Anasayfa / netbilgi / Biyografi / Abdurrahman Sadien Kimdir?

Abdurrahman Sadien Kimdir?

Abdurrahman Sadien kimdir, 1959 yılında Güney Afrika Cape Town Şehrinde doğdu. 1966 yılında başladığı Kur’an-ı Kerim’e o dönemlerde efsane bir kari olan Abdulbasit Abdussamed’in ona ilham kaynağı olması etkili oldu.

Ülkemiz başta olmak üzere dünya genelinde tanınan kari, 11 yaşında hafız olmuştur. 1980 yılında  makine mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mısır’da ki ünlü El Ezher Üniversitesi’nin Şeriat Fakültesi’nde okudu.

1988 yılında Kahire’de gerçekleştirilen “Dünya Kuran Okuma Yarışmasına” katılmış ve büyük bir başarı göstererek 1. olmuştur. Abdurrahman Sadien kimdir

9 yaşına geldikten sonra topluluklarda Kur’an okumaya başlayan Sadien, 1966 yılında Johannesburg, Durban ve Cape Town’da Kur’an tilaveti yapmaya gelen Şeyh Abdulbasit Samed’den çok etkilendiğini ve bugünlere gelmesinde çok etkili olduğunu vurguluyor. Son 15 yıldır Türkiye’de yaşayan Sadien, bu süre boyunca 4000’den fazla organizasyonda yer aldı. Özellikle okuduğu ayetlerde ki samimiyeti tarafından halkın teveccühünü gördü.

Özellikle tek nefeste okuduğu Kur’an ayetleri hayret ve takdirle karşılandı. Bunun için küçüklükten beri çalışmalar yaptığını söyledi. Çocukken sokaklarda bulunan elektrik direkleri arasında koşarak nefesini tuttuğunu daha sonra bunu iki direk arası, üç direk arası şeklinde geliştirdiğini söylemiştir.

15 yaşına geldiğinde ise kendi yaşadığı coğrafyaya göre hayli geç sayılacak bir yaşta yüzme öğrendiğini söyleyerek elektrik direkleri arasında ki idmanımı bu alanda da yapmaya başladım dedi. Özellikle büyük havuzda suyun altından nefesini tutarak diğer tarafa geçmeye çalışmış ilerleyen zamanlarda bunu arttırarak gidiş geliş şeklinde nefes tutma egzersizleri yaptığını vurgulamıştır.

Tüm bu nefes idmanlarını aslında Kur’an okumak için değilde kendisini geliştirmek için yaptığını söyleyerek ilerleyen dönemlerde bunun Kur’an okumak için bir avantaj olduğunu ifade etmiştir. Bununla birlikte Kur’an okumayla ilgili ya da herhangi bir makamla ilgili eğitim almadığının da altını çizmiştir.

Evli olan Sadien’in Ayşe, Naime, Nur isimli 3 kızı Muhammed ve Hüseyin isimli 2 erkek çocuğu vardır.


Göz Atın!

Virginia Woolf Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Virginia Woolf (25 Ocak 1882 – 28 Mart 1941) 1882’de Londra’da dünyaya gelmiştir. Babası Victoria …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir