Anasayfa / Donanım / Teknoloji / Alexa Nedir? Alexa Ne İşe Yarar?

Alexa Nedir? Alexa Ne İşe Yarar?

Amazon.com tarafından yönetilen ABD merkezli bir internet şirketi olan Alexa, web sitelerinin ziyaretçi trafiği ile bilgi veren otorite bir sitedir. Dünya geneli ve ülke bazlı olarak web sitelerinin sıralaması, trafiklerinin kaynakları, benzer siteler, sitenin anahtar kelimeleri, hit kaynakları gibi daha bir çok bilgileri içeren web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır. Günümüzde web sitelerinin marka değerleri ile doğru orantılı bir derecelendirme sistemi sunan Alexa, dünya genelindeki tüm web siteleri için belirleyici öneme sahiptir. Alexa’nın bu özelliği Aleax istatistiklerine dayanmaktadır.   “Alexa Toolbar” adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerin derlenmesiyle elde edilen istatistiklerin güvenlirliğinden ve geçerliliğinden şüphe edilmez.

Örnek olarak www.aykutsaritas.com ’un Alexa değerlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Alexa Toolbar Nedir? Alexa Toolbar Ne İşe Yarar?

Alexa’nın ücretsiz olarak site sahiplerine sunduğu bir araç olan Alexa Toolbar’ı bilgisayarınıza yükleyerek önemli avantajlar elde edebilirsiniz.

Web sitenizin ziyaretçi performansını sürekli olarak izleyebilir, ziyaret ettiğiniz sitenin de ziyaretçi performansını anında görebilirsiniz.

Alexa Toolbar’ın arama kutusu ile Google’da  arama yapabilirsiniz.  Sitelerinizin Google PageRank değerlerini ve Alexa sıralamasını sürekli olarak izleme olanağınız olur. Ziyaret ettiğiniz herhangi bir site ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz (sitenin sahibi, e-posta adresi, telefonu, iletişim bilgileri vb.)
Ziyaret ettiğiniz siteye gelenlerin daha sonra hangi siteleri ziyaret ettiklerini görebilir, özellikle arama yaparken ilgili siteyi bulma olanağınızı artırırsınız.

Türkiye’deki Alexa Sıralaması İlk 10

1 Google.com
2 Youtube.com
3 Google.com.tr
4 Sahibinden.com
5 Facebook.com
6 Ensonhaber.com
7 N11.com
8 Live.com
9 Hepsiburada.com
10 Hurriyet.com.tr

Bağlantı: Alexa.com


Göz Atın!

Bilişim Suçları Nedir? Siber Suçlar ve Yasal Önlemler

Bir veya daha fazla bilgisayar ya da bilgisayar ağının her hangi bir şekilde kullanıldığı suça bilişim suçu denmektedir. Bilişim suçları, kullanılan donanım ve yazılımın suç teşkil etmesi yanında, hedef de olabilir. Bilişim suçları daha genel ve ana bir kavramdır. Bilgisayar, akıllı telefon, tablet vb araçlarda kullanılan her türlü fiziki donanım ve yazılımın araç olarak kullanıldığı suçlardır. Bilişim suçları kapsamında yer alan siber suçlar da bunlardan biridir.  Topluluk ya da kişilere yönelik, onur kırıcı, fiziksel veya zihinsel olarak doğrudan veya dolaylı olarak zarar verme suçu kastı ile İnternet aracılığıyla zarar verici saldırıların yapılmasına siber suç denmektedir.  Siber suçlar sohbet odaları, epostalar, ilan sayfaları ve gruplar ve cep telefonu akıllı telefon, tablet vs kanalıyla işlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir