Anasayfa / netbilgi / Teknoloji / Alcubierre Warp Sürücüsü

Alcubierre Warp Sürücüsü

“Warp drive” adı verilen her şey, Star Trek’te NASA’dan daha çok evde gibi görünebilir. Bununla birlikte, Alcubierre Warp Drive, ışıktan daha hızlı hareket etme konusunda evrenin kısıtlamalarını aşmak için olası bir çözüm (veya en azından bir çözümün başlangıcı) olarak ortaya çıktıkları düşünülüyor.

Fikrin temelleri oldukça basittir ve NASA bunu açıklamak için hareketli bir geçit örneğini kullanır. Bir kişi sadece hareketli bir geçit üzerinde bu kadar hızlı yürürken, kişinin ve geçitin birleşik hızı, kendi başına olduğundan daha hızlı sonuna kadar ulaştığı anlamına gelir. Geçit, bir tür genişleme balonu içinde uzay-zaman boyunca hareket eden çözgü sürüşüdür. Çözgü tahrikinin önünde uzay-zaman sözleşmesi yapılır. Bu, teorik olarak, sürücünün içindeki her şeyi ışık hızından daha hızlı hareket etmesine izin vermelidir. Anahtar prensiplerden biri, uzay zamanını genişletme ilkelerinden biri, evrenin Büyük Patlama’dan sonraki anlarda bu kadar hızlı genişlemesine izin veren şey olarak zaten keşfedildi. Bu nedenle, teoride, bunu yapmak mümkün olmalıdır.

Daha karmaşık olanı, NASA’nın zanaatın etrafında büyük bir negatif enerji cebi gerektireceğini söylediği çözgü sürücüsünü kendisi yaratmak. Bunun mümkün olup olmadığından emin değiller. (Konu hakkındaki son cevapları “Bilmiyorum.. Belki?” şeklindedir)

Fikir, çözgü sürücüsünün yeteneklerini, uzun bir yoldan ziyade uzay-zamanda dalgaları atlamak gibi bir şekilde açıklayan fizikçi Miguel Alcubierre’nin beyni idi. Teknik olarak, ışıktan daha hızlı seyahat yasalarını çiğnemez ve teoriyi desteklemek için matematik bile yaptı.


Göz Atın!

Yıldızlararası İnternet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.