Bebeklerin Beslenmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Anne sütü, bebekler için doğal bir besindir. Anne sütü ayrıca hastalıklara karşı bebeğin direncini artırır. Güvenilir, ucuz bir besindir ve 6 aya kadar bebeğin tüm besin ögeleri ihtiyacını karşılar. Emzirmeye iki yaşına kadar devam edilebilir.

Bebeğin temel besini anne sütü iken bebek büyüdükçe vesin ögeleri gereksinimi artar ve anne sütü tek başına artan bu gereksinmeyi yeterince karşılayamaz. Altıncı ayda bebeklere; anne sütünden sağladıkları enerji, protein, vitaminler ve minerallere ek olarak diğer besinler de verilmelidir. Bu aynı zamanda bebeği besinlerin aromasına ve yapısındaki çeşitliliğe de alıştıracaktır.

Bebeğe verilecek besinlerin yumuşak, temiz ve kolay sindirilebilir olması için özel olarak hazırlanmaları gerekir. Bebeğin bütün gereksinimlerini karşılamak için ailenin temel besinlere enerji ve diğer besin ögeleri yönünden zengin ( sıvı yağ, sebzeler, kurubaklagiller ve hayvansal ürünler) besinlerin eklenmesi gerekir. Bebek sıvı ve yumuşak besinlere alışıp, dişleri çıktıktan sonra yarı katı ve daha sonra da katı besinler yavaş yavaş diyete eklenir.

Sağlıklı Beslenme Nedir? Neden Önemlidir?

Gebe ve Emzikli Anneler İçin Beslenme 

Süt Çok Faydalı Ama Aşırı Tüketilirse Bakın Neler Oluyor

www.aykutsaritas.com

Göz Atın!

Horlama Nedir? Horlama Çeşitleri ve Nedenleri

Horlama Nedir? Horlama Hakkında Kısa Bilgiler Horlama;  Türk Dil Kurumu tarafından “Uyku sırasında soluk alırken …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir