülmüştür. Diğer yandan eserlerinin içerisinde, özgürlük, suç ve asilik gibi konular da dikkat çekmektedir.

Max Brod ile Arkadaşlığı

Kafka 1907 yılında Assicurazioni Generali adındaki İtalyan sigorta şirketinde çalışmaya başladı. Aynı yıl Max Brod ile tanışarak sıkı iki dost olmayı başaran ikili, birbirlerinin yaşamlarında önemli izler bırakmışlardır. Brod sayesinde; Felix Qeltsch, Oskar Baum ve Franz Werfel gibi önemli edebiyatçılarla tanışma fırsatı buldu. Max Brod’un Kafka’nın hayatında bu kadar önemli olmasının asıl sebebi ise; yazılarını yakmasını istemesine rağmen arkadaşını dinlememiş ve Kafka’nın ölümünden sonra hepsinin yayınlanmasını sağlamıştır.

Franz Kafka’nın Babası ile Olan İlişkisi

Babası tarafından ezilmiş bir çocukluk dönemi geçirmiş olmanın sıkıntısını her zaman yaşamış olan Kafka, büyük ölçüde asosyal bir kişilik olarak yaşamını sürdürmüştür. İnsanlarla olan ilişkilerinde başarıyı yakalayamamış olmanın yanı sıra, aşk konusunda da kendisini yetersiz hissettiğinden pek çok duygusunu bastırmak durumunda kalmıştır. Kafka’nın şu sözleri, babası ile olan ilişkilerini yansıtmaktadır;

“Asker selamı vermeyi ve asker gibi yürümeyi becerdiğim zaman desteklerdin beni, ama ben geleceğin askeri değildim ya da iştahla yemek yiyebildiğim, hatta yanı sıra bir bira da içebildiğim zaman desteklerdin ya da anlamadığım şarkıları tekrar edebildiğim veya senin en sevdiğin lafları senin peşinden geveleyebildiğim zaman, ama bunların hiçbiri benim geleceğimin bir parçası değildi.”.

Franz Kafka’nın Özel Hayatı

Sosyal olmakta güçlük çeken biri olduğundan, yaşamı boyunca bir kez nişanlanıp bir kez de mektuplaşarak aşk yaşamanın dışında evlenmemiştir. Kendi ile barışık olmayan ve bu düşüncesini de “Değişim” adlı eserinde ele alan Kafka, eserinde betimlediği kendisini hamamböceği olarak gördüğü şeklinde ifade etmiştir.

Aşk konusunda hissettiklerini mektuplaştıran Kafka, okuyucuya duygularını en iyi şekilde aktarmayı başarmış ve okuyanların büyük haz almalarını sağlamıştır. 1912 yılında aşık olduğu Felice Baeur isimli memur bir kadınla aşk yaşayıp nişanlansa da, nişanı kısa süre sonra atarak ayrılmaya karar vermiştir. 1912 ve 1919 yılları arasında üç birliktelik daha yaşayan Kafka, Felice ile yaşadığı ilişkisini Felice’ye Mektuplar kitabında anlatmıştır.

Victor Hugo Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Sonrasında kendinden 12 yaş küçük olmasına karşın hislerine engel olamayan Kafka, Milena Jesenska isimli bir bayan ile mektuplaşarak aşk yaşamaya başlar. Hayatına giren kadınlar arasında en ciddi ilişkisi de budur. Kafka’nın Almanca yazdığı eserleri Çek diline çevirmek için izin isterken tanışırlar. Mektuplaşmaları önce arkadaşçadır fakat sonradan aşka dönüşür. Ancak Milena evlidir.

Hayatı boyunca olumsuzluklarla mücadele eden Kafka bir kez daha mutsuzluğun pençesine düşmüştür. Sadece birkaç kez yüz yüze görüşme fırsatı bulan aşkın ayrıntılarını da Milena’ya Mektuplar isimli eserde okumaktayız. Milena bu mektupları yayınlanması için yakın arkadaşı Willy Haas’a verir ve sonrasında 1944 yılında Almanya’daki bir toplama kampında ölür.

Franz Kafka’nın Ölümü

Ünlü yazar  1917 yılında başlayan kanlı öksürüklerle uzun süre mücadele verdi. Bir süre sonra yemek yemek acı verir hale geldi. Franz Kafka, 3 Haziran 1924 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Ölüm sebebi bazı kaynaklarda akciğer kanseri, bazılarında ise verem olarak belirtilmektedir. Ölümünün ardından Kafka’ya ait birçok eser Nazilerin işgali sırasında yok edildi. Zaten kendi de yazılarının öldükten sonra yakılmasını istemişti. Fakat arkadaşı Max Brod onu dinlemeyerek, tüm yazılarını bir araya getirdi ve basılmasını sağladı.

Franz Kafka’nın Eserleri

Franz Kafka’nın Eserleri Eserlerinde kendi yaşamından da okuyucusuna kesitler sunan bir yazar olan Franz Kafka, yoksul bir çocukluk dönemi geçirmenin yanı sıra, baba baskısı altında olmanın psikolojik etkilerini her zaman taşımıştır. Babaya Mektup kitabında da, hayatı boyunca iyi anlaşamadığı babasına olan hislerini aktarmıştır. Gustave Flaubert okumaktan keyif aldığı bilinmektedir.

Yakın arkadaşı ve dostu olan Max Brod’dan öldükten sonra eserlerini yakmasını istemiş olsa da Brod, Kafka’nın bu isteğini yerine getirmemiş ve önemli eserlerin günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır. 41 yıllık yaşamında hukuk eğitiminin yanı sıra edebiyat alanında da eserler bırakmış olan Kafka’nın eserlerini hayattayken ve ölümünden sonra yayımlananlar olarak iki başlık altında verebiliriz:

Franz Kafka’nın Hayattayken Yayımlanan Eserleri;

 • Dua Eden Adamla Sohbet
 • Sarhoşlarla Sohbet
 • Büyük Gürültü
 • Gözlem
 • Yargı
 • Dönüşüm
 • Ceza Sömürgesi
 • Açlık Sanatçısı
 • Bir Köy Hekimi
 • Yasa Önünde

Franz Kafka’nın Ölümünden Sonra Yayımlanan Eserleri;

 • Çin Seddi’nin İnşaasında
 • Babaya Mektup
 • Geri Çevrilme
 • Gezinti
 • Yasalar Sorunu Üzerine
 • Dava
 • Şato
 • Milena’ya Mektuplar
 • Amerika
 • Aforizmalar

Benzer Yazılar
Zeki Müren Kimdir

Zeki Müren Kimdir
Kimdir?
Yazıya Git

Fikret Kızılok Kimdir

Fikret Kızılok Kimdir
Kimdir?
Yazıya Git

Talat Paşa Kimdir

Talat Paşa Kimdir
Kimdir?
Yazıya Git

Adile Naşit Kimdir

Adile Naşit Kimdir
Kimdir?
Yazıya Git

Deniz Gezmiş Kimdir

Deniz Gezmiş Kimdir
Kimdir?
Yazıya Git

Aziz Nesin Kimdir

Aziz Nesin Kimdir
Kimdir?
Yazıya Git

Oğuz Atay Kimdir

Oğuz Atay Kimdir
Kimdir?
Yazıya Git

Galileo Galilei Kimdir

Galileo Galilei Kimdir
Kimdir?
Yazıya Git

En Yeniler
Charlie Chaplin Kimdir
Yaşar Nabi Nayır Kimdir
İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgiler
Eroin Nedir
Dalgıçlık Nedir
Deniz Suyu Nedir
Labada Otu Nedir
Lavanta Nedir


Göz Atın!

Gılgamış Destanı Nedir? Önemi ve Tufan Destanı

İnsanlığın ilk yazılı metni olan Gılgamış Destanı, aynı zamanda Nuh Tufanı’n dan söz edilen ilk eserdir. Metinler, 56 kil tablete Akad çivi yazısı ile kaydedilmiştir. Sümerlerin Uruk kentinde hüküm sürdüğü bilinen kral Gılgamış’ın ölümsüzlüğü araması anlatmaktadır. Edebi bir ölümsüzlük arayışı olan Gılgaımış sanatın, soyutlamanın, kültür ile toplumsal hayatın yani uygarlığın müjdecisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir