Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp Yetmezliğinin Tedavisi

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp yetmezliği, normalden yüksek olan yastık ile uyuma isteği, kalp yetmezliği yaşayan kişinin uyandığı an nefes darlığı hissetmesi bunun yanı sıra göğüs ağrısı belirtileri kendini gösteriyor.

Kalp yetmezliği; kalbe damarlardan yeterince kan pompalanmaması halinde, kalbe giden damarların daralması veya da büzüşmesi gibi faktörlere neden olmaktadır bunun sonucu kalbin bazı kısımlarının işlevi azalma gösterir ve tüm bunların sonucu olarak kalp yetmezliği oluşur. Kalp yetmezliği belirtileri ise; nefes darlığı, bacaklarda veya da karın bölgesinde şişlik ve kalpte çarpıntı belirtileri arasındadır.

Kalp Yetmezliği Nedir

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Normalden daha çabuk yorulma hissi, nefesin daralması, nefes alırken nefes alışlarda kesilme hissiyatının oluşması, nefes darlığı hissi ile aniden gece uyanması, karın ve bacak bölgelerinde şişlik oluşması bu ve bu gibi semptomlar kalp yetmezliğinin en belirgin belirtisidir. Ayrıca şu sözleri de duyuyorsanız kardiyoloji uzmanına muayene olmanız gerekmektedir; ben önceleri yokuş çıkarken nefes darlığı hissetmezdim ya da merdivenlerde yürürken ilk basamaklarda tükenmez idim gibi şikayetler de bulunuyor ise kalp yetmezliği belirtisi olabilir.

Kalp Yetmezliği nasıl tedavisi edilir?

Kalp yetmezliği tedavisinde tedaviye, idrar söktürücü tedavisi ile başlanılır çünkü kalp yetmezliği görülen hastalarda böbrekte tuz tutma özelliği görülmektedir bu sebepten dolayı böbrekteki tuz böbreğe zarar vereceği için idrar söktürücü tedavisi uygulanılır. Hatta kalp yetmezliğin bazı hastalarda kalp nakli gerekebilmektedir.

Kalp yetmezliği tedavisinde hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Kalp yetmezliği tedavisinde günümüzde en çok kullanılan yöntem kalp pili kullanılması yöntemidir bunun yanında üç odacıklı pil yöntemi ile kalbin uyum içinde çalışmasını sağlamak suretiyle uyumsuzluğu düzeltmek amaçlı kullanılan yöntemdir.

Kalp pili ise kalbin düzenli olarak çalışmasını sağlamak amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Kalp yetmezliği durumunda nakil işlemi donör sorunu nedeni ile ülkemizde nakil işlemi nadiren uygulanmaktadır. Kalp naklini bekleyen hastalara kalp desteği amaçlı cihazlar ile desteklenir. Kalp hastalarında sosyal ve normal yaşama negatif etki bırakmaktadır. Kalp yetmezliğini önlemek amacıyla hipertansiyon ve kalp kapakçıklarında sorun olan bireylerde tedbir amaçlı risk altında olan bireylerde kontroller aksatılmamalıdır.

www.aykutsaritas.com


Göz Atın!

Behçet Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İlk olarak 1937 yılında tanımlanan Behçet hastalığı, ağız, göz, genital bölge başta olmak üzere, vücudun bazı yerlerinde oluşan iltihaplanmadır. Adını tanımlayıcısı Dr. Hulusi Behçet'ten alan hastalık toplumun büyük bölümünde görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir