Solidworks MOD-DIAM Sorunu ve Çözümü

Solidworks ‘de durup dururken öyle ufak tefek hatalar ki can sıkmamak mümkün değildir. Eğer bu can sıkıcı sorunun sebebi, Solidworks çizimlerde ölçülendirme yaparken ( mod-diam) şeklinde ibare görmeniz ise çözümü burada 🙂 Öncelikle bu sorunun neden kaynaklandığından bahsederek konuya giriş yapalım.
Bilgisayarınızda Solidworks ‘un herhangi bir sürümünü kullanırken, farklı bir Solidworks sürümünü yüklerken bir hata yapmış olabilirsiniz. Eski sürüm kaldırılırken, yeni yüklemiş olduğunuz sürümün semboller, yazılım şablonları vs. gibi kullandığı kaynakları farketmeden silmiş olabilirsiniz. Bu durumlarda Solidworks çap sembolü ( Ø ) yerine ibaresi çıkar.

Solidworks Ölçülendirmede <MOD-DIAM> Çözümü

1- Öncelikle Solidworks > Araçlar > Seçenekler > Dosya Konumlar > Sembol Kitaplık Dosyası  dosya yolunu izleyin.


Klasör konumunda herhangi bir sorunun olmadığını kontrol edin.

C: \ ProgramData \ SOLIDWORKS \ SOLIDWORKS \ lang \ Turkish dosya yolundaki YIL ibaresinin yüklenmiş eski sürüme ait olduğunu fark edebilirsiniz. Yada herhangi bir klasör yolu da görünmeyebilir. Eğer varsa eski klasör yolunu seçerek siliyoruz ve ekle butonuna tıklayarak C: \ ProgramData \ SOLIDWORKS \ SOLIDWORKS \ lang \ Turkish( ingilizce kullanıyorsanuz English) klasör yolunu seçin.

2- Eğer ilk yolu yapmanıza rağmen düzelmediyse C: \ ProgramData \ SOLIDWORKS \ SOLIDWORKS \ lang \ Turkish klasörüne burada yer alan ‘gtol.sym’ adlı dosyayı indirin ve kopyalayın.

Büyük ihtimalle sorun ortadan kalkmıştır.


Göz Atın!

Autocad Alan Hesaplama Nasıl Yapılır

Autocad Alan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Autocad Alan Hesaplama Nasıl Yapılır? Autocad alan hesaplama çok kısa bilgi olmasına karşın, ince dokunuşlar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir