Anasayfa / netbilgi / Finans / Boğa Piyasası Nedir?  Boğa Piyasası Özellikleri Nelerdir?

Boğa Piyasası Nedir?  Boğa Piyasası Özellikleri Nelerdir?

Bir önceki yazımızda fiyatlarda yükselen ana trend yani ayı piyasasının tersi durum boğa piyasası olarak adlandırılmaktadır.  Ayı ve boğa piyasası kavramlarının nereden çıktığı net değildir. Bununla birlikte Ayıların kulaklarının aşağı doğru inmesi, boğaların boynuzlarının yukarı yönlü olması şeklindeki görüşler akla yatkındır.  Piyasanın yönü (trendi) hakkında bilgi veren bu iki kavram birbiriyle zıt ve mücadele halindedir. Piyasaya ayılar hakimse düşüş, boğalar hakimse yükselişler kaçınılmaz durumdur.

Boğa piyasası (bullish market),  piyasada boğaların hakim olduğunu, alıcıların kararlı ve etkin olduğunu yani yükseliş trendinde olduğunu ifade eder.  Gelecek için piyasada  iyimser bir ortam oluşmuştur ve böylece  yatırımcıların alıma geçtiği,  geçeceği dönemdir.  Boğa piyasası deyimini daha çok hisse senedi piyasaları ile altın gibi emtia işlemlerinde duyarız.   Forex piyasasında “boğa piyasasının başlangıcı” gibi yorumları sıkça duyarız.   Boğa piyasasının başlaması için, teknik olarak ilgili piyasanın en düşük seviyesinden %20 yükselmiş olması beklenir.

Boğa Piyasasının Aşamaları

1.Aşama-Toplama:
Bu aşamada henüz belirgin bir yükseliş trendi oluşmamıştır.  Piyasaya ilgi henüz yeterli değildir.  Daha çok küçük yatırımcıların oluşturduğu bir kitle tarafından zararına, panik veya bıkkınlık nedeniyle satışlar olmuş ve fiyatlar ucuzlamıştır.  İşte bu aşamada değeri çok düşen hisselerin büyük yatırımcılar tarafından toplanmaya başlanmıştır.

2.Aşama-Alım Dalgası: 
Toplama aşaması tamamlandığında piyasada iyileşme belirtileri fark edilmeye başlanır.  Küçük yatırımcılar da alım dalgasına katılır ve böylece bu aşamada  işlem hacimlerinde artış yaşanır.

3.Aşama-Doygunluk: 
Profesyonel yatırımcılar ve teknikçiler bu aşamanın başlamasından önce kademeli olarak karlarını realize eder.  Hacim artışıyla beraber piyasa doygunluğa ulaşmıştır.  Piyasada alıcı giderek azalır.  Boğa Piyasasının sonuna gelindiğini gösterir,  ardından sert düşüş dalgasının başlaması beklenebilir.

Ayı Piyasası Nedir?


Göz Atın!

Maliye Nedir? Kökeni, Tarihçesi ve Amaçları

Maliye ya da Kamu Maliyesi, devletin mali faaliyetlerini inceleyen ve bu faaliyetlerin neden ve sonuçlarını araştıran bilim dalıdır. Dünyadaki ismi Kamu Ekonomisi olan Kamu Maliyesi, devletin harcama ve gelirlerinin iktisadi faaliyetler üzerindeki etkilerini incelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir