Anasayfa / OTOMOBİL / Baskı Balatanın Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balatanın Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balatanın Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balatanın Azaldığı Nasıl Anlaşılır? Baskı balata bitmesi, otomobillerde sık görmeye alıştığımız arızalar arasında yer almayan bir durumdur. Baskı balata bitmesi hakkında merak edilen detayları siz değerli okurlarımıza kısaca açıklamak istiyoruz. Günümüzde sık karşılaşılan otomobil arızaları hakkında www.otomobil.pro otomobil editörü tarafından hazırlanan kısa bilgilendirme yazılarına devam ediyoruz.  Bu yazıların amacı, sürücüler tarafından kolaylıkla halledilebilen bazı sorunlara dikkat çekmek.

Bu konuda aracınızın sizlere birçok belirti göstereceğini öncelikli olarak belirtmek istiyoruz. Ancak en çok baskı balatanın bittiğini gösteren belirtinin aracınıza gaz vermenize rağmen aracınızın istenilen performansı bir türlü göstermemesi baskı balatanızın bittiğini en büyük göstergesi olacaktır.

Bunun dışında baskı balatanın bittiğini gösteren bir diğer detay da aracınızın debriyajının her zamankinden daha yukarıda kavramasıdır. Yani aracınızın debriyajı yukarıda kavrama başladığı zamanlarda aracınızın baskı balata ömrünün sonuna geldiğini sizlerde anlamış olabilirsiniz. Baskı Balata nasıl biter

Debriyaj kavrama noktası olarak debriyajın kavrama noktasının giderek azalmasının meydana gelmesi sorunun ortaya çıkacağının en büyük göstergesi olacaktır.

Baskı Balatanın Azaldığı Nasıl Anlaşılır
Baskı Balatanın Azaldığı Nasıl Anlaşılır

Debriyaj pedalında zaman içerisinde sertleşme meydana gelmesi de aracın performans olarak baskı balata ömrünün bittiğini en büyük göstergesi olacaktır.

Baskı balatanın bittiğini gösteren bir diğer durumda, aracın ilk kalkış anında ani bir şekilde titreme meydana getirmesinden olabilir. Yani aracınız ile ilk kalkış anında bir titreme meydana geliyorsa bu durumun aracınızın baskı balatasında bitiş meydana geldiğini gösterdiğini görebilirsiniz.

Son olarak ise aracın dolu olduğu bir zaman içerisinde meydana gelen performans kaybı da aracın baskı balatasında bitiş meydana geldiğini sizlere göstermektedir.


Göz Atın!

Fren Müşürü Arızası

Fren Müşürü Arızası

Ustaların en çok kullandığı isim olan fren müşürü, halk arasında firen lambası müşürü veya fren sensörü olarak adlandırılır. Fren müşürü, aracın frenine bastığınız zaman durmanın gerçekleşmesi için elektrik aksamından sinyal göndermesi görevini yapar. Gönderilen sinyal de aracın durması için son derece önemli bir rol üstlenmektedir. Fren müşürü arızası durumunda otomotik vitesli araçlar çalışmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir